Interaktívne scenérie dopĺňajú vyše dvojmetrové knihy so slovenskými úryvkami z rozprávok.
NITRA. Známe rozprávky a ich hrdinovia zaplnili nitriansku Galériu Mlyny. V tejto podobe má výstava Svet rozprávok premiéru nielen na Slovensku. Exponáty pochádzajú z televízií, Filmových štúdií Bonton Zlín, súkromných archívov zberateľov a agentúr zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska i Nemecka.
Vyše dvojmetrové knihy
Do 2. marca môžeme na všetkých troch podlažiach obdivovať 12 veľkých exponátov s viacerými scenériami rozprávkových príbehov. Všetci ich dobre poznáme – Kocúr v čižmách, O siedmich kozliatkach, Popoluška, Červená Čiapočka, Snehulienka a sedem trpaslíkov, nechýbajú postavičky a scény zo známych televíznych večerníčkových seriálov ako Macko Uško, A je to! (Pat a Mat) či Bob a Bobek.
Interaktívne výjavy z rozprávok dopĺňajú vyše dve metre vysoké „knihy“ z OSB dosiek, dreva a papiera. Sú ručne maľované a sú na nich slovenské úryvky rozprávkových príbehov, ktoré v Nitre vymenili za predchádzajúce maďarské, resp. nemecké texty. Tí, ktorý sa o animáciu zaujímajú bližšie, nájdu na výstave aj rôzne prístroje a pomôcky pre animátorov.
Stavali ju dve noci
„Aj keď sa to nezdá, výstavu sme inštalovali najdlhšie zo všetkých, čo sme tu kedy mali – exponáty stavalo 12 ľudí dve noci. Bolo to časovo náročné preto, lebo scenérie pozostávali z mnohých súčastí,“ hovorí Ľuboš Trubíni, PR manažér OC Galéria Mlyny, ktorý výstavu vymyslel spolu s kolegom Deziderom Mészárosom.
„Po prvýkrát môžeme na Slovensku vidieť postavičky Pata a Mata. Sú to originálne exponáty v pomere 1:1 z Bontonu Zlín, ktoré hrali v prvých dieloch. Už sa im trochu „drobia“ ruky, lebo sú z latexu vystuženého kovom. Vymysleli ich Ľubomír Beneš a Vladimír Jiránek. Môžeme tu vidieť ich auto, domček, kuchyňu, obývačku, dielňu, remeselnícke náradia aj zavárací prístroj,“ popisuje Trubíni.
„Postavičky sa v televízii po prvýkrát objavili v roku 1976. V čase normalizácie bol z obrazovky seriál stiahnutý - vraj červená postavička zosmiešňovala Rusko, žltá zas Čínu. Natáčania ďalších dielov sa potom na istú dobu ujala Slovenská televízia. Mená Pat a Mat „šikovní“ majstri dostali až v roku 1989 kvôli distribúcii seriálu v zahraničí.“
Raťafák zo súkromného archívu
Staršej a strednej generácii je známy Drobček – vystupoval v relácii Ma-tel-ko (Malý televízny kolotoč), ktorý televízia vysielala v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Najstaršia verzia bábky podľa výtvarného návrhu Antona Dušu vznikla v roku 1973. „Pôvodnú podobu Drobčeka ešte s pionierskou šatkou na krku máme zapožičanú zo SNM Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, novšia verzia postavičky je zo Slovenskej televízie,“ doplnil Trubíni.
Na výstave nechýba ani bábka Raťafák Plachta z televíznej relácie Slniečko, ktorý vznikol v roku 1984 podľa výtvarného návrhu Petra Cigáňa. Na dlhý čas zmizol, nevedelo sa, kde je. „Objavili sme ho u jedného pána v súkromnom archíve, ktorý nám ho na výstavu rád požičal. Televízia plánovala Raťafáka po revolúcii zlikvidovať, on ho ako zamestnanec televízie zachránil,“ dodal Trubíni.
Rozprávka Kocúr v čižmách.
Pat a Mat zo seriálu A je to! vo svojej obývačke.
Šaty pre postavičky, ich kovové vnútro, v pozadí scenáre jednotlivých častí seriálu.
Domček dvoch majstrov.
Zavárací prístroj Pata a Mata.
Prístroje a náradia.
Scenéria rozprávky Macko Uško.
Rozprávka O siedmich kozliatkach.
Drobček z Ma-tel-ka. Hore staršia verzia bábky s pionierskou šatkou.
Raťafáka Plachtu objavili v súkromnom archíve. FOTKY: (ČE)