Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Lovce hľadajú zmiznutú techniku aj faktúry. Vziať ich mala exstarostka

Spory medzi súčasným starostom a bývalou starostkou naberajú na obrátkach.

Starosta Richter pred obecným autom, z ktorého nemá dedina kľúče od leta.Starosta Richter pred obecným autom, z ktorého nemá dedina kľúče od leta. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

LOVCE. Škodu, ktorá údajne vznikla dedine počas búrlivých mesiacov, v ktorých nastala zmena na starostovskej stoličke, chce nové vedenie obce riešiť žalobami na súd a sériou trestných oznámení.

Presné kroky, ktoré by mal urobiť starosta, určila komisia, ktorá škody vyčíslila a popísala. Jej závery sa majú pred poslancov dostať na zasadnutí, ktoré sa uskutoční v piatok.

Richter: Zmizlo účtovníctvo aj technika

Dedinu dnes vedie František Richter (Smer). Do funkcie sa dostal v lete po kontroverznom referende o odvolaní bývalej starostky Oľgy Gálikovej (nezávislá), ktoré sa konalo v stane. Jeho zákonnosť Gáliková stále spochybňuje, tvrdí, že neplatná bola referendová komisia, ktorá nemala oficiálny zoznam oprávnených voličov, chýbalo údajne aj nariadenie o organizácii miestneho referenda. V januári, pár mesiacov po všeľudovom hlasovaní, sa Richter stal starostom v doplňujúcich voľbách, v ktorých nemal protikandidáta.

Nové vedenie dediny hovorí, že na úrade zmizlo množstvo vecí – od účtovných dokladov a faktúr až po majetok. „V účtovníctve chýbajú strany, sú povytrhávané, chýbajú faktúry aj celé účtovné šanóny,“ povedal Richter.

Z obecného úradu pomizli aj rôzne iné veci, ku ktorým komisia podľa Richtera našla doklady o tom, že boli zakúpené za Gálikovej starostovania. Ide napríklad o dva notebooky, diktafón a dva fotoaparáty.

Richter hovorí, že žiaden zo zamestnancov nemá na tieto veci podpísanú hmotnú zodpovednosť. „Všetku zodpovednosť za tie veci berie na seba bývalá starostka,“ povedal. Škodu za zmiznuté veci vyrátal Richter na približne 1 500 € - suma už počíta s amortizáciou.

Dedina tiež nemôže používať jediné obecné auto. Kľúče aj doklady od neho má podľa Richtera Gáliková, videl ju údajne, ako si ich ešte v lete vkladala do kabelky, s ktorou odišla vypovedať na políciu. Lovce sú tak už takmer trištvrte roka bez obecného auta, ktoré stojí nevyužívané pri obecnom úrade. „Behám na svojom,“ povedal starosta.

Gáliková: Tie reči Richterovi vyhovujú

Podľa Gálikovej sú Richterove vyjadrenia o zadržiavaní obecného majetku „nehoráznou lžou“.

„Od 8. júla stojí auto pod oknom obecného úradu, čo vidí každý okoloidúci a on si ešte dovolí tvrdiť, že ho zadržiavam? Vlastne niet sa čo čudovať, minimálne za posledný rok sa 'prejavil' nespočetnekrát,“ povedala.

Exstarostka naznačila, že Richterovi môže vyhovovať, keď každému rozpráva, ako musí jazdiť na súkromnom aute. Podotkla, že benzín do neho si necháva preplácať. Na margo zadržiavaného majetku Gáliková povedala, že to nie je pravda a že všetko ostalo na úrade, dokonca aj niektoré jej osobné veci.

Gáliková nesúhlasí s obvineniami, podľa ktorých mohla stáť za zmiznutím dokumentov z úradu. „Za môjho pôsobenia v úrade tam nechýbali žiadne doklady a od 8. júla 2013 som už nemala dosah na dianie na úrade, keďže sa ho zmocnili František Richter s Jánom Malým, ktorí na úrade vymenili všetky zámky. Ovládli úrad, všetky kľúče mali len oni, a teda aj neobmedzený prístup k obecným písomnostiam a obecnému majetku,“ povedala.

Exstarostka mala na obci neoprávnene zarábať

Richter niekdajšiu starostku viní aj z nehospodárneho a netransparentného nakladania s verejnými financiami. Mala sa ich dopustiť napríklad manipuláciou pri preplácaní blokov, alebo vyplácaním odmien samej sebe priamo z pokladne, o ktorých nevedel ani poslanecký zbor. Bloky mala starostka zmanipulovať tak, že 20-eurový nákup si nechala preplatiť. Miesto tejto sumy si mala vziať čiastku prepočítanú konverzným kurzom na eurá. Suma 20 eur predstavuje asi 600 korún, starostka si teda mala nechať preplatiť nákup sumou 600 eur.

„V zápisniciach sú také chyby, že ja som hlasoval za zvýšenie platu starostky, pritom som ani fyzicky na schôdzi nebol. Nevedeli sme, aký má plat, zistili sme, že ho má navýšený o 70 % - kto jej ho navýšil a kto sa pod to podpísal?“ pýta sa Richter a hovorí, že poslanci, ktorí zo zákona raz ročne rozhodujú o plate pre starostu, to určite neboli.

Richter viní Gálikovú, že v rokoch 2009 a 2010 si v niektorých mesiacoch vybrala plat vo výške 3 309 € priamo z pokladnice. „Na takejto malej obci, kto jej takýto plat preboha schválil?“ pýta sa František Richter.

Oľga Gáliková vyhlasuje, že uvedená suma sa skladala z platu a celoročnej odmeny schválenej obecným zastupiteľstvom. „Nikdy som nemala plat navýšený o 70 %. Richterove tvrdenia sú nepravdivé a účelové. Veď nedlhuje práve jeho manželka obci 6 600 €? Nepostaral sa on sám o znehodnotenie majetku obce – bývalej krčmy? A takto sa snaží vyhnúť splateniu podlžnosti?“ pýta sa aj Gáliková. Tvrdí, že Richter voči nej začal s „nevyberanou kritikou“ po tom, ako obec vyfakturovala jeho manželke nedoplatok 6 600 € za chod krčmy, ktorá sa nachádzala v obecných priestoroch.

Žena, ktorá viedla dedinu šesť rokov hovorí, že priamo z pokladne si nikdy nevzala ani cent. „Prístup do pokladne a trezoru mala len pokladníčka, ktorá mala hmotnú zodpovednosť za hotovostné finančné prostriedky, ceniny. Takže o nejakom samovyplácaní nemôže byť ani reč,“ povedala.

Zamestnanci boli bez výplat. Zbytočne?

Spory v Lovciach sa rozhoreli aj o obecné účty vo VÚB. Dedina sa niekoľko mesiacov nevedela dostať k peniazom, ktoré na nich mala. V neutešenej situácii sa tak ocitli zamestnanci obecného úradu, školy a škôlky, ktorí od augusta do decembra nemali svoje výplaty, iba dvakrát im obec v hotovosti vyplatila zhruba polovicu mesačnej výplaty.

„Tie účty boli zablokované úplne zbytočne,“ tvrdí Richter. Škody, ktoré obci vznikli, chce vymáhať súdnou cestou. Celkové škody dedina nevyčíslila, starosta ale hovorí, že nabehli napríklad exekúcie od zdravotnej poisťovne, hrozili tiež odstávky od elektriny či plynu. Podľa Richtera s mnohými inštitúciami situáciu dedina „ukočírovala“ a vyhla sa tak pokutám a sankciám za oneskorené platby. „Čo je veľká chvála zamestnancom, nikto nepodal trestné oznámenie, že majú zadržiavaný plat, všetci pochopili situáciu. Dnes nemajú Lovce podlžnosti voči žiadnym zamestnancom alebo iným subjektom, všetky faktúry sa vyplácajú načas,“ povedal.

Gáliková má na vec úplne iný pohľad. Podľa nej účty banka nikdy nezablokovala, túto tézu označila za „bohapustú lož“, ktorou sa Richter „chce vyviniť v očiach zamestnancov“.

V tom čase sa viedli spory o to, či je zástupcom Loviec František Richter alebo Gálikovej zástupca Milan Kováč.

VÚB poprela, že blokovala peniaze. Podľa vyjadrenia banky mohla s účtom dedina kedykoľvek nakladať. Keďže ale vznikla neprehľadná situácia a nevedelo sa, kto vlastne dedinu reprezentuje, banka si dala podmienku, že pohyb na účtoch môžu riadiť dve pracovníčky obecného úradu a to vtedy, ak pokyn vydajú spoločne obe účtovníčky. Podľa našich informácií to ale jedna z nich robiť nemohla, lebo bola na péenke a ak by vykonávala pracovné úkony, mohla by mať problémy so sociálkou.

Dvanásti zamestnanci sa k svojim výplatám dostali až v januári, po nových voľbách.

Z kancelárie starostiu vzala exstarostka veci, zaistila ich polícia

Gáliková si pobrala zrejme len drobnosti, ktoré jej podľa vlastných slov patria.

K vyostrenej situácii došlo v Lovciach aj minulý utorok. Podľa Richtera v čase jeho 15-minútovej neprítomnosti na úrade „nabehli“ do jeho kancelárie Gáliková aj jej manžel. Odniesli si odtiaľ viacero vecí.

„Rozhrabali mi všetky skrinky nakomplet,“ povedal. Pripomenul, že na stole mal citlivé dokumenty, napríklad platové výmery s osobnými údajmi ľudí. Richter má obavy, že bývalá starostka si tieto alebo iné dokumenty mohla odfotiť. Za to, čo sa stalo, podal trestné oznámenie.

Polícia Gálikovú vypočula, veci vzaté z kancelárie starostu zaistila. Detaily k prípadu polícia odmietla komentovať. Povedala len toľko, že prípad rieši ako priestupok proti majetku.

Gáliková hovorí, že nikam s manželom nevtrhli, jej manžel podľa nej do Richterovej kancelárie ani nevstúpil. Podľa jej verzie príbehu si prišla na úrad po potvrdenie. „Dvere do mojej bývalej kancelárie boli dokorán. Padol mi zrak na stromček – kakaovník, ktorý mi k 50-ke v máji 2013 dali zamestnankyne školy a škôlky,“ povedala. Okrem kakaovníka si zobrala kvetináč, orchideu, medailu – osobný dar od župana, dáždnik a svoj víťazný pohár zo stolnotenisového turnaja, stolnotenisovú raketu a loptičky. Gáliková tvrdí, že sú to jej osobné veci a Richter jej ich nechcel vydať. Povedala, že podľa polície jej tieto veci vrátia najneskôr do 90 dní. „Keď som bola bez nich 9 mesiacov, vydržím aj tie tri,“ dodala. Odmietla, že by si prezerala akékoľvek dokumenty, dosvedčiť to podľa nej môže aj pracovníčka obecného úradu.

Tomáš Holúbek

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 2. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 3. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Nové číslo Historickej revue
 7. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 8. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 9. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 10. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 25 788
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 223
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 087
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 754
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 770
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 840
 7. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 374
 8. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 351
 9. Nové číslo Historickej revue 8 149
 10. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 6 707
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Marián Chobot (16) veľmi-preveľmi chýba futbalovej Nitre.

Nemci už poslali prvé výplaty.

16 h
Bicykle od Arrivy sú zelené.

Mesto zrejme novú súťaž na bikesharing nevypíše, v hre sú ale všetky možnosti.

4 h
Ilustračné foto.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva otváranie škôl neodporúčal.

5 h

Zdedili sme ornú pôdu, ktorú obhospodaruje družstvo. Čo máme robiť, aby nám za užívanie pôdy platilo? Aj na túto otázku dostanete odpoveď v právnej poradni v aktuálnom vydaní týždenníkov MY.

5. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okrese Topoľčany za sobotu otestovali 15 270 ľudí, z toho bolo 27 pozitívnych prípadov. Informáciu priniesla prednostka Okresného úradu v Topoľčanoch Dagmar Kačíreková.

21 h

Priletela zo Zanzibaru.

20 h

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

6. mar

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nepovedalo, kde sa dvojica nakazila, ani kde presne sa nachádza.

21 h

Už ste čítali?