Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Dobré slovo je soľou zeme, vraví Milan Hodál

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

NITRA. Cennosti. Tak nazval svoju najnovšiu zbierku veršov nitriansky básnik a epigramatik Milan Hodál. V kaviarni DAB ju do života uviedli spisovateľka Drahomíra Pechočiaková a Ivan Godál z Literárneho klubu Janka Jesenského. Posypali ju soľou a zaželali jej, nech otvára ľuďom srdcia. Hodálove verše recitoval Michael Vrzala.

Báseň živá ako ulica

„Prečo soľou? Pri výbere som sa inšpiroval názvom zbierky a známou rozprávkou. Že je soľ nad zlato a je cenná, všetci vieme,“ vysvetľuje Milan Hodál. „Zbierku som symbolicky nazval Cennosti. Neskromne dúfam, že myšlienky a slová, ktoré v nej sú, sú istým spôsobom cenné. Dobré slovo je soľou zeme, tak aj preto tá soľ.“

Po Rozcvičke a Zázračnej planéte sú Cennosti treťou samostatnou zbierkou Milana Hodála. Ako vraví, do knihy sa snažil vybrať také svoje „bestofky“. „Mojou ambíciou bolo, aby v nej boli dobré a ešte lepšie básne. Myslím, že podľa doterajších ohlasov čitateľov aj odbornej kritiky sa mi to snáď aj podarilo,“ hovorí básnik. „Oproti predchádzajúcim zbierkam som možno nový v tom, že som sa snažil byť ešte zrozumiteľnejší – nielen témami, v ktorých sa čitateľ môže nájsť, ale aj metaforicky. Stále sa držím zásady, že báseň má byť živá ako ulica.“

Autora v tejto súvislosti veľmi teší, že jeho verše možno počuť aj z éteru. Ako zhudobnené texty ich spievajú kapely Gladiator a PAS. A v poslednom čase po jeho básňach siahajú aj študenti, ktorí ich recitujú v Hviezdoslavovom Kubíne. „Vážim si to, že ich moja tvorba oslovila, zrejme svojou súčasnosťou.“

Hodál nepíše len verše o láske, priateľstve, vzťahoch, ale aj o bežných veciach dneška, ktoré sa nás nepríjemne dotýkajú. „Nastavujem zrkadlo dobe, jej neduhom - kariérizmu, cynizmu, klamstvu, pretvárke, neprajnosti či závisti.“

Zostal verný číslu 77

Zbierku autor rozdelil na štyri kapitoly – tri tvoria básne vážnejšej poézie, štvrtú satirická poézia. Ako v predchádzajúcej zbierke, aj tu zostal verný číslu 77 – 44 je básní a 33 epigramov, ktoré ho sprevádzajú celou jeho tvorbou. Texty vhodne dopĺňajú kresby dcéry Lenky, ktorá je už takou jeho dvornou ilustrátorkou.

„Musím poďakovať celej mojej rodine, že mi vytvára potrebné zázemie a tvorivú atmosféru. Manželka a dcéry sú moji prví čitatelia, kritici, ale aj spolutvorcovia námetov a podieľajú sa na hodnotovom posolstve básní. Na ich názor dosť dám, keď povedia, že „toto nie“, zamyslím sa a urobím korektúry,“ priznáva poet. „Kedysi som písal viac spontánne, dnes už tak rozvážnejšie. S každou básňou sa „hrám“, cizelujem ju a vraciam sa k nej aj viac týždňov. Hľadám najvhodnejšie výrazy tak, aby každé slovo bolo na svojom mieste. Verše na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.“

Plánuje knihu epigramov

Popri básňach sa v Hodálových zbierkach vždy objavujú aj jeho obľúbené epigramy. Autor zvažuje, že zhruba o dva roky by novú knižku venoval len týmto drobným satirickým útvarom.

„S uverejňovaním epigramov a aforizmov som začal ešte v 80. rokoch minulého storočia v Pravde na nedeľu a Smene. Neskôr som robil externého redaktora humoristického časopisu Roháč. Spolupracoval som aj so Slovenským rozhlasom. V košickom Maratóne som asi päť rokov robil rubriku Epigramiáda, rubriky satirickej poézie a epigramov som mal aj v Banskobystrickom sobotníku a nedeľných Variáciách,“ spomína spisovateľ.

„V roku 1991 som napísal rozhlasový kabaret Podnikový erobik, ktorý mal tri reprízy. Básne, epigramy a aforizmy mi v súčasnosti uverejňujú v Telepluse, Literárnom týždenníku a v periodiku Rodina a škola. Veľmi si cením, že si moju dlhoročnú činnosť všimli aj odborníci a vlani ma poctili svojím členstvom v Spolku slovenských spisovateľov.“

Dcéra Lenka je už otcovou dvornou ilustrátorkou. FOTO: (ČE)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť