NITRA. Čakáreň pre ľudí, ktorí využívajú medzimestskú a prímestskú autobusovú dopravu, presťahovali. Od tohto týždňa funguje v prenajatých priestoroch na okraji autobusovej stanice.
Novú polohu pri Polygone si viacerí cestujúci pochvaľujú. Predtým bola čakáreň oproti železničnej stanici. „Bolo to od ruky,“ povedala pani Alena, ktorá pravidelne cestuje do dediny pri Nitre.
Dopravná spoločnosť Arriva Nitra označila presťahovanie svojej prevádzky za prvý krok, ktorý predchádza rekonštrukcii autobusovej stanice. Práce by sa mali začať v tomto roku.
Opäť sú v prenájme u súkromníka
Budova, v ktorej je čakáreň, patrí súkromnej spoločnosti. Arriva Nitra sem presťahovala aj administratívu a služby. Ľudia si v nových priestoroch vybavia čipové karty, dostanú informácie o autobusoch, sídli tu dispečing aj cestovná kancelária.
„Podmienky prenájmu sú porovnateľné s predošlými podmienkami. Priestory boli upravené pre potreby dopravcu a cestujúcich, sú bezbariérové,“ povedal Milan Jankulár z Arriva Nitra.
Prístup do budovy je z autobusovej stanice aj z Polygonu. „Čakáreň je otvorená pre verejnosť od 5. do 23. hodiny, pokladne a informácie od 7. do 17. hodiny,“ dodal Jankulár.
Desaťročia čakali v unimobunke
Ešte minulý týždeň sa čakáreň a administratíva nachádzali v prenajatej novostavbe oproti železničnej stanici. Pre cestujúcich bola čakáreň otvorená od 4. hodiny ráno do polnoci. Ľudia však kritizovali, že je vzdialená od nástupísk autobusov.
Od roku 1978 až do roku 2010 čakali cestujúci na autobus v unimobunke, ktorá bola postavená pre robotníkov ako provizórium. Dopravca ju musel zavrieť, pretože nevyhovovala z hľadiska bezpečnosti ani hygieny.
Autobusové prístrešky sú z roku 1978. Foto: (jk)
Chystajú projektovú dokumentáciu
Z roku 1978 sú aj autobusové prístrešky, v zlom stave je celá stanica. Dopravca v súčasnosti pripravuje projektovú dokumentáciu, na základe ktorej ju dá zrekonštruovať a odstráni bariéry.
Rekonštruovať by sa mali spevnené plochy, osvetlenie a prístrešky pre cestujúcich. Dopravca to avizoval ešte vlani. Práce sa budú robiť na etapy, počas prevádzky. Vyžiadajú si úpravu organizácie dopravy na stanici.
„Keď budeme mať všetky náležitosti vyriešené, budeme včas informovať verejnosť,“ povedal Jankulár. K detailom sa vyjadrovať nechcel.
Vlani nám povedal, že práce plánujú ukončiť do novembra 2014. Práve dovtedy získal dopravca výnimku na debarierizáciu stanice, ktorú nariadila Európska únia.
Pôvodne mali byť bariéry minulosťou do marca 2013. Časový odklad schválilo ministerstvo dopravy pre viac autobusových staníc na Slovensku.
Priestory autobusovej stanice musia byť bez bariér. V Nitre zrušia zvýšené obrubníky. Foto: (jk)
Plány sa menili, stanica nie
O potrebe vynoviť stanicu sa hovorí už dlhé roky, opakovane sa však práce odsúvali. Dôvodom boli peniaze.
„Sme si vedomí toho, že nitrianska stanica nie je v dobrom stave. Napríklad plechy na stanoviskách autobusov pretekajú, pre ľudí to nie je dôstojné,“ povedal ešte v roku 2007 šéf SAD Nitra. Odvtedy sa niekoľkokrát zmenil názov dopravcu aj plány, stanica však nie.
Pred krízou sa hovorilo o búraní starých prístreškov a postavení multifunkčného objektu s hotelom, obchodmi a podzemnými parkoviskami. Financovať to mal developer, ten však z projektu za 33 miliónov eur v roku 2009 odstúpil.
Keď dopravca nového investora nenašiel, oznámil, že investuje aspoň do nevyhnutných úprav stanice. Podmienil to však predajom prebytočného pozemku v Ivanke pri Nitre, ktorý bol v 60. rokoch určený pre trolejbusové depo.
Hoci sa vraj majetok predať nepodarilo, dopravca avizoval, že stanicu aj tak vynoví. Nútia ho k tomu aj nariadenia Európskej únie o bezbariérovosti.