Kniha podľa Pavla Boroša nie je nacionalistická. Aj kritici vraj oceňujú fakt, že sa na udalosti snažil pozerať férovo z oboch strán.
NITRA. Svoju knihu Tri brehy Dunaja v Nitre predstavil Pavol Boroš. Prekvapivo je to jeho debut, ktorý s uznaním prijala kritika i čitateľská verejnosť.
Rodák od Lučenca, ktorý žije a tvorí v Bratislave, o svojej prvotine rozprával na besede v krajskej knižnici v Nitre.
Možno aj film
Tri brehy Dunaja sú pútavým historickým príbehom, zasadeným do obdobia po 1. svetovej vojne a formovania Československa. Krušné časy sa výrazne podpísali na osudoch hlavných hrdinov. Michal prerušil štúdium v Prahe a stáva sa významným predstaviteľom novej československej armády. Jeho kamarát zo strednej školy Sándor sa ako Maďar a syn prešporského advokáta, prirodzene, ocitá v opačnom „tábore“. Jeho život navyše komplikuje láska k Michalovej sestre Hanke.
„Celý príbeh je fikcia. Čo nie je vymyslené, sú, samozrejme, historické súvislosti obdobia po vojne a vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Práve v tomto čase sa stretali všetky tie historické prúdy okolo Slovákov. Ja som sa ale nesnažil písať historickú knihu v pravom slova zmysle. Vyjadrujem sa v nej k témam, ktoré rezonujú aj v súčasnosti,“ hovorí Pavol Boroš.
„Čím viac som si o tomto období čítal a snažil sa prísť na koreň niektorých súčasných problémov – či už národnostných medzi Slovákmi, Maďarmi a Čechmi, politických alebo ekonomických – stále som narážal na fakt, že to celé sa ako keby predefinovalo a reštartovalo práve v tomto období. Zaujalo ma to a rozhodol som sa, že sa tejto témy nejakým spôsobom zhostím.“
Pracovne si autor zápisky najprv nazval sám pre seba scenárom, zdalo sa mu to ako vhodný námet na film, ktorý by niekomu ponúkol. Čím viac sa však snažil tému uchopiť, tým viac mu pribúdalo strán. Tak sa rozhodol, že ju spracuje ako knižný príbeh.
„Ale myslím si, že by z toho mohol byť aj celkom pekný film. V tejto oblasti sa však neorientujem, nepoznám vhodných ľudí, ale keby ma niekto s takouto ponukou oslovil, prečo nie?“ priznáva Boroš.
Historické fakty aj pre bežných ľudí
Povolaním je manažérsky poradca. Ako vraví, jeho práca je veľmi tvorivá, keď chce niekomu poradiť v zásadných veciach, nedá sa to bez rozmýšľania a hľadania súvislostí.
„Mňa táto práca vždy napĺňala. Paralelne s ňou tu vždy bol môj záujem o kultúru, ale len ako konzumenta. Rád som pozeral filmy, počúval hudbu, čítal. K mojim obľúbeným patria Vincent Šikula, Rudo Sloboda, z tých novších napríklad Monika Kompaníková, zo svetovej literatúry Hemingway či ruskí klasici. Keď sme sa stretli s priateľmi, najprv sme prebrali ženy a všetko možné, a potom sme vášnivo diskutovali o rôznych témach,“ pokračuje Pavol Boroš.
„Čím toho človek viacej prečítal, tým viac bolo jasné, aké dôležité je pre nás obdobie zániku monarchie a vzniku Československa. K tomu som si vymyslel príbeh a tak bola kniha na svete. Impulzom k jej vzniku bol aj fičer v rozhlase, kde bolo veľmi dobre spracované, ako sa Bratislava pripojila k Československu. My to v skutočnosti berieme ako niečo samozrejmé, tak ako dnes Nitrania berú fakt, že Nitra je súčasťou Slovenska. Nebolo to však také jednoduché, tu sa mesiace bojovalo. V tom fičeri som sa teda dozvedel veľa zaujímavých vecí. Povedal som si, že odborníci tieto historické fakty poznajú, ale bežní ľudia nie. Že Slovensko sa muselo od Maďarov vybojovať, oni len tak neodišli. Kniha však nie je nacionalistická, aj kritici oceňujú fakt, že som sa na tieto udalosti snažil pozerať férovo z oboch strán.“
Autor má v pláne písať ďalšie knihy, v každej z nich by spracoval naše dejiny po 20 rokoch až do súčasnosti. Momentálne má už rozpracovanú časť zaoberajúcu sa rokmi 1938 – 1939. Mali by to byť voľné pokračovania knihy Tri brehy Dunaja, ktoré budú spájať osudy hlavných hrdinov.