Banskobystrický župan Marian Kotleba hovoril o pomoci rodine, ktorej sa narodili „pekné biele trojičky“.
NITRA. „K čomu toto akože malo byť?“ spýtala sa zarazene novinárka po tom, čo si podobne ako jej kolegovia a šesť desiatok priaznivcov strany banskobystrického župana odstála hodinu a pol na námestí v Nitre.
Na kotlebovcov bolo v nepríjemnom ľadovom počasí zvedavých približne šesťdesiat skalných priaznivcov. Rečnili tu viacerí prívrženci Kotlebovej strany a na záver aj Kotleba samotný. Pripomínali si výročie vojnového slovenského štátu, vyťahovali NATO, Juhosláviu, predražené prístroje v nemocniciach, prezidentských kandidátov, homosexuálov aj eurovoľby.
Kotlebova strana si z podujatia spravila neskrývanú kampaň pred eurovoľbami. Vyzývala, aby ľudia podporili jej kandidátov.
Líder strany si neodpustil ani rasistické narážky. Dopustil sa ich, keď hovoril o tom, ako si banskobystrická župa pod jeho vedením pripomenula výročie vojnového slovenského štátu. Hovoril, ako župa pomohla rodine, ktorej sa narodili „pekné biele trojičky“.
Marian Kotleba sa viackrát obúval do Európskej únie, podľa neho si ani Hitler nedovoľoval to, čo si dnes dovoľuje Európska únia. Rečnil o tom, ako v Banskej Bystrici „odstránili okupačnú európsku vlajku“ a nahradili ju slovenskou. O jednom zo symbolov únie hovoril ako o „modrej handre“, ktorá má pripomínať, že Slováci načisto stratili národnú a štátnu nezávislosť.
Na tribúne Kotleba ľuďom pripomenul, že dnes sú prezidentské voľby. Podľa neho je ale jedno, kto ich vyhrá, lebo všetci štrnásti kandidáti sú „panáci“. Načrtol tiež, že jeho strana by v prípade úspechu v parlamentných voľbách presťahovala sídlo prezidenta z Bratislavy do Nitry. Zdôvodnil to tým, že v Bratislave „veľa slovenského neostalo“ a Nitra je „pre Slovákov omnoho významnejšia a historicky výraznejšia ako Bratislava“.