NITRA. Masívna digitalizácia pamiatok zo všetkých múzeí, ktoré má v správe nitrianska župa, prebieha v týchto dňoch pod dohľadom kurátorov a ďalších odborníkov.
Aj také vzácnosti, ako je napríklad Moravianska venuša, si tak už čoskoro budeme môcť do najmenších detailov prezrieť na webe.
Predmety z depozitov
Celkovo nasníma kraj 8 424 exponátov, z nich najmenej 2 600 pôjde na web, kde si ich bude môcť prezrieť verejnosť. Už v týchto dňoch prebieha skenovanie vo formáte 2D a 3D v Nitre a Leviciach.
Medzi naskenovanými kúskami sa ocitnú nielen predmety, ktoré sú vo výstavných priestoroch múzeí, ale aj tie, ktoré držia v depozitoch.
Práce vykonáva spoločnosť Konica Minolta a na proces skenovania dohliadajú kurátori z jednotlivých múzeí. Podľa Antona Živčica, vedúceho oddelenia kultúry na nitrianskom župnom úrade, si podklady k vypísanému výberovému konaniu prevzalo sedem až osem firiem. „Prihlásila sa nám len táto jedna, ostatné rezignovali,“ povedal Živčic.
Firma využíva 2D knižné skenery, veľkoplošné skenery a 3D skenery. „Máme nielen kvalitné skenery a fotoaparáty, ale predovšetkým odborníkov, ktorí dokážu predmety správne nasvietiť,“ povedal Boris Hurbanič, koordinátor projektu z Konica Minolta.
Nasvietenie je dôležité hlavne pri predmetoch vyrobených z viacerých materiálov, pri drobných minciach alebo čiernej keramike. Všetky takéto predmety majú odlesky, ktoré je potrebné eliminovať. Bez správneho nasvietenia by sa mohlo stať, že detail vzácnych artefaktov nebude poriadne vidieť.
Hrozí falšovanie
Nasvietenie jediného predmetu môže zabrať až týždeň. Súbor, ktorý pri skenovaní vznikne, je obrovský a kapacitne presahuje veľkosť pamäte jedného cédečka. Iba jediný predmet sa často skladá zo série až 144 fotiek a dosahuje veľkosť 1 GB. Ako príklad spomenul Hurbanič štvormilimetrovú mincu. Po nasnímaní a zväčšení obrázku je na nej vidieť každý škrabanec či nerovnosť.
Ku kompletným zdigitalizovaným záznamom bude mať prístup pre „študijné alebo výskumné účely“ iba limitovaný počet osôb, aj to len na základe špeciálneho povolenia. Kraj ešte doladí, kto presne.
Existuje totiž riziko falšovania vzácnych predmetov. Kvalita snímania je taká veľká, že na 3D tlačiarňach by sa po zadaní presných údajov dali ľahko vyrobiť presné kópie.
Viac ako 2 600 zdigitaliovaných artefaktov si bude môcť cez internet prezrieť aj verejnosť. Na webe by prvé z nich mali byť do konca roka a ich kapacita zďaleka nebude taká, akú budú mať súbory určené odborníkom.
Projekt za milión
Podmienkou župy bolo, aby sa vzácne predmety digitalizovali priamo v múzeách a nemuseli sa prenášať. Odborníci na digitalizáciu sa preto postupne vystriedajú vo všetkých piatich múzeách nitrianskej župy. Ide o Ponitrianske múzeum v Nitre, Tekovské múzeum v Leviciach, Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, Podunajské múzeum v Komárne a Tribečské múzeum v Topoľčanoch.
Doteraz v týchto múzeách naskenovali okolo 2 000 predmetov. Kraj zámerne nezverejní na webe všetky naskenované predmety, aby neodradil ľudí od návštevy svojich múzeí.
Celkovo vyjde projekt s názvom Najvýznamnejšie archeologické a historické pamiatky v zbierkach múzeí Nitrianskeho samosprávneho kraja na 991-tisíc eur. Drvivú väčšinu pokryjú prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, desať percent z celkových nákladov pokryje štát a piatimi percentami prispeje župa. Tá zaplatí zo svojho rozpočtu 49 551 €.
Projekt skončí v marci 2015. Digitalizáciou sa sprístupní a uchová kultúrne a historické dedičstvo aj pre ďalšie generácie.