ŠAĽA. V kultúrnom dome v Kráľovej nad Váhom odvolil Ondrej Sirota medzi prvými. Je hasičom v Šali, dnes ho čaká 24-hodinová služba. Počas nej musí byť v pohotovosti spolu s ďalšími šiestimi chlapmi celý deň. Služba im oficiálne začína v čase, keď sa volebné miestnosti otvárajú.
Aby mohli využiť svoje právo a odvoliť, kolegovia zo starej služby na nich čakajú pol hodinu, vystriedajú sa až o pol ôsmej. Šéf šalianskych hasičov Ľubomír Tuška vraví, že takto to majú zaužívané už roky.
Policajtom v Šali nekomplikuje služba možnosť si odvoliť, odvolia pred ňou alebo po nej. Štátni sa striedajú o tretej, mestskí o siedmej večer.
Zákon sa postupom ako si majú zamestnanci zabezpečiť možnosť voľby v čase výkonu zamestnania nezaoberá. Uplatnenie si svojho voličského preukazu je osobným postojom a poskytnutie priestoru pre možnosť voľby je vecou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom vo všetkých odvetviach, hovorí Dana Pohlodová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.
„Prezident má reprezentovať Slovensko, má to robiť niekto, kto je kvázi nestranný,“ vraví Ondrej Sirota, ktorý do volebnej miestnosti v jednej z dvanástich obcí v okrese Šaľa vstupoval už rozhodnutý, komu dá svoj hlas.
Kompetencie hlavy štátu by nezužoval, ale ani nerozširoval, tie súčasné vraj postačujú. Budúci prezident by ich mal podľa neho však aj využívať. „A hlavne s rozumom, napríklad aj čo sa týka amnestie,“ dodáva Ondrej, ktorý prišiel odvoliť spolu s manželkou Evou. Rodák z Levíc sa do Kráľovej nad Váhom prisťahoval pred niekoľkými rokmi. Je hasičom už devätnásty rok, pokiaľ nemá počas volieb službu, vraví, že zvykne byť členom volebnej komisie.
„Z hľadiska demokracie považujem všetky voľby za dôležité zo strany voliča. Viem, že názory sú všelijaké, ľudia si povedia, načo pôjdu voliť, aj tak sa tým nič nezmení, vždy sú tam tí istí, ale myslím si, že ľudia by mali ísť voliť bez ohľadu na výsledok, pretože až potom môžu prípadne kritizovať.“
„Pre mňa sú najdôležitejšie parlamentné voľby, nadchádzajúce eurovoľby ma absolútne nezaujímajú,“ hovorí Ján Kováč. Hasiča s dvadsaťročnými skúsenosťami sme zastihli na hasičskej stanici pri odchode zo služby. Počas nej riešil spolu s kolegami požiar suchého porastu a prístavby rodinného domu.
„Idem domov po manželku, aby sme išli spolu odvoliť napriek tomu, že kandidát, ktorého som preferoval, sa do druhého kola nedostal,“ vraví. Budúci prezident by mal byť podľa neho politicky skúsený, nie nováčik.