Rezbár najskôr uvažoval nad The Beatles, potom sa ale vrhol na existujúcu skupinu, navyše kapelu z nášho mesta.
VEĽKÝ LAPÁŠ, NITRA. Chalanov z nitrianskej kapely Desmod si vybral známy slovenský rezbár Peter Šrank a ich podobu stvárnil do topoľového dreva.
Rezbár z Veľkého Lapáša vytvoril drevený reliéf s podobami šestice hudobníkov. V pozadí diela sú nitrianske symboly – hrad a Zobor, ktoré naznačujú pôvod populárnej rockovej skupiny.
Pôvodne pritom umelecký rezbár uvažoval nad legendárnou britskou skupinou The Beatles. Nakoniec sa však rozhodol pre existujúce zoskupenie a navyše pre hudobníkov, ktorí pochádzajú z nášho regiónu.
Šrank sa naposledy dostal do povedomia unikátnou drevorezbou, ktorá stvárňovala biblickú poslednú večeru. Dlhé týždne sa venoval vyrezávaniu Ježiša a jeho dvanástich apoštolov. „Teraz som už určite nechcel vyrezávať dvanásť alebo trinásť postáv. 'Desmodistov' je o čosi menej,“ zavtipkoval si talentovaný muž. Skupinu stvárnil aj preto, že uznáva ich tvorbu a muziku kapely si rád vypočuje.
Reliéf je z kvalitného topoľového dreva, má rozmery 120 x 40 centimetrov, prifarbený bol olejovými farbami. Vznikal približne dva týždne. Najjednoduchšie sa mu tvorili muzikanti, čo majú na tvári slnečné okuliare – nemusel sa piplať s vyrezávaním na prácu náročných očí.
Hudobníci z dreva možno skončia priamo u kapely, záujem však môžu prejaviť nadšení fanúšikovia Desmodu.
Hudobníkov už Peter Šrank stvárnil, znázornil niekoľkých spevákov zo Superstar. Biblické motívy – podobne ako posledná večera – mali aj drevená Krížová cesta či Betlehem. Vyrezal aj masívnu sochu Corgoňa či účastníkov reality šou Mojsejovci.
Šrank tiež svojou tvorbou reaguje na aktuálne spoločenské dianie - plastiku Smútiace Tatry venoval horám poničeným devastujúcou víchricou a soškou matky s dvoma deťmi nazvanou Čakanie si uctil 42 slovenských vojakov, ktorí neprežili pristávanie lietadla po návrate z misie.