Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Lovce hľadajú zmiznutú techniku aj faktúry. Vziať ich mala exstarostka

Spory medzi súčasným starostom a bývalou starostkou naberajú na obrátkach.

Starosta Richter pred obecným autom, z ktorého nemá dedina kľúče od leta.Starosta Richter pred obecným autom, z ktorého nemá dedina kľúče od leta. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

LOVCE. Škodu, ktorá údajne vznikla dedine počas búrlivých mesiacov, v ktorých nastala zmena na starostovskej stoličke, chce nové vedenie obce riešiť žalobami na súd a sériou trestných oznámení.

Presné kroky, ktoré by mal urobiť starosta, určila komisia, ktorá škody vyčíslila a popísala. Jej závery sa majú pred poslancov dostať na zasadnutí, ktoré sa uskutoční v piatok.

Richter: Zmizlo účtovníctvo aj technika

Dedinu dnes vedie František Richter (Smer). Do funkcie sa dostal v lete po kontroverznom referende o odvolaní bývalej starostky Oľgy Gálikovej (nezávislá), ktoré sa konalo v stane. Jeho zákonnosť Gáliková stále spochybňuje, tvrdí, že neplatná bola referendová komisia, ktorá nemala oficiálny zoznam oprávnených voličov, chýbalo údajne aj nariadenie o organizácii miestneho referenda. V januári, pár mesiacov po všeľudovom hlasovaní, sa Richter stal starostom v doplňujúcich voľbách, v ktorých nemal protikandidáta.

Nové vedenie dediny hovorí, že na úrade zmizlo množstvo vecí – od účtovných dokladov a faktúr až po majetok. „V účtovníctve chýbajú strany, sú povytrhávané, chýbajú faktúry aj celé účtovné šanóny,“ povedal Richter.

Z obecného úradu pomizli aj rôzne iné veci, ku ktorým komisia podľa Richtera našla doklady o tom, že boli zakúpené za Gálikovej starostovania. Ide napríklad o dva notebooky, diktafón a dva fotoaparáty.

Richter hovorí, že žiaden zo zamestnancov nemá na tieto veci podpísanú hmotnú zodpovednosť. „Všetku zodpovednosť za tie veci berie na seba bývalá starostka,“ povedal. Škodu za zmiznuté veci vyrátal Richter na približne 1 500 € - suma už počíta s amortizáciou.

Dedina tiež nemôže používať jediné obecné auto. Kľúče aj doklady od neho má podľa Richtera Gáliková, videl ju údajne, ako si ich ešte v lete vkladala do kabelky, s ktorou odišla vypovedať na políciu. Lovce sú tak už takmer trištvrte roka bez obecného auta, ktoré stojí nevyužívané pri obecnom úrade. „Behám na svojom,“ povedal starosta.

Gáliková: Tie reči Richterovi vyhovujú

Podľa Gálikovej sú Richterove vyjadrenia o zadržiavaní obecného majetku „nehoráznou lžou“.

„Od 8. júla stojí auto pod oknom obecného úradu, čo vidí každý okoloidúci a on si ešte dovolí tvrdiť, že ho zadržiavam? Vlastne niet sa čo čudovať, minimálne za posledný rok sa 'prejavil' nespočetnekrát,“ povedala.

Exstarostka naznačila, že Richterovi môže vyhovovať, keď každému rozpráva, ako musí jazdiť na súkromnom aute. Podotkla, že benzín do neho si necháva preplácať. Na margo zadržiavaného majetku Gáliková povedala, že to nie je pravda a že všetko ostalo na úrade, dokonca aj niektoré jej osobné veci.

Gáliková nesúhlasí s obvineniami, podľa ktorých mohla stáť za zmiznutím dokumentov z úradu. „Za môjho pôsobenia v úrade tam nechýbali žiadne doklady a od 8. júla 2013 som už nemala dosah na dianie na úrade, keďže sa ho zmocnili František Richter s Jánom Malým, ktorí na úrade vymenili všetky zámky. Ovládli úrad, všetky kľúče mali len oni, a teda aj neobmedzený prístup k obecným písomnostiam a obecnému majetku,“ povedala.

Exstarostka mala na obci neoprávnene zarábať

Richter niekdajšiu starostku viní aj z nehospodárneho a netransparentného nakladania s verejnými financiami. Mala sa ich dopustiť napríklad manipuláciou pri preplácaní blokov, alebo vyplácaním odmien samej sebe priamo z pokladne, o ktorých nevedel ani poslanecký zbor. Bloky mala starostka zmanipulovať tak, že 20-eurový nákup si nechala preplatiť. Miesto tejto sumy si mala vziať čiastku prepočítanú konverzným kurzom na eurá. Suma 20 eur predstavuje asi 600 korún, starostka si teda mala nechať preplatiť nákup sumou 600 eur.

„V zápisniciach sú také chyby, že ja som hlasoval za zvýšenie platu starostky, pritom som ani fyzicky na schôdzi nebol. Nevedeli sme, aký má plat, zistili sme, že ho má navýšený o 70 % - kto jej ho navýšil a kto sa pod to podpísal?“ pýta sa Richter a hovorí, že poslanci, ktorí zo zákona raz ročne rozhodujú o plate pre starostu, to určite neboli.

Richter viní Gálikovú, že v rokoch 2009 a 2010 si v niektorých mesiacoch vybrala plat vo výške 3 309 € priamo z pokladnice. „Na takejto malej obci, kto jej takýto plat preboha schválil?“ pýta sa František Richter.

Oľga Gáliková vyhlasuje, že uvedená suma sa skladala z platu a celoročnej odmeny schválenej obecným zastupiteľstvom. „Nikdy som nemala plat navýšený o 70 %. Richterove tvrdenia sú nepravdivé a účelové. Veď nedlhuje práve jeho manželka obci 6 600 €? Nepostaral sa on sám o znehodnotenie majetku obce – bývalej krčmy? A takto sa snaží vyhnúť splateniu podlžnosti?“ pýta sa aj Gáliková. Tvrdí, že Richter voči nej začal s „nevyberanou kritikou“ po tom, ako obec vyfakturovala jeho manželke nedoplatok 6 600 € za chod krčmy, ktorá sa nachádzala v obecných priestoroch.

Žena, ktorá viedla dedinu šesť rokov hovorí, že priamo z pokladne si nikdy nevzala ani cent. „Prístup do pokladne a trezoru mala len pokladníčka, ktorá mala hmotnú zodpovednosť za hotovostné finančné prostriedky, ceniny. Takže o nejakom samovyplácaní nemôže byť ani reč,“ povedala.

Zamestnanci boli bez výplat. Zbytočne?

Spory v Lovciach sa rozhoreli aj o obecné účty vo VÚB. Dedina sa niekoľko mesiacov nevedela dostať k peniazom, ktoré na nich mala. V neutešenej situácii sa tak ocitli zamestnanci obecného úradu, školy a škôlky, ktorí od augusta do decembra nemali svoje výplaty, iba dvakrát im obec v hotovosti vyplatila zhruba polovicu mesačnej výplaty.

„Tie účty boli zablokované úplne zbytočne,“ tvrdí Richter. Škody, ktoré obci vznikli, chce vymáhať súdnou cestou. Celkové škody dedina nevyčíslila, starosta ale hovorí, že nabehli napríklad exekúcie od zdravotnej poisťovne, hrozili tiež odstávky od elektriny či plynu. Podľa Richtera s mnohými inštitúciami situáciu dedina „ukočírovala“ a vyhla sa tak pokutám a sankciám za oneskorené platby. „Čo je veľká chvála zamestnancom, nikto nepodal trestné oznámenie, že majú zadržiavaný plat, všetci pochopili situáciu. Dnes nemajú Lovce podlžnosti voči žiadnym zamestnancom alebo iným subjektom, všetky faktúry sa vyplácajú načas,“ povedal.

Gáliková má na vec úplne iný pohľad. Podľa nej účty banka nikdy nezablokovala, túto tézu označila za „bohapustú lož“, ktorou sa Richter „chce vyviniť v očiach zamestnancov“.

V tom čase sa viedli spory o to, či je zástupcom Loviec František Richter alebo Gálikovej zástupca Milan Kováč.

VÚB poprela, že blokovala peniaze. Podľa vyjadrenia banky mohla s účtom dedina kedykoľvek nakladať. Keďže ale vznikla neprehľadná situácia a nevedelo sa, kto vlastne dedinu reprezentuje, banka si dala podmienku, že pohyb na účtoch môžu riadiť dve pracovníčky obecného úradu a to vtedy, ak pokyn vydajú spoločne obe účtovníčky. Podľa našich informácií to ale jedna z nich robiť nemohla, lebo bola na péenke a ak by vykonávala pracovné úkony, mohla by mať problémy so sociálkou.

Dvanásti zamestnanci sa k svojim výplatám dostali až v januári, po nových voľbách.

Z kancelárie starostiu vzala exstarostka veci, zaistila ich polícia

Gáliková si pobrala zrejme len drobnosti, ktoré jej podľa vlastných slov patria.

K vyostrenej situácii došlo v Lovciach aj minulý utorok. Podľa Richtera v čase jeho 15-minútovej neprítomnosti na úrade „nabehli“ do jeho kancelárie Gáliková aj jej manžel. Odniesli si odtiaľ viacero vecí.

„Rozhrabali mi všetky skrinky nakomplet,“ povedal. Pripomenul, že na stole mal citlivé dokumenty, napríklad platové výmery s osobnými údajmi ľudí. Richter má obavy, že bývalá starostka si tieto alebo iné dokumenty mohla odfotiť. Za to, čo sa stalo, podal trestné oznámenie.

Polícia Gálikovú vypočula, veci vzaté z kancelárie starostu zaistila. Detaily k prípadu polícia odmietla komentovať. Povedala len toľko, že prípad rieši ako priestupok proti majetku.

Gáliková hovorí, že nikam s manželom nevtrhli, jej manžel podľa nej do Richterovej kancelárie ani nevstúpil. Podľa jej verzie príbehu si prišla na úrad po potvrdenie. „Dvere do mojej bývalej kancelárie boli dokorán. Padol mi zrak na stromček – kakaovník, ktorý mi k 50-ke v máji 2013 dali zamestnankyne školy a škôlky,“ povedala. Okrem kakaovníka si zobrala kvetináč, orchideu, medailu – osobný dar od župana, dáždnik a svoj víťazný pohár zo stolnotenisového turnaja, stolnotenisovú raketu a loptičky. Gáliková tvrdí, že sú to jej osobné veci a Richter jej ich nechcel vydať. Povedala, že podľa polície jej tieto veci vrátia najneskôr do 90 dní. „Keď som bola bez nich 9 mesiacov, vydržím aj tie tri,“ dodala. Odmietla, že by si prezerala akékoľvek dokumenty, dosvedčiť to podľa nej môže aj pracovníčka obecného úradu.

Tomáš Holúbek

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 6. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 7. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 8. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 191
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 871
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 745
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 815
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 079
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 598
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 165
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 095
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 828

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 2. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Marián Lukáč: Blog o slobode
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 6. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 7. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 950
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 915
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 716
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 744
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti Klasova sú suveréni VI. ligy ObFZ Nitra po jej jesennej časti.

Hviezdny tím hrá špecifickou stratégiou.


5. dec
Nitrania sú po jeseni desiati v tretej lige.

Holými rukami a nohami zachraňovali Nitru. Napriek všetkému.


10 h
Zuzka z Nitry je dobrovoľníčkou v programe BUDDY vyše dva roky.

Dievča malo spočiatku problém vyjadriť sa. To sa zmenilo a je vidieť, aké je už uvedomelé.


11 h

Plnofarebný časopis Čítanie s porozumením plný zábavných úloh a hier na 36 stranách pútavou formou rozvíja detské myslenie, logiku, kreativitu a sústredenie.


1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5. dec

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Dôchodkyňa zaútočila na priateľa svojej dcéry s nožom v ruke.


17 h

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 2. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Marián Lukáč: Blog o slobode
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 6. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 7. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 950
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 915
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 716
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 744
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu