Sestričky v Moravciach ustúpili, podpisujú zníženie platov

Sestry hovoria o nátlaku a vyhrážaní sa preradením na nižšie pozície, ak nepodpíšu dodatok o znížení platu.

V nemocnici v Zlatých Moravciach je dusná atmosféra. Sestričkám znižujú platy, šetrí sa aj na ďalších zamestnancoch a 15 ľudí prepustia.V nemocnici v Zlatých Moravciach je dusná atmosféra. Sestričkám znižujú platy, šetrí sa aj na ďalších zamestnancoch a 15 ľudí prepustia. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Sestry hovoria o nátlaku a vyhrážaní sa preradením na nižšie pozície, ak nepodpíšu dodatok o znížení platu.

ZLATÉ MORAVCE. Zdravotné sestry v mestskej nemocnici začali podpisovať dodatky k zmluvám, ktoré spôsobia, že od apríla zarobia menej ako doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň začali po jednej chodiť za riaditeľom nemocnice Martinom Cimrákom, ktorý im dodatky predkladal na podpis.

Všetkých 62 sestričiek sa ešte u riaditeľa nestihlo vystriedať, podpisovanie dodatkov bude preto pokračovať aj tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Prídu o desať percent

Sestry majú podpísať krátenie svojho platu. Prísť by mali približne o 10 percent, čo pri doterajšom priemernom zárobku 920 eur predstavuje 92 eur v hrubom.

Nemocnica si týmto nepopulárnym krokom a prepustením pätnástich zamestnancov sľubuje úspory a znižovanie dlhov.

Podľa Cimráka podpisovanie dodatkov stále prebieha, nemá preto presné čísla, koľko zo 62 sestier súhlasilo so znížením platu. „Zatiaľ však napriek veľkým emóciám nie je predpoklad, že by dodatky zostali nepodpísané,“ povedal.

Martin Cimrák už dávnejšie naznačil, že ak sestry nebudú súhlasiť s okresaním platu, v nemocnici ich držať nebude. Na trhu je podľa neho dosť uchádzačov o prácu, ktorí môžu nahradiť aj väčší počet sestier.

Podotkol, že si nemyslí, že výpovede by mali byť „prostriedkom pomsty“ za neprijatie dohody. O ďalších krokoch rozhodne po tom, čo sa v jeho kancelárii vystriedajú všetky sestry.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf nemocnice Martin Cimrák.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vedenie nátlak popiera

Podľa informácií priamo od sestričiek malo vedenie nemocnice vyvíjať nátlak, aby zmluvy podpísali.

Údajne im naznačovali, že riaditeľ ich v prípade nepodpísania preradí na nižšiu a oveľa horšie platenú pozíciu, ktorá nemá nič spoločné s prácou sestier.

Cimrák nátlak poprel. To, že žiaden nebol, má dokazovať aj niekoľko sestier, ktoré odmietli podpísať dodatky.

„Je na individuálnom rozhodnutí každej sestry, či pristúpi na menšie zlo a pomôže zachrániť nemocnicu,“ povedal.

Na plat si siahol aj Cimrák, z doterajších 2 000 eur zarobí 1500.

Podľa vedenia nemocnice bude priemerný plat zdravotnej sestry v Zlatých Moravciach aj po apríli patriť medzi najvyššie v regióne. Bude sa pohybovať na sume 835 eur a zostane vyšší ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 808
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 751
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 231
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 065
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 062
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 009
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu