Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

UKF vytlačila svojich študentov zo školského parkoviska

Zákaz parkovania pred budovou školy považujú študenti za aroganciu a za nezmyselné opatrenie.

Prázdne parkovisko pred UKF. Študenti univerzity tu podľa súčasného vedenia školy nemajú čo hľadať.Prázdne parkovisko pred UKF. Študenti univerzity tu podľa súčasného vedenia školy nemajú čo hľadať. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Univerzita ide opatrením proti vlastným študentom, namietajú poslucháči. Zákaz parkovania pred budovou školy považujú za aroganciu a za nezmyselné opatrenie.

NITRA. Parkovať pred hlavnou budovou Univerzity Konštantína Filozofa už viac študenti školy nemôžu.

Znemožnilo im to opatrenie, ktoré univerzita prijala ešte v decembri a dôsledné dodržiavania vyžaduje od januára.

Podľa neho smú až 140 parkovacích miest pred školou odteraz zabrať iba zamestnanci školy alebo doktorandi.

Študenti na opatrenie reagujú rozhorčene, podľa nich škola obmedzením parkovania ide proti vlastným poslucháčom, ktorým tým strpčuje štúdium.

Vozár: Neparkujem tam, otázky sú úbohé

„Nič horšie už vymyslieť nemohli. Nemôžem parkovať pred vlastnou školou, je to trošku mimo,“ reagovala na Facebooku študentka Linda. Od bydliska do školy to má 45 kilometrov a auto berie ako nutnosť.

„Nie je to o mojom pohodlí, ale o tom, že autobusové spoje nemám. Jednoducho auto je jediná možnosť,“ hovorí Linda.

Podľa Veroniky sa parkovanie pre študentov obmedzilo pre problémy na promóciách a tiež preto, že rektora rozčúlil študent, ktorý dva-tri razy zaparkoval na rektorskom mieste. Veronika takúto informáciu počula priamo od zamestnancov univerzity.

Rektor Libor Vozár na tieto informácie reagoval podráždene, otázky označil za „úbohé“.

Podľa neho vyhradené parkovacie miesto nemá a pri škole ani neparkuje. Problémy s promóciami neboli motiváciou opatrenia, tvrdí. Faktom ale je, že priamo pred školou je parkovacie miesto vyhradené pre rektorát.

Zákaz parkovať vlastným študentom je podľa Veroniky prejavom arogancie.

„Je to nefér voči nám študentom. Načo je zamestnancom až 140 miest, nie je to trochu priveľa? Veď teraz je to parkovisko úplne prázdne, bežne tam po novom parkuje asi tak 20 áut, tak pre koho to urobili?“ pýta sa.

Nespokojná je aj Natália. „Parkovať pri UKF-ke je všade, okrem Pedagogickej fakulty a knižnice, takmer nemožné. Takže ďakujeme,“ ironizovala.

Väčšinu hodín má Natália na Slančíkovej ulici v Študentskom domove Nitra, kde sídli jej katedra. Ani na parkovisko pri internáte sa ale nedostane, pretože je len pre ubytovaných.

„Pritom je väčšinou poloprázdne, tak parkujeme, kde sa dá a potom sa riešia papuče a iné srandy,“ vraví Natália.

Ďalší zo študentov auto nevlastní, no zákaz považuje za hlúpy.

„Už chalani na stredných školách parkujú pred školou a keď sa niekto ponáhľa na hodinu alebo skúšku a musí si ešte desať minút vyhradiť na hľadanie miesta na parkovanie, ktoré v okolí UKF nie je žiadne, je to jednoducho trápne,“ mieni Adrián.

A práve na nedostatok alternatívnych miest na parkovanie nadávajú študenti najviac. Parkovať zadarmo môžu iba na streche N-Centra alebo pred Progresom, z oboch miest je to však do školy pomerne ďaleko – a to hlavne v zime, kedy sú chodníky pokryté námrazou.

Parkovať blízko hlavnej budovy univerzity sa dá v jednosmerke popri rieke, ktorá začína od Chrenovského mosta. Mestskí poslanci už ale schválili, že parkovanie sa tu spoplatní, čaká sa len na osadenie automatov, ktoré má nastať na jar.

Rektor UKF Vozár, ktorý tiež šéfuje slovenským rektorom, podľa vlastných slov vyhradené parkovisko nemá. Rektorát však áno - pár krokov pred vchodom do budovy.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Univerzita tvrdí, že parkovisko obsadzovali cudzí

Naše zdroje hovoria, že univerzita uvažovala o obmedzení parkovania pred hlavnou budovou už dva roky, všetky návrhy išli ale do stratena.

Zmenilo sa to až od decembra, kedy študentov spred školy vykázala dopravná značka, ktorú na podnet univerzity odobril dopravný inšpektorát.

Značka oznamuje, že parkovisko je len pre vodičov, čo majú povolenie od univerzity – a študenti medzi šoférmi s povolením nie sú. Škola chcela dokonca rampy, po konzultáciách s políciou od nich pre bezpečnosť na frekventovanej ceste ale upustila.

Rektor Vozár hovorí, že parkovanie na Triede Andreja Hlinku je dlhodobý problém, ktorý eskaloval v posledných dvoch rokov tým, že sa obmedzilo parkovanie v okolí školy.

„Definitívne rozhodnutie bezprostredne ovplyvnilo obmedzenie parkovania v Mlynoch a rozhodnutie mesta Nitry spoplatniť parkovanie na priľahlom Nábreží mládeže,“ povedal.

Vozár zdôraznil, že parkoviská školy prepĺňali autá, ktoré nemali s univerzitou nič spoločné. „Nie je v možnostiach UKF budovať verejné parkoviská pre občanov a návštevníkov mesta.“

O stanovisko sme požiadali aj mesto, zaujímalo nás, či sa neobáva, že obmedzenie 140-miestneho parkoviska iba pre zamestnancov UKF zhorší dopravnú situáciu v centre Nitry. Samospráva reagovala, že parkovanie pred školou si rieši univerzita, keďže je to jej priestor.

„Ak študenti prichádzajú do centra, musia počítať s tým, že sú tu dopravné obmedzenia, to znamená aj platiť parkovné. Nakoľko sú aj účastníci cestnej premávky, musia rešpektovať podmienky, ktoré sú v danej lokalite,“ reagoval Andrej Jančovič z radnice.

Túto jednosmerku pri rieke susediacu s UKF mesto Nitra čoskoro spoplatní. Polovicu pruhu si prenajme UKF, zmluva je už podpísaná. Tam by podľa predstáv Vozára mali parkovať študenti univerzity. Ako chce škola kontrolovať, či autá v pruhu patria študentom, nie je jasné.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Papuče dostali mnohí

Študentov tiež pobúrilo, v akom hojnom počte si začali nachádzať papuče od mestskej polície.

„Keď som raz prišla do školy, asi prvých dvadsať áut malo papuče. Išla som zaparkovať dozadu, kde už žiadne papuče neboli. V škole už okolo toho bolo veľké haló a keď som sa vrátila k autu, našla som si lístok s upozornením od mestskej polície. Asi sa im minuli papuče, inak by aj tí vzadu schytali. A to bolo skúškové obdobie, teraz, keď začne semester, si ešte len zgustnú, mesto bude mať obrovské príjmy,“ povedala Veronika.

Univerzita oponuje, že študentom dala dosť času zvyknúť si na zmeny. Opatrenie platí od decembra, škola o ňom študentov informovala cez web a v dvoch mailoch. Viacerí študenti ale priznali, že školské maily takmer ani neotvárajú.

Rektorát aj mestská polícia tvrdia, že študenti mali dosť času, aby si na nové pravidlá zvykli. Od decembra do 19. januára dostávali miesto pokút iba napomenutia. Teraz už riskujú pokutu do výšky 50 €.

„S osádzaním blokovacích zariadení a ukladaním pokút sme začali vo štvrtom kalendárnom týždni. Predtým prebiehala intenzívna informačná kampaň, formou letákov za stierač sme vodičov upozorňovali na porušenie pravidiel cestnej premávky,“ povedal Erik Duchoň, náčelník nitrianskej mestskej polície.

Reguláciu parkovania a snahu univerzity zabezpečiť svojim zamestnancom parkovanie označil za „prirodzené“. Študenti ale informačnú kampaň v čase skúšok, keď mnoho z nich do Nitry nejazdí, nepovažujú za efektívnu.

Podľa náčelníka je priskoro štatisticky vyhodnotiť, koľko šoférov už na mieste schytalo pokuty. Erika Duchoň povedal, že mestská polícia rieši pred univerzitou približne štyri priestupky denne.

„To je oproti predchádzajúcemu stavu, keď tam parkovalo denne asi tridsať vozidiel neoprávnene, malé množstvo vodičov,“ podotkol Duchoň.

Po novom je parkovisko takmer prázdne

Parkovisko je podľa študentov od zavedenia opatrenia poloprázdne. Potvrdili to náhodné pozorovania v rôznych častiach dňa.

Rektor na túto informáciu reagoval svojsky. „Parkovisko je vždy buď úplne prázdne, poloprázdne alebo úplne zaplnené. Nemám pocit, že by nebolo primerane využité a to ani v čase skúšobného obdobia, ktoré teraz prebieha,“ povedal.

Na parkovisku podľa neho začnú parkovať aj zamestnanci Filozofickej fakulty zo Štefánikovej a Hodžovej ulice.

Na otázku, kde v okolí hlavnej budovy by mali parkovať študenti UKF alebo príbuzní prichádzajúci na promócie, rektor odpovedal, že môžu na Nábreží mládeže, ktoré mesto zatiaľ nespoplatnilo. Keď to urobí, časť pruhu s piatimi desiatkami parkovacích miest dostane UKF od mesta do prenájmu.

Táto časť by potom mala slúžiť práve študentom školy. Ide o časť jednosmerky pri rieke zhruba od tenisových kurtov po Triedu Andreja Hlinku.

Ani tak nie je celkom jasné, ako chce univerzita overovať, či v pruhu zastavili iba študenti školy a rodiny promujúcich študentov, alebo aj niekto, kto so školou nemá nič spoločné.

Prázdne parkovisko univerzity krátko po druhej popoludní v pracovný deň. Rektor reagoval na informácie o polprázdnom školskom parkovisku - odkedy zaviedli nový systém - svojsky: „Parkovisko je vždy buď úplne prázdne, poloprázdne alebo úplne zaplnené," vysvetlil Vozár.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Pred SPU si študenti môžu za parkovanie zaplatiť

SPU na rozdiel od UKF má hneď tri miesta, kde môžu jej študenti parkovať bezplatne. Všetky sú v blízkosti hlavnej budovy univerzity.

Susedná Slovenská poľnohospodárska univerzita parkovanie pred svojou hlavnou budovou na rovnakej ulici vyriešila už dávnejšie.

„Pohyb áut bol neúnosný, z tohto dôvodu sme zaviedli reguláciu vstupu automobilov do areálu univerzity prostredníctvom elektronického prístupového systému a rámp,“ povedala Zuzana Palková, prorektorka SPU.

Študenti a návštevníci univerzity aj tak majú podľa prorektorky voľné parkoviská pred neďalekou Technickou fakultou, pred vstupom na parkovisko pred aulou a pred Študentským domovom Antona Bernoláka, kde je síce rampa, ale za parkovanie sa neplatí.

Parkovanie v hlavnom areáli je prednostne pre zamestnancov. „Za poplatok 15 € ročne si môžu študenti zabezpečiť parkovanie v piatok od 13. do 20. hodiny a v sobotu od 7. do 20. hodiny. Toto parkovanie je určené najmä pre externistov,“ povedala Zuzana Palková.

Ak chcú študenti parkovať v areáli počas celého týždňa, ročný poplatok ich vyjde na 45 €.

Tomáš Holúbek

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 6. Spánok – základ pevných vzťahov
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 8. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 965
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 869
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 966
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 522
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 176
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 183
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 946
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 721
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 505
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 420

Blogy SME

 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 3. Štefan Vidlár: 1989 - 2021
 4. Irena Šimuneková: Morské oko
 5. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 6. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 7. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 8. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 148
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 953
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 083
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 214
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 493
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 087
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 540
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Pozrieme sa ako sa darilo Slovákovi v UFC a zameriame sa aj na domácu hokejovú súťaž.


31m
Futbalisti Pustých Sadov si pripísali ďalšie víťazstvo.

Prinášame vám sumár MO Galanta a 7. ligy Šaľa-Galanta.


Samuel Mečiar a 1 ďalší 11 h
Chrenová v sobotu nastrieľala 10 gólov, jeden z nich dal Miroslav Štefek (na archívnej snímke).

VI. LIGA NITRA: Chrenová dvojciferne, Kolon rozhodol v závere.


Peter Popelka 11 h

Hovorkyňa zdravotnej poisťovne radí, ako v takýchto prípadoch postupovať.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Časť pacientov evakuovali.


a 1 ďalší 19 h

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


20 h

Pri polnočnej nehode zomrel 17-ročný chlapec.


16. okt

Blogy SME

 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 3. Štefan Vidlár: 1989 - 2021
 4. Irena Šimuneková: Morské oko
 5. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 6. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 7. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 8. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 148
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 953
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 083
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 214
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 493
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 087
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 540
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu