TEŠEDÍKOVO. Spotreba elektrickej energie v budove s dvomi materskými školami za tri roky podľa starostu Gyulu Borsányiho stúpla o 6-tisíc kilowatthodín, z 13,500 kilowatthodín, na 19 670. Vlani zaplatili 4640 eur, čo je o 682 eur viac ako v roku 2012.
Opatrenia sú dočasné
Na problém ako prvá upozornila finančná komisia pri predkladaní rozpočtu. Starosta preto nechal odskrutkovať niektoré žiarivky, učiteľkám pohrozil, že ak nebudú šetriť, siahne im na odmeny. Podľa neho sa totiž nechávalo niekedy zbytočne zasvietené aj na miestach, v ktorých sa nikto nezdržiaval.
Jeho kroky pobúrili niektorých učiteľov a rodičov. Zvolali mimoriadne rodičovské združenie.
FOTO: EVA BARTALOS
FOTO: EVA BARTALOS
Medializované informácie z neho označil starosta za „nafúknuté“. V čase, keď sme ho dodatočne oslovili k téme, keďže sme sa nemohli zúčastniť združenia, reagoval Borsányi podráždene. Telefón nám zložil potom, keď nám na otázku, koľko žiariviek odmontovali, odpovedal, aby sme nezavádzali a písali pravdu.
Jeho zástupca Gabriel Jurás nás požiadal, aby sme sa prišli do priestorov slovenskej aj maďarskej škôlky pozrieť osobne. Ukázal nám, že obec dala vymontovať len žiarivky v časti, kde škôlkari spia.
V časti, kde sa hrajú a jedia, sú funkčné všetky svetlá, zástupca poukázal aj na to, že v miestnostiach sú veľké okná. Niektoré žiarivky chýbajú aj na chodbách, tadiaľ vraj deti prechádzajú iba občas.
„Tieto opatrenia som vopred avizoval riaditeľkám ako dočasné. A povedal som, že keď sa zníži spotreba hoci iba o 20 kilowatthodín, odmeny dostanú. Ja nie som typ človeka, ktorý robí niečo direktívne,“ povedal starosta Gyula Borsányi. Učiteľky sa nám vyjadriť k problematike nechceli, respektíve komunikovali iba neoficiálne.
Opatrenia vyhodnotia
Za možnou príčinou nadmernej spotreby elektrickej energie sú podľa niektorých zastarané spotrebiče v kuchyni. Obec z nich preto časť plánuje vymeniť za moderné, šetrnejšie.
Spochybnil sa aj projekt modernizácie osvetlenia z roku 2010. Ten ale podľa starostu mal za úlohu iba zvýšiť intenzitu svetla.
„V domove dôchodcov, kde je prevádzka ešte intenzívnejšia, keďže nemajú dva mesiace prázdnin, je spotreba nižšia ako v škôlke. Nevieme, prečo je to tak, preto sme prijali opatrenia, ktoré po čase vyhodnotíme. Riaditeľke slovenskej škôlky, ktorá je správkyňou budovy, som dal pokyn, aby každý týždeň opisovala elektromer,“ dodal.
Osvetlenie vnútorných priestorov je však podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR Lenky Skalickej legislatívne upravené vyhláškou ministerstva zdravotníctva.
„V prípade ak prebehla zmena v školskom zariadení, musia o tejto zmene informovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. V takomto prípade bude potrebné vykonať objektivizáciu osvetlenia meraním. O ďalších krokoch bude rozhodovať príslušný regionálny úrad,“ povedala nám v piatok Skalická. Obec podľa jej slov nepochybila, keď neoznámila zámer hygiene pred uskutočnením zmien.
„Zamestnankyne RÚVZ so sídlom v Nitre Vami uvedené skutočnosti preveria výkonom štátneho zdravotného dozoru v uvedenom zariadení," odpísala nám regionálna hygienička Katarína Tináková.