GALANTA. Občiansky aktivista František Gaulieder odpovede na otázky od Trnavského samosprávneho kraja zatiaľ nedostal. Podľa hovorcu Patrika Velšica mu ich doručia v tej forme, v ktorej ich od neho prevzali, písomnej.
Gaulieder chcel však svoje pripomienky a otázky týkajúce sa galantskej nemocnice pôvodne predniesť na ostatnom krajskom zastupiteľstve verejne. Podľa jeho slov mu pracovníci VÚC neumožnili vstup do rokovacej sály.
Bývalý poslanec Národnej rady SR označil upretie ústavného práva priamo sa zúčastniť a vyjadriť sa k správam vecí verejných za škandál.
Zvyšovať počet účastníkov
Podľa rokovacieho poriadku môže na rokovaní vystúpiť podľa Velšica prezident, poslanec NR SR, člen vlády alebo osoba splnomocnená vládou, zástupca iného štátneho orgánu, starostovia alebo primátori. O vystúpení iných osôb rozhodujú poslanci hlasovaním.
Gaulieder podľa Velšica „vopred neavizoval, že chce vystúpiť, aby bolo možné zabezpečiť jeho účasť na rokovaní.“
„Podľa našich informácií sa snažil o vystúpenie na zasadnutí zastupiteľstva v jeho samom závere, keď už rokovacia sála bola naplnená návštevníkmi. S ohľadom na jej obmedzenú kapacitu, pre zachovanie bezpečnostných hľadísk, rovnako ako i spoločenský charakter rokovania boli záujemcovia o účasť na rokovaní s ohľadom na priestorové možnosti, ako i veľký záujem médií, usadení tak, aby boli splnené vyššie uvedené požiadavky. Na základe toho nebolo možné v priebehu rokovania zastupiteľstva zvyšovať počet účastníkov,“ povedal hovorca.
„Kde je napísané v rokovacom poriadku, že občan musí dopredu avizovať, že sa chce zúčastniť a vyjadriť svoj názor na zasadnutí zastupiteľstva VÚC v Trnave? Mám na to automaticky právo z Ústavy SR,“ argumentuje Galanťan.
Nepustili ho cez vrátnicu
„Verejnosť môže podľa zákona o samosprávnych krajoch z roku 2001 vystúpiť na zasadnutí vtedy, ak to v danej chvíli hlasovaním schvália poslanci,“ povedal hovorca Nitrianskeho samosprávneho kraja Stanislav Katrinec. Zákon podľa neho nešpecifikuje, či sa musí príspevok, s ktorým chce obyvateľ vystúpiť, týkať jedného z bodov programu. Šalianka Gabriela Lacková povedala, že pred vystúpením musela iba vyplniť formulár do diskusie o tom, že chce vystúpiť. Potom o ňom hlasovali poslanci.
Gaulieder tvrdí, že nemohol požiadať o možnosť vystúpenia, lebo nebol pustený ani cez vrátnicu.
Podľa šéfa ZOMOS-u Vladimíra Špánika je napriek obsiahlemu obhajovaciemu stanovisku úradu ťažké sa s ním stotožniť.
„Gaulieder mohol byť hrozbou nebezpečenstva len svojím diskusným príspevkom, ale určite nie svojou fyzickou prítomnosťou. Starostlivé zdôvodnenie znemožnenia predniesť diskusný prís-pevok je síce veľmi precízne, ale práve preto mi umožňuje pochybovať o tom, že bezpečnosť bola v tomto prípade primárnym dôvodom na odmietnutie možnosti predniesť diskusný príspevok občana, od ktorého sa neočakávali pozitívne slová na adresu kraja či jeho predsedu,“ dodal Špánik.