Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.
NITRA. Za zvukov slávnostnej halali fanfáry otvorili v Ponitrianskom múzeu tradičnú marcovú výstavu Trofeje poľovnej zveri. Už 28. ročník výstavy prezentuje výsledky chovateľskej práce za uplynulú sezónu v 53 revíroch Nitrianskeho okresu.
Najviac trofejí v histórii
„Je tu spolu 406 trofejí, čo je doteraz najviac v histórii tejto výstavy. Z toho je 335 trofejí srnčej zveri, 33 trofejí jeleních, 2 muflonie, 4 danielie, 13 diviačích a 19 lebiek malých šeliem. Stavy malej zveri – bažantov a zajacov - však v revíroch značne poklesli,“ popisuje Štefan Bleho, poľovník a zoológ Ponitrianskeho múzea.
„Dominantnou zverou je srnčia, tej máme na výstave najviac. Hoci nemáme žiadnu zlatú medailu, po päť trofejí dosiahlo striebornú a bronzovú medailu. Z hľadiska medailových miest je to určitý pokles oproti minulému roku, ale keď vezmeme do úvahy takú strednú trofejovú hodnotu, máme dosť pekných srncov s 90-100 bodmi CIC, takže z celkového hľadiska kvalita nešla veľmi dolu.“
U jelenej zveri je podľa Štefana Bleha dosť veľa jedincov v prvej vekovej kategórii – jedno- a dvojročných, prakticky tvoria vyše 50 percent všetkých jeleních trofejí. „Z hľadiska medailového umiestnenia máme tento rok jedného strieborného a tri bronzové jelene, vlani bolo o jedného bronzového jeleňa menej. Niektoré jelene sú dosť mladé, aj keď sú medailové, ale podľa kritérií chovateľskej rady patria medzi výraďové.“
Daniele len z Teliniec
Oku odborníka neujdú ani 4 krásne danielie trofeje, ktoré prakticky chodia len z jedného poľovného združenia - z Teliniec. Tento rok sú dve strieborné, vlani bola jedna trofej zlatá a jedna strieborná.
Diviačie trofeje, z ktorých dve sú bronzové, sú z dosť mladých jedincov, najsilnejšia je od asi 6-ročného diviaka.
Výstavu dopĺňajú dve muflónie trofeje, jedna z nich je bronzová. „V rámci okresu pomaly nemáme muflónov z lesných, ale z poľných revírov. Aj veľa trofejí jednoročných jeleňov pochádza z poľných revírov. Jelenia zver dosť expanduje. V revíroch s malou zverou, ako napríklad Rišňovce, Nová Ves nad Žitavou či Lehota, sa dnes jelene bežne vyskytujú,“ vysvetľuje Štefan Bleho.
„Sťahujú sa sem najmä za potravou, napríklad vo vysokých porastoch kukurice či slnečnice majú pokoj a dostatok obživy. Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.“
Životný úlovok
Krásny daniel sa ako životný úlovok podaril Jánovi Trungelovi z Tajnej. Za takmer 60 rokov, čo je poľovníkom, ulovil 12 jeleňov, srnčiu zver ani nerátal a pred 20 rokmi prestal počítať aj diviakov a vtedy ich už bolo 50.
„Uplynulú sezónu som mal mimoriadne úspešnú. Vlani v septembri som strelil môjho najlepšieho daniela, ktorý na výstave získal striebornú medailu,“ pochválil sa Ján Trungel.
„Poľujem od roku 1957. V roku 1963 som zakladal poľovné združenie Dva cery v Telinciach, v ktorom som doteraz členom a 40 rokov som bol jeho poľovným hospodárom. V roku 1998 sme v revíri zriadili generačnú danieliu zvernicu - nakúpili sme chovnú danieliu zver z najlepších maďarských lokalít a zazverili sme ňou 11-tisíc hektárov na Pohronskej pahorkatine. V chove dosahujeme pekné výsledky, genetika maďarských danielov sa tu je jednoznačne odrazila a prejavila aj v trofejových hodnotách.“
Podľa Jána Trungela v minulosti v tejto lokalite tvorili dominantné úlovky zajace, jarabice a bažanty. Dnes jarabice takmer nevidieť, menej je aj bažantov a zajacov, naopak, premnožili sa diviaci.
Najlepší jeleň
Strieborným jeleňom sa môže popýšiť Jozef Gašpar z Jelenca. „Striehol som na neho dva týždne, pozoroval som ho v oblasti Žirany – Jelenec. Už trikrát som ho mal na muške, len som si nebol istý, či nie je chovný. Posledný deň mi vyšiel z kalužiska, tak som si ho „prečítal“, odistil zbraň a bol môj,“ vraví Jozef Gašpar. „Ulovil som už viacej jeleňov, ale toto je zatiaľ moja najlepšia trofej.“
Otvorenie výstavy.
Zoológ múzea Štefan Bleho pri najpočetnejších trofejách srncov.
Ján Trungel so svojím strieborným danielom.
Obrazy s poľovníckou tematikou od amatérskeho výtvarníka Milana Harangozó. FOTKY: (ČE)