V knihe píše o 740 ľuďoch a dobre len asi o 30 z nich

Vo svojom živote Andrej Hryc nič neľutuje. Okrem jedinej veci – tragickej smrti svojho syna. Vyliečil sa z rakoviny, ale smrť si ho aj tak našla.

Besedu s Andrejom Hrycom v Gustose pripravila krajská knižnica.Besedu s Andrejom Hrycom v Gustose pripravila krajská knižnica. (Zdroj: (ČE))

Vo svojom živote Andrej Hryc nič neľutuje. Okrem jedinej veci – tragickej smrti svojho syna. Vyliečil sa z rakoviny, ale smrť si ho aj tak našla.

NITRA. Jeho kniha Inventúra vzbudila vo verejnosti búrlivé diskusie. Svoj debut prišiel herec Andrej Hryc predstaviť aj do Nitry. Ako na prebale svojej novinky píše, „nikdy si nedával servítku pred ústa, všade a za každých okolností priamo hovoril, čo si myslí. Narobil si tým armádu nepriateľov“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do svojej autobiografie zhrnul spomienky z mladosti, prvé lásky, pôsobenie na Novej scéne, nevyšetrenú smrť otca, spolunažívanie s komunistami, odchod z VPN aj HZDS, príbeh rádia Twist i ďalšie zaujímavé okolnosti jeho života. Kniha je podľa neho osobným a zároveň verejným zúčtovaním, doloženým dobovými dokumentmi a fotografiami.

SkryťVypnúť reklamu

Z malej knižky „buchla“

Sympatický pohoďák svoju knihu predstavil počas autorského večera v kaviarni Gustoso. Ako povedal, pracoval na nej s menšími prestávkami asi dva roky.

„Pôvodne som chcel písať malú knižočku o mojom otcovi, ale nakoniec sa z toho vykľula takáto „buchla“. Na jednej strane ma to začalo baviť, na druhej som si uvedomil, že sú veci, ktoré naozaj treba povedať. Niektorí ľudia majú deravú pamäť a ďalší veľmi pragmaticky a účelovo zabúdajú, a takýmto ľuďom treba osviežiť pamäť. Som už vo veku, kedy môžem každý deň zomrieť, a potom už nebude toho, kto by vysvetlil, čo ako bolo,“ konštatuje 64-ročný rodák z Bratislavy.

Mnohí ľudia, ktorých v knihe Hryc spomína, sa cítia jeho výrokmi dotknutí. Ako autor hovorí, je mu to úplne jedno. „Ja som napísal pravdu, viem ju dokázať, nemám žiadne obavy, že by ma niekto mohol žalovať. V knihe píšem o 740 ľuďoch a dobre len asi o 30 z nich. Ale to nie je môj problém. Keby sa vtedy oni nechovali ako svine, tak by som o nich dnes nepísal. Nech ľudia vedia...,“ tvrdí herec.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to ako s našimi politikmi, veľká väčšina z nich by už dávno mala hniť vo väzení. Keby niektorého z nich zavreli, tí ďalší by si už dali pozor. Zdá sa, že v Čechách takýto obrodný proces začína, ale u nás to nehrozí.“

Za pravdu sa treba biť

Hryc sa napriek nečakanému úspechu knihy necíti byť spisovateľom. „Na rozdiel do drvivej väčšiny mojich kolegov, ktorí vydávajú knižky, ktoré im niekto píše, som si Inventúru napísal sám. Nemal som ambíciu komukoľvek o svojom živote rozprávať, mal som ambíciu o svojom živote napísať to, čo som sám chcel. Za každým jedným slovom v knihe si stojím,“ vraví autor.

„Mnohí ľudia mi píšu, ako im moja kniha ukázala, že za pravdu sa treba biť za každých okolností. Ľudia väčšinou nemajú ten drive, pri menšom probléme často rezignujú, a to je zle. Keď má človek pravdu, má sa za ňu biť. Ja som celý svoj život bojoval s niečím hrozným a nakoniec som všetky tie boje vyhral. Vždy som bol taký vetroplach, veľakrát v živote som narazil a rozbil som si nos. Urobil som veľa chýb, ale taký som bol a taká bola doba. Nakoniec skoro každé zlo, ktoré ma v živote stretlo, bolo na niečo dobré.“

SkryťVypnúť reklamu

Vraví, že vo svojom živote nemá čo ľutovať, okrem jedinej veci – tragickej smrti svojho syna. „Neustrážil som chvíľu, kedy nastúpil do toho auta. Týždeň pred nehodou som možno mal viac trvať na tom, aby išiel so mnou do Prahy. To jediné by som v živote rád zmenil. Vytiahol sa z rakoviny, ale smrť si ho aj tak našla.“

Školu nenávidel

V knihe herec píše, že mal nádherné detstvo. „Rodičia nejakým spôsobom zabezpečili, že komunizmus išiel „okolo mňa“, oni pritom vedeli, v akom „prúseri“ žijú. Bývali sme v nádhernej vile pod Slavínom a kým som nezačal chodiť do školy, žil som v jednom krásnom sne. Keď už som bol školák, pochopil som, že sranda skončila.“

Školu vraj nenávidel, bol zlý a nedisciplinovaný žiak. Vždy si myslel, že má na viac, čo sa aj odrazilo v postoji pedagógov k nemu. Ročníky VŠMU prechádzal vďaka veľkorysosti takých osobností ako Viliam Záborský, Jozef Budský či Ladislav Chudík. Mali vraj milión dôvodov, prečo ho vyhodiť zo školy, a neurobili to.

„To ma naučilo byť veľkorysým v čase, keď som bol 15 rokov generálnym riaditeľom Rádia Twist. Dodnes dostávam od mojich bývalých zamestnancov listy a pozdravy. Píšu mi, ako s odstupom času zisťujú, že roky v rádiu boli najkrajším obdobím ich profesionálneho života. Sú presvedčení, že takého šéfa ako mali vo mne, už mať nikdy nebudú. Pochopiteľne, že ma to veľmi teší,“ pousmial sa herec.

Hral aj v Nitre

Andrej Hryc má za sebou stovky postáv v divadle, televízii, vo filme, muzikáloch či dabingu. V nitrianskom DAB sa objavil dvakrát. „Počas socializmu sme tu hrali nejakú komunistickú blbosť a asi pred 10 rokmi s košickým divadlom sme sa tu predstavili s muzikálom Oliver Twist. V Nitre mám veľa kamarátov, aj som vždy mal – Jožko Dóczy, Milan Kiš, Karol Spišák, Maroš Slovák, Eva Matejková, Fero Kabrhel, Jožko Bednárik, Adela Gáborová... Stretával som sa s nimi v televízii aj filmoch, boli to skvelí ľudia,“ spomína Hryc.

Za vrchol svojej divadelnej kariéry považuje postavu Maxa Bialystocka v Producentoch. „Je to najťažšia muzikálová rola, aká bola kedy napísaná. V alternácii s Marošom Slovákom sme urobili jedno nádherné predstavenie, na to som veľmi hrdý. Keď som mal 27 rokov, hral som Richarda III., bol som vtedy asi najmladší Richard III. v histórii. Sú postavy, ktoré som chcel hrať, a už ich vzhľadom na vek nebudem, čo mi je ľúto – napríklad takého Lopachina z Višňového sadu či Cyrana z Bergeracu.“

Filmových rolí, na ktoré rád spomína, je veľa. Major Terazky zo seriálu Černí baroni je podľa neho rola, na ktorú sa nezabúda, vydaril sa mu aj Rácz vo filme Rivers of Babylon. „Pevne verím, že ešte niekoľko filmov natočím. Ale je paradox, že už asi 5 rokov na Slovensku vôbec nehrám, neobsadzujú ma, asi ma tu nemajú radi. V Čechách naopak točím film za filmom.“

Bol by právnikom

Napriek svojim úspechom v hereckej brandži by si dnes Andrej Hryc toto povolanie nevybral. Ako vraví, v dnešnej trhovej spoločnosti byť hercom nie je med lízať. „Keď som ešte za komunizmu chodieval na Západ, pohyboval som sa vo veľmi dobrej spoločnosti, lebo som mal veľa známych – vysokopostavených ľudí všelikde vo svete. Dostávalo sa mi od nich veľa pozornosti – „to je ten, čo prišiel zo socializmu“. Pýtali sa ma, čo robím. Som herec, odpovedal som, a v tom momente sa o mňa prestali zaujímať,“ smeje sa Hryc.

„Vtedy som to nechápal, dnes už áno. V takej Amerike je herec pomaly každý čašník, každý taxikár. Ale keď tam nie ste Brad Pitt, tak nie ste nikto. A na Slovensku to začína byť podobné. Pozrite si obsadzovaciu politiku v televízii. Dvanásť hercov účinkuje vo všetkých televíznych seriáloch, dívate sa stále na tie isté ksichty, už mi to naozaj lezie na nervy.“

Aj pre toto by si dnes povolanie herca nevybral. Bol by vraj asi právnik. „A bol by som dobrý. Za socializmu však išli na právo najblbší. Keď vás nezobrali na žiadnu vysokú školu, tak na právo ste sa dostali. Socialistické právo nebolo právo, tam nebolo treba nič vedieť. Dostali ste príkaz, ako máte vec rozsúdiť a bolo vybavené. Naopak, vysoké číslo IQ bolo na príťaž...“ uzavrel Andrej Hryc.

Herec so svojím debutom. FOTO: (ČE)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 145
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 820
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 614
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 235
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 099
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 068
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 971
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  3. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  5. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  6. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  7. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  8. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 829
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 912
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 634
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 194
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 732
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 558
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 170
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 037
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  3. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  5. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  6. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  7. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  8. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 829
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 912
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 634
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 194
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 732
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 558
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 170
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 037
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu