V Nitrianskom kraji budú môcť lekári prednostne vyšetriť pacientov od ôsmej do deviatej a potom od jedenástej do dvanástej. Zmena začne platiť najneskôr od mája.
NITRA. Viacerí pacienti sa sťažujú, že ak nezaplatia za prednostné ošetrenie, k špecialistovi sa nedostanú.
Vyriešiť to má novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá zaviedla pre vyberanie poplatkov nové pravidlá. Platí od decembra, lekári sa ňou musia riadiť najneskôr od mája tohto roka.
Medzi hodinami, ktoré sú vyhradené na prednostné vyšetrenie, musia byť po novom vyhradené minimálne dve hodiny pre pacientov, ktorí neplatia. Navyše to musí byť osobitne vyznačené v ordinačných hodinách, ktoré schváli samosprávny kraj.
Cieľom novely je zabrániť lekárom, aby ošetrovali platiacich pacientov na úkor slabších sociálnych skupín.
Poplatok sa nemení
„V Nitrianskom kraji môžu lekári prednostne za poplatok vyšetriť pacientov od 8. do 9. hodiny a potom od 11. do 12. hodiny,“ povedal lekár samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.
Uvedené časy platia v prípade, ak lekár ordinuje od 7. do 15. hodiny. Výnimky v prípadoch, ak má lekár kratší pracovný úväzok, schvaľuje župný lekár individuálne.
Do konca apríla ešte môžu v ambulanciách prednostne za poplatok ošetriť pacientov aj v prvých pätnástich minútach každej ordinačnej hodiny. Od mája už nie, župa to bude kontrolovať.
Poplatok za prednostné vyšetrenie zostáva nezmenený - 6,63 eura. Je to maximum, lekári môžu pýtať aj menej.
Za poplatok chodia pacienti najmä k špecialistom. Ilustračné foto: (mh)
Výhodný biznis
„Prednostné vyšetrenia využívajú najmä odborní lekári v špecializáciách, ako napríklad oftalmológia, ortopédia, diabetológia a podobne,“ povedal Ľubomír Ševčík.
„Viacerí špecialisti vás bez poplatku vôbec nezoberú, prípadne čakáte dlhé týždne,“ sťažujú sa pacienti.
Ševčík potvrdil, že vlani zaznamenali takéto sťažnosti najmä od pacientov dvoch odborných lekárov z oblasti Štúrova.
Pred niekoľkými dňami na rovnaký problém poukázala pacientka z Nitry. Píše, že sa takéto praktiky rozmohli na poliklinike Chrenová a niektorí lekári si z prednostného objednania pacientov urobili výhodný biznis.
Pacientka sa sťažuje na postup lekárov v poliklinike na Chrenovej. Foto: Dušan Tarko
Boj o časenky
„Ak sa bežný človek chce dostať na odborné vyšetrenie, tak sa mu to bez zaplatenia poplatku podarí len veľmi ťažko. To musí prísť skoro ráno a získať jednu zo štyroch alebo ôsmich časeniek, na ktoré čaká niekedy aj dvojnásobný počet ľudí,“ poukazuje pacientka v sťažnosti, ktorú poslala lekárovi samosprávneho kraja.
Ak človek nechce zvádzať nedôstojný boj o pár časeniek, musí sa prednostne objednať. „Samozrejme, za poplatok na termín, ktorý vám dajú oni, a nie ktorý sa hodí vám,“ napísala Nitrianka.
Vo svojej sťažnosti uviedla aj mená lekárov. Samosprávny kraj jej podnet prešetrí, má na to šesťdesiat dní.
Podnet na prokuratúru
„Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti bola prijatá práve preto, aby sa situácia v uvedenej oblasti zlepšila,“ povedal Ľubomír Ševčík. Dodal, že lekárom za porušenie zákona hrozia sankcie.
V jednom prípade už dal Ševčík aj podnet na prokuratúru: „Približne pred rokom sme dali prešetriť oprávnenosť vyberania poplatku v súkromnom zdravotníckom zariadení v Nitre.“
V tomto zariadení pýtajú automaticky za jednorazové objednanie sa k špecialistovi sedem eur. Polícia ešte prípad neuzavrela, vyšetrovanie pokračuje. Ševčík už bol vo veci vypovedať.
Špecialisti pýtali aj od nás poplatok
Viacerým špecialistom sme zatelefonovali s otázkou, kedy môžeme prísť na vyšetrenie. A vo viacerých ambulanciách od nás automaticky pýtali poplatok.
„Ak sa chcete objednať, musíte zaplatiť 6,63 eura. Vieme vám dať termín najskôr o dva týždne,“ povedala napríklad sestra v očnej ambulancii. A zadarmo nás prijať nemôžete? pýtali sme sa. „Môžete prísť ráno o pol siedmej, ale je riziko, že sa nedostanete na rad,“ znela odpoveď.
Koľko časeniek je ráno k dispozícii pre neplatiacich pacientov, sme sa nedozvedeli. Je to vraj rôzne.