Miestni sú výrubom stromov pobúrení. Odbor životného prostredia dnes začne s vyčíslením škody.
HORNÁ KRÁĽOVÁ. Firma zo Sklených Teplíc dostala povolenie na výrub piatich druhov drevín, ktoré rastú mimo lesa pri Hornej Kráľovej.
Pílila však aj také, ktoré nemala. Stromy vyrúbala na parcelách, na ktoré nemala súhlas. S prácami začala svojvoľne, bez toho, aby úrad stromy najprv označil.
Po obhliadke terénu to v piatok potvrdil odbor starostlivosti o životné prost redie Okresného úradu v Šali. Výrub pozastavil, v pondelok by mal začať s vyčíslovaním škody.
Polícia začala trestné stíhanie za prečin porušovania ochrany stromov a kríkov. Miestni rozbiehajú petíciu za zrušenie rozhodnutia na výrub drevín rastúcich mimo les.
Čistili, aby spriechodnili cestu
„Vzhľadom na viacero závažných pochybení zatiaľ zastavujeme všetky práce. Vyzerá to tak, že rozhodnutie zrušíme,“ povedala v piatok vedúca odboru Petronela Vížďáková.
Firma totiž mala v rozhodnutí povolený výrub iba piatich druhov drevín, ovocné stromy medzi ne nepatrili. Napriek tomu rúbala slivky, čerešne a orechy.
Rúbala aj na parcelách, ktoré patria cirkvi a Slovenskému pozemkovému fondu. Dreviny v tejto časti mali podľa odboru dokonca slúžiť ako ochrana pri povodniach.
Majiteľ firmy Karol Tencer priznal, že „nezisťovali parcelné čísla dopodrobna“. Tvrdil však, že trasu pri obhliadke so zamestnancom úradu prešli. Ten jeho slová vyvrátil, povedal, že na niektorých miestach, kde sa rúbalo, vôbec nebol.
„Vyrúbali sme len to, čo bolo napadnuté, rozštiepené, hnilé a suché. Hovorí o tom aj klauzula v rozhodnutí, že dôvodom na výrub sú prestarnuté dreviny polámané vetrom, ktoré ohrozujú majetok a osoby. Vyčistili sme to, aby sme zamedzili čiernym skládkam a spriechodnili cestu okolo hája tak, aby tadiaľ mohla prejsť technika,“ obhajoval sa podnikateľ.
Cestu si od prerastených stromov podľa obyvateľov Hornej Kráľovej čistili už v januári sami družstevníci. Haluze vraj opiľujú pravidelne. Daniel Laluch poukázal aj na to, že vypílené orechy nemohli zavadzať, pretože boli niekoľko metrov od cesty.
„Kde bude hniezdiť vtáctvo a kam sa schovajú zajace a bažanty, keď je preč takmer každý krík?“ pýtal sa Rudolf Kompas. Podľa Tencera je geofond pre zver zachovaný. Poľovníci hovoria o negatívnom dopade na zver, keďže bolo narušené jej prirodzené prostredie.
Podnikateľ povedal, že cestu chce nielen vyčistiť, ale tiež spevniť, aby bola sprístupnená aj pre verejnosť. Žiadosť na úrade má už podanú. Obyvatelia mu neveria, podľa nich bude makadam stáť viac ako drevo, ktoré by vyťažil.
Majiteľ firmy zo Sklených Teplíc, si prenajal pozemky pri Hornej Kráľovej zhruba pred dvomi rokmi. Má ich v prenájme od urbariátu. Tencer by na nich chcel podľa jeho slov rozbehnúť projekt pod názvom Agroturistika. Má mu ho do apríla vypracovať Národné lesnícke centrum.
Účastníci konania
Správne konanie na piatok zvolal odbor starostlivosti o životné prostredie na podnet obyvateľov. Vravia, že o výrube neboli informovaní. Rozhodnutie o ňom však malo visieť aj na úradnej tabuli obce, aj na internete.
„Keďže išlo o pozemky neznámych vlastníkov, ktorých bolo veľmi veľa, dali sme to verejnou vyhláškou. Nakoľko sa žiadni účastníci konania neohlásili, vydali sme rozhodnutie 10. januára, právoplatnosť nadobudlo o mesiac,“ povedala Vížďáková.
Obyvatelia obviňujú z nedostatočnej informovanosti aj starostu Emila Rábeka. Podľa neho ale nebolo v tomto prípade jeho povinnosťou nič vyhlasovať cez rozhlas, pretože výrub prebieha v extraviláne, ktorý od januára 2013 nepatrí pod obce.