Hru Ingrid Lausund odohrajú herci Divadla Lab v pondelok 31. marca v Štúdiu Divadla Andreja Bagara. Návštevníci hry môžu prispieť k založeniu piatich počítačových klubov na školách, v ktorých sa žiaci neučia len práci na počítači. Spoločne tvoria aj školské časopisy, videá, pomáhajú pri propagácii výrobkov a služieb miestnych remeselníkov a okolitej prírody, povedal Jakub Šimek, projektový manažér Nadácie Pontis, ktorá sa spojila so študentským Divadlom Lab. Nadácia pomohla otvoriť v juhovýchodnej Keni zatiaľ desať počítačových učební.
Divadlo Lab odohrá ročne zhruba 120 predstavení. Hru Zachráň si svojho Afričana nesprevádzajú žiadne kulisy, len päť mikrofónov a päť celebrít, ktoré pripravujú svoj benefičný večer pre Afriku. Z toho, čo sa začína ako profesionálna príprava charitatívnej akcie, sa však veľmi rýchlo vykľuje emocionálne vydieranie, falošné príbehy a osobné ambície zúčastnených. Hra nie je o cynizme a politike, ale o nás - o ľuďoch, ktorí na charitatívne zbierky prispievame. Aj keď sa nám nedostáva odpovede na riešenie problémov v Afrike, mnohí z nás sa počas predstavenia môžu začať pýtať, prečo vlastne podobné zbierky podporujeme, skonštatoval Šimek.
Režisér Roman Maroš a dramaturgička Lenka Garajová sa usilujú cez divadlo reflektovať aktuálne témy vo svete. Jednou z nich sú aj dobročinné zbierky pre Afriku a tak prišli s nápadom vytvoriť divadelnú reality šou. Chceme divákov zaujať ľahkosťou a humorom. Témy ako hlad, korupcia, násilie nie sú vykreslené cez utrpenie, ale pomocou tragikomiky, ktorá je pre hru príznačná. Pokiaľ divák odíde pohoršený, nahnevaný, ubolený alebo smutný, hra splnila svoje poslanie a zámer, hovorí Palo Pillar z Divadla Lab.