HORNÁ KRÁĽOVÁ. Takmer na 190-tisíc eur vyčíslil odbor starostlivosti o životné prostredie spoločenskú hodnotu dreva, ktoré vyrúbala pri Hornej Kráľovej firma zo Sklených Teplíc.
Odbor už začal konanie o zrušení rozhodnutia, na základe ktorého mohla firma rúbať. Podľa úradu totiž porušila niekoľko podmienok.
Fond bol na obhliadke
„Od 1. januára tohto roka je účinná novela zákona o ochrane prírody, ktorá upravuje zmenu obvodu drevín, ktoré možno v extraviláne vyrúbať bez povolenia, zo 40 na 80 cm. Hodnotu stromov nad 80 cm sme vyčíslili na takmer 48-tisíc eur. Bolo ich 53, išlo väčšinou o orechy popri panelovej ceste. Celkovo bolo vyrúbaných 692 kusov drevín a 126 m2 kríkov,“ povedala vedúca odboru Petronela Vížďáková.
Dodala, že celkovú vyčíslenú hodnotu postúpia aj na políciu, ktorá začala trestné stíhanie za porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. Trestné oznámenie podal Hornokráľovčan Rudolf Kompas.
„Keďže ide o sumu nad 26-tisíc eur, čo by mala byť škoda veľkého rozsahu, postupujeme to aj my na políciu ako podozrenie zo spáchania trestného činu,“ dodala vedúca odboru.
Trestné oznámenie podá pravdepodobne aj Slovenský pozemkový fond, ten bol cez minulý týždeň na obhliadke v Hornej Kráľovej. Potvrdil, že firma nemala od nich súhlas na výrub drevín na ich parcelách. K tomu, kde skončí nelegálne vyrúbané drevo, sa zatiaľ nevyjadrili.
„Firmou Lignum - SK bol realizovaný nelegálny výrub drevín aj na pozemkoch SPF v katastrálnom území Beladice. SPF si v trestnom konaní vedenom na príslušnom okresnom súde uplatnil nárok na náhradu majetkovej škody vzniknutej v dôsledku neoprávneného výrubu stromov,“ dodala Darina Pinterová z kancelárie generálneho riaditeľstva.
Začali svojvoľne, na cudzích parcelách
Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Šali začal konanie o zrušení rozhodnutia, ktorým bol firme vydaný súhlas na výrub drevín. Visí aj na úradnej tabuli v obci, pripomienkovať ho môžu všetci účastníci konania. Majú na to päť dní od prevzatia.
Podľa odboru porušila spoločnosť podmienky rozhodnutia na výrub drevín mimo lesa tým, že pílila aj také, ktoré nemala. Mala totiž povolenie na výrub iba piatich druhov, ovocné dreviny medzi ne nepatrili. Vyrúbala však aj slivky, čerešne a orechy.
Firma tiež pochybila v tom, že stromy vyrúbala na parcelách, na ktoré nemala súhlas a s prácami začala svojvoľne bez toho, aby úrad stromy najprv označil.
Centrum o projekte netuší
Firma môže požiadať o vydanie nového rozhodnutia, ktoré už bude podľa Vížďakovej riešiť obec, nie odbor starostlivosti o životné prostredie.
„Povolenie na výrub drevín vydáva príslušná obec v druhom a treťom stupni ochrany. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny si okresný úrad môže vyhradiť pôsobnosť obce vo veci povoľovania výrubu stromov, ak sa má činnosť vykonávať v územiach s tretím stupňom ochrany a na pozemkoch vo vlastníctve obce okrem pozemkov, ktoré obec zverila do správy,“ povedal Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.
To, či spoločnosť zo Sklených Teplíc opätovne požiada o výrub drevín mimo lesa, sme sa nedozvedeli. S majiteľom Karolom Tencerom sa nám nepodarilo skontaktovať, v piatok mobil nedvíhal.
Majiteľ firmy zo Sklených Teplíc si prenajal pozemky pri Hornej Kráľovej zhruba pred dvomi rokmi. Má ich v prenájme od urbariátu. Pri Hornej Kráľovej by podľa jeho slov chcel rozbehnúť projekt pod názvom Agroturistika. Vo februári nám povedal, že mu ho má do apríla vypracovať Národné lesnícke centrum.
„Vedenie nerokuje so spoločnosťou o žiadnom projekte a nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu s touto firmou pod názvom Agroturistika,“ odpísala nám Anna Miková z Národného lesníckeho centra.
Nie je jasné ani to, či už má spoločnosť lesného hospodára, predchádzajúci vypovedal k 1. marcu zmluvu.
Hovorilo sa, že odišiel, lebo nechcel byť spájaný s firmou, ktorá nelegálne rúbala, hospodár to dementoval.
„Odišiel som z praktických dôvodov, zmenili sa mi podmienky, pre ktoré by som to fyzicky a časovo nestíhal,“ povedal hospodár, ktorý nechcel byť menovaný.