Dej sa bude odohrávať na točni, rozdelenej na tri rôzne priestory. Diváci sa ocitnú v salóne, pracovni a hoteli.
NITRA. Divadlo Andreja Bagara už pomaly finišuje na naštudovaní veselohry s pesničkami a tancom s názvom Sudcove starosti. Hru, ktorej autorom je Angličan Arthur Wing Pinero, divadlo v celoslovenskej premiére uvedie 4. apríla o 18.30 hodine.
Výpravná dobová komédia nás zavedie do obdobia viktoriánskeho Anglicka - ponúkne nielen dobrú zábavu, vtip, šarm, noblesu a nonšalantnosť, ale aj krásne kostýmy a pozoruhodnú scénu. Autorkami kostýmov a scény je overený tandem Dorota Cigánková a Diana Strauszová, ktoré sa v DAB podpísali pod viacej úspešných predstavení.
Výrazná štylizácia
Ako Dorota Cigánková hovorí, pri vymýšľaní návrhov šiat sa striktne držala doby viktoriánskeho Anglicka. A vraj sa pritom úžasne vybláznila. „V kostýmoch bude vidieť len maličký posun. V tej dobovej móde sme hľadali niečo, čo by sme mohli štylizovať a trochu prehnať. V hre budú mať dámy honosné šaty, korzety, velikánske aranžované sukne, páni veľké škrobené goliere. Pre hercov tu bude iste nepohodlné, ale istým spôsobom im oblečenie bude určovať pohyb,“ konštatuje Cigánková.
„Všetci herci by mali mať aj značne štylizované parochne, u pánov neprehliadneme výrazné fúziky, u žien pôjdeme v účesoch do veľkých objemov. No maskéri sa jednoducho vybláznia.“
Nepohodlná a drahá
Pánske obleky, ktoré sa nosili v tej dobe, podľa Cigánkovej v podstate fungujú dodnes. U žien je to presný opak. „Ich móda bola vo vtedajšom období druhej turníry iracionálna, nefunkčná, nepohodlná, náročná na peniaze. Na zadkoch pod sukňami nosili veľké vankúše, alebo mali celé konštrukcie krinolíny. Ženská móda sa vtedy snáď každých päť rokov obmieňala. Dnes si niečo podobné na sebe nedokážeme ani predstaviť,“ usmieva sa návrhárka kostýmov.
Šaty budú pôsobiť patrične honosne – nielen formou, ale aj použitými materiálmi. „Z finančných dôvodov sme však hľadali alternatívy drahých látok. Metráž na jedny ženské šaty je veľmi veľká, môže byť spolu aj desať metrov. V tom čase sa na dámske šaty používali dekoračné látky ako na čalúnený nábytok alebo závesy,“ doplnila Cigánková.
Vizuálny zážitok
Diana Strauszová scénu predstavenia poňala dynamicky. Dej sa bude odohrávať na točni, rozdelenej na tri rôzne priestory, ktoré sa budú podľa situácie meniť. „Diváci sa ocitnú v salóne, pracovni a hoteli. Každý z nich má vlastnú farebnosť – salón je do modra, pracovňa v zelenom tóne, hotel je ladený do červena,“ popisuje scénu Strauszová.
„Volili sme takéto farby kvôli tomu, aby sa hodili ku kostýmom a nerozbíjali celkový dojem. Časti scény a nábytok sa vyrábal v nitrianskych divadelných dielňach. Celkovo bude scéna pôsobiť honosne a výtvarne výrazne, aby mali diváci vizuálny zážitok.“
Dorota Cigánková a jej návrhy kostýmov. FOTO: (ČE)