NITRA. Združenie Zoborský skrášľovací spolok chce v tomto roku sprístupniť ľuďom kláštor na Zobore. Nachádza sa v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada a verejnosť k nemu nemá prístup.
„Kláštor chceme oplotiť, aby si ho ľudia mohli pozrieť, ale vstup do týchto priestorov zatiaľ nie je možný, keďže sú schátrané a preto nebezpečné. Naším snom je kláštor postupne zrekonštruovať a dať mu podobu, akú si táto významná pamiatka nielen nitrianskych, ale aj celoslovenských dejín zaslúži,“ informoval predseda spolku Ján Kratochvíl.
Aktivisti už získali peniaze na záchranu ruín Kostola sv. Jozefa vo výške 5-tisíc eur z mestského rozpočtu a ďalších 5-tisíc očakávajú od Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ďalšie peniaze získali z grantov a od sponzorov.
V súčasnosti očakávajú statický posudok, ktorý určí postupy a finančné prostriedky na zaistenie ruiny kostola sv. Jozefa. Po statickom zaistení sa môže začať s archeologickým výskumom a následne s reštaurovaním objektu.
Zoborský kláštor je historicky najstarším známym kláštorom na Slovensku. Spája sa s ním najstaršia uhorská legenda (tzv. Maurova legenda o sv. Svoradovi a Benediktovi) či najstaršie originály zachované z nášho územia (Zoborské listiny z roku 1 111 a 1 113), alebo najstaršie kronikárske diela uhorskej a českej historiografie (Kosmasova kronika). Hoci o založení zoborského kláštora sa nezachovali žiadne písomné zmienky, podľa väčšiny historikov bol založený už v 9. storočí. Pravdepodobne to bolo okolo roku 880, kedy v Nitre vzniklo biskupstvo, ktorého prvým biskupom bol benediktín Viching. Benediktínsky kláštor sv. Hipolyta počas 11. – 13. storočia plnil dôležitú funkciu jedného z centier duchovného, verejnoprávneho a kultúrneho centra v Uhorsku. Heslom benediktínov bolo Ora et labora – Modli sa a pracuj.