Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia
Pridajte si svoje mesto

Jelene a muflóny sa sťahujú do poľných revírov

Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.

Výstava v Ponitrianskom múzeu potrvá do 20. apríla.(Zdroj: (ČE))

Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.

NITRA. Za zvukov slávnostnej halali fanfáry otvorili v Ponitrianskom múzeu tradičnú marcovú výstavu Trofeje poľovnej zveri. Už 28. ročník výstavy prezentuje výsledky chovateľskej práce za uplynulú sezónu v 53 revíroch Nitrianskeho okresu.

Najviac trofejí v histórii

„Je tu spolu 406 trofejí, čo je doteraz najviac v histórii tejto výstavy. Z toho je 335 trofejí srnčej zveri, 33 trofejí jeleních, 2 muflonie, 4 danielie, 13 diviačích a 19 lebiek malých šeliem. Stavy malej zveri – bažantov a zajacov - však v revíroch značne poklesli,“ popisuje Štefan Bleho, poľovník a zoológ Ponitrianskeho múzea.

„Dominantnou zverou je srnčia, tej máme na výstave najviac. Hoci nemáme žiadnu zlatú medailu, po päť trofejí dosiahlo striebornú a bronzovú medailu. Z hľadiska medailových miest je to určitý pokles oproti minulému roku, ale keď vezmeme do úvahy takú strednú trofejovú hodnotu, máme dosť pekných srncov s 90-100 bodmi CIC, takže z celkového hľadiska kvalita nešla veľmi dolu.“

U jelenej zveri je podľa Štefana Bleha dosť veľa jedincov v prvej vekovej kategórii – jedno- a dvojročných, prakticky tvoria vyše 50 percent všetkých jeleních trofejí. „Z hľadiska medailového umiestnenia máme tento rok jedného strieborného a tri bronzové jelene, vlani bolo o jedného bronzového jeleňa menej. Niektoré jelene sú dosť mladé, aj keď sú medailové, ale podľa kritérií chovateľskej rady patria medzi výraďové.“

Daniele len z Teliniec

Oku odborníka neujdú ani 4 krásne danielie trofeje, ktoré prakticky chodia len z jedného poľovného združenia - z Teliniec. Tento rok sú dve strieborné, vlani bola jedna trofej zlatá a jedna strieborná.

Diviačie trofeje, z ktorých dve sú bronzové, sú z dosť mladých jedincov, najsilnejšia je od asi 6-ročného diviaka.

Výstavu dopĺňajú dve muflónie trofeje, jedna z nich je bronzová. „V rámci okresu pomaly nemáme muflónov z lesných, ale z poľných revírov. Aj veľa trofejí jednoročných jeleňov pochádza z poľných revírov. Jelenia zver dosť expanduje. V revíroch s malou zverou, ako napríklad Rišňovce, Nová Ves nad Žitavou či Lehota, sa dnes jelene bežne vyskytujú,“ vysvetľuje Štefan Bleho.

„Sťahujú sa sem najmä za potravou, napríklad vo vysokých porastoch kukurice či slnečnice majú pokoj a dostatok obživy. Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.“

Životný úlovok

Krásny daniel sa ako životný úlovok podaril Jánovi Trungelovi z Tajnej. Za takmer 60 rokov, čo je poľovníkom, ulovil 12 jeleňov, srnčiu zver ani nerátal a pred 20 rokmi prestal počítať aj diviakov a vtedy ich už bolo 50.

„Uplynulú sezónu som mal mimoriadne úspešnú. Vlani v septembri som strelil môjho najlepšieho daniela, ktorý na výstave získal striebornú medailu,“ pochválil sa Ján Trungel.

„Poľujem od roku 1957. V roku 1963 som zakladal poľovné združenie Dva cery v Telinciach, v ktorom som doteraz členom a 40 rokov som bol jeho poľovným hospodárom. V roku 1998 sme v revíri zriadili generačnú danieliu zvernicu - nakúpili sme chovnú danieliu zver z najlepších maďarských lokalít a zazverili sme ňou 11-tisíc hektárov na Pohronskej pahorkatine. V chove dosahujeme pekné výsledky, genetika maďarských danielov sa tu je jednoznačne odrazila a prejavila aj v trofejových hodnotách.“

Podľa Jána Trungela v minulosti v tejto lokalite tvorili dominantné úlovky zajace, jarabice a bažanty. Dnes jarabice takmer nevidieť, menej je aj bažantov a zajacov, naopak, premnožili sa diviaci.

Najlepší jeleň

Strieborným jeleňom sa môže popýšiť Jozef Gašpar z Jelenca. „Striehol som na neho dva týždne, pozoroval som ho v oblasti Žirany – Jelenec. Už trikrát som ho mal na muške, len som si nebol istý, či nie je chovný. Posledný deň mi vyšiel z kalužiska, tak som si ho „prečítal“, odistil zbraň a bol môj,“ vraví Jozef Gašpar. „Ulovil som už viacej jeleňov, ale toto je zatiaľ moja najlepšia trofej.“

Otvorenie výstavy.

Zoológ múzea Štefan Bleho pri najpočetnejších trofejách srncov.

Ján Trungel so svojím strieborným danielom.

Obrazy s poľovníckou tematikou od amatérskeho výtvarníka Milana Harangozó. FOTKY: (ČE)


  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 1 987
  2. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 467
  3. Nitra príde do Žitavian 393
  4. Dubajová pomôže Seredi 334
  5. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 265
  6. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 256
  7. Treťoligista má nového trénera 122
  8. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 99
  9. SFZ rozdeľuje dotácie 88
  10. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 73

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Nitra príde do Žitavian

Počas reprezentačnej prestávky na konci augusta sa zverenci Ivana Galáda predstavia na oslavách v obci pri Zlatých Moravciach.

Dubajová pomôže Seredi

Výrazná postava ženskej hádzanej sa vrátila na Slovensko.

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Blízke regióny

Nezvestného Dominika našli pri nákupnom centre

Jedenásťročný chlapec, po ktorom dnes intenzívne pátrala polícia, sa našiel a je v poriadku.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Útočník pobodal vo fínskom Turku niekoľko ľudí, dvaja neprežili

Pri útoku utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí.

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

Kam vyraziť