Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Chrám Matky Božej v Paríži prináša aktuálne posolstvo

Forma predstavenia variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky predstavujú duše jednotlivých postáv. Jednu mužskú úlohu hrá dokonca žena.

V popredí Katarína Petrusová ako Esmeralda a Radovan Hudec ako Quasimodo.(Zdroj: COLLAVINO)

Forma predstavenia variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky predstavujú duše jednotlivých postáv. Jednu mužskú úlohu hrá dokonca žena.

Esmeralda, Quasimodo, Frollo, Phoebus a ďalšie postavy skvostu svetovej literatúry sa dostali na javisko Starého divadla Karola Spišáka. Tentoraz netradične s bábkami. Román Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži režijne spracoval Jakub Nvota, v premiére ho divadlo uviedlo 4. apríla. Scénu a bábky mal na starosti Szilárd Boráros, hudbu robil Andrej Kalinka.

Silný príbeh a hodnoty

Pre Staré divadlo je to po predstaveniach Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zaliatych a Sherlock Holmes tretia Nvotova inscenácia. Jeho príznačný režisérsky rukopis je čitateľný aj v tejto novej hre.

„Človek by mal na jednej strane zostávať verný svojim predstavám a zásadám, ale na druhej strane aj objavovať niečo nové. V tomto prípade je to veľmi silný príbeh a hodnoty, ktoré sú v ňom zakódované,“ povedal nám režisér Jakub Nvota.

„Hra prináša posolstvo o tom, do akej miery sme schopní byť sami sebou v spoločnosti, ktorá nám veľmi prísne vymedzuje priestor a pravidlá, do akej miery vieme byť tolerantní voči sebe a iným. Predloha je síce historická, ale tieto vzorce a modely vzťahov sú stále veľmi aktuálne. Verím, že príbeh bude v tomto ohľade pre diváka zaujímavý a odčítateľný.“

Z literárnej predlohy tvorcovia vyselektovali hlavnú dejovú líniu. Forma predstavenia podľa Jakuba Nvotu variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky tu slúžia ako malí manekýni, ktorí predstavujú duše jednotlivých postáv. Bábka a herec vytvárajú istý komplet, v jednom momente sa dej viac zameriava na herca, v druhom na bábku.

Dej je akčný

Hrdinkou javiskovej adaptácie je krásna Esmeralda (Katarína Petrusová) a štyria muži, ktorí ju nerovnakým spôsobom milovali, obdivovali, chceli len pre seba, zbožňovali a zároveň trápili až tak, že zomrela. Hluchého, hrbatého zvonára Quasimoda si zahral Radovan Hudec, kňaza Frolla Roman Valkovič, básnika Gringoira Miloš Kusenda a kapitána kráľovskej stráže Phoeba prekvapivo žena - Andrea Sabová.

„O tomto kapitánovi sme začali uvažovať ako o takej narcistickej, až ženskej postave, ktorá sa páči sama sebe. Pozreli sme sa na to cez vzťah voči Esmeralde, ale tiež sme zvážili praktické hľadisko: keďže Staré divadlo už neponúka herca – muža, ktorý by sa tejto postavy mohol zhostiť, tak sme sa rozhodli trošku zariskovať a obsadiť ženu. Prinieslo to zaujímavé súvislosti a iskrenie,“ poznamenal Nvota.

Hra je podľa režiséra určená divákom od siedmej až deviatej triedy, cez stredoškolákov až po dospelých. „Verím, že hru pochopia aj tie mladšie spomínané kategórie. Nie je v nej nič také, čomu by sa nedalo rozumieť. Každý divák môže inscenáciu hodnotiť podľa svojej životnej skúsenosti, koľko sa natrápil či potešil v láske a vzťahoch, koľko toho prežil, teda hĺbka vnímania príbehu bude u každého človeka individuálna,“ vysvetľuje Nvota.

„Ale na druhej strane Victor Hugo ten príbeh tak dobe vymyslel, že je akčný, udalosti sa menia, stále sa niečo deje, takže sa na predstavenie dá pozerať rôzne – ako na akčný dobrodružný príbeh či romantickú drámu.

Scéna v tvare písmen IHS

Scénu, bábky a kostýmy „Chrámu“ navrhol Szilárd Boráros. Scénu tvoria drevené konštrukcie v tvare troch symbolických písmen IHS, ktoré v sebe nesú symboliku kresťanského sveta.

„Máme tu dve symbolické postavy - živly, ktoré dianie posúvajú a dopĺňajú – duchovnú postavu chrámu hrá Andrea Ballayová a ľudový duch Paríža zastupuje Agáta Solčianska,“ vysvetľuje režisér.

„Kostýmy v niektorých prípadoch vychádzajú z tradičných predstáv o postavách, niekedy sú výrazom istých predsudkov. Esmeralda má klasický kostým cigánky, a pritom v z príbehu dozvedáme, že cigánkou nie je. Narážame na fenomén, že šaty robia človeka – ľudia často súdia tých druhých podľa zovňajšku, pritom pravda pod tým povrchom môže byť úplne iná.“

FOTKY: COLLAVINO


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť