Ceny zosnulej nitrianskej výtvarníčky si odniesli žiaci z Nitry, Zlatých Moraviec, Bratislavy, Partizánskeho, Levíc, Komárna a Štúrova.
NITRA. V Divadle Andreja Bagara vyhodnotili súťaž 2. ročníka Ceny Stanislavy Batelovej Michalčekovej, ktorú vyhlásil Klub rodičov autistických detí (KRAD) v Nitre. Cena nesie meno už zosnulej nitrianskej akademickej maliarky, čestnej predsedníčky KRAD in memoriam, ktorej dcéra - autistka Michaela kráča ako insitná umelkyňa v jej šľapajach.
Podujatie sa konalo 2. apríla, ktorý je Svetovým dňom povedomia o autizme. Nitra ho spolu s tisíckami iných miest na celom svete podporila modrým nasvietením nového chrenovského mostu.
Udelili 12 ocenení
Do výtvarnej súťaže sa zapojili žiaci zo špeciálnych základných, umeleckých či internátnych škôl. Ich práce posudzovala porota v zložení Anton Živčic, Pavol Bebjak, Erik Fehér a Marta Hučková. Do užšieho výberu sa dostalo 80 diel, z nich najlepšie a medzi nimi aj ocenené si môžete pozrieť v Štúdiu DAB.
Porota v kategóriách detí do 12 rokov, od 13 do 15 rokov a nad 15 rokov udelila tri ceny poroty a ďalších deväť cien, ktoré si odniesli talentovaní hendikepovaní žiaci z Nitry, Zlatých Moraviec, Bratislavy, Partizánskeho, Levíc, Komárna a Štúrova. Diplomy a ceny víťazom odovzdali zástupcovia KRAD, mesta a poroty. Slávnosť odovzdávania cien moderovala herečka Eva Večerová.
Originálna bola tapisériami
Osobnosť nitrianskej výtvarníčky Stanislavy Batelovej Michalčekovej (1956 – 2009) predstavila kurátorka výstavy Marta Hučková. Na slovenskú výtvarnú scénu vstúpila v prvej polovici 80. rokov 20. storočia. Prvé ocenenia svojej tvorby získala už počas štúdia na VŠVU. Svoj umelecký rozhľad si rozšírila študijnými pobytmi v štátoch Beneluxu, v Kyjeve a v Moskve. V roku 1982 za diplomovú prácu s tematikou Veľkej Moravy získala cenu Martina Benku.
Za štvrťstoročie svojej profesionálnej činnosti sa prezentovala asi 30 výstavami na Slovensku i v zahraničí. V jej tvorbe dominovala olejomaľba, diela v technike pastelu a ako jedna z mála umelcov sa venovala autorsky ručne tkanej tapisérii, ktorá jej získala uznanie nielen doma ale aj za hranicami.
„Život i tvorba Stanky Batelovej Michalčekovej bola úzko spätá s rodnou Nitrou. Napriek nepriazni osudu a ťažkým životným skúškam prostredníctvom svojej tvorby rozdávala radosť, očisťovala negatíva doby a rozdávala optimizmus,“ hovorí Hučková.
„Veľmi obetavo pracovala pre autizmom postihnuté deti v snahe uľahčiť im život s týmto handicapom. Rovnako postihnutá je jej dcéra Michaela, ktorej sa Stanka venovala s veľkou láskou a trpezlivosťou - nielen v každodennej starostlivosti, ale i v rozvíjaní výtvarného talentu. Po matkinej smrti jej výtvarne rásť pomáha pedagogička Nitrianskej galérie Elena Tarábková.“
Dcéra výtvarníčky Michaela Batelová a predseda KRAD Nitra Ivan Berta.
Ceny si prevzali hendikepovaní žiaci zo špeciálnych základných, umeleckých či internátnych škôl.
Výstavu si môžete pozrieť v Štúdiu DAB. FOTKY: ŠIMON BERTA
Autor: re