ZLATÉ MORAVCE. Mestská nemocnica sa stále spamätáva z epidémie svrabu, ktorá ju postihla pred pár týždňami. Infekčné ochorenie zasiahlo sedem zdravotníkov – šesť sestričiek a jedného ošetrovateľa. Tí museli do okamžitej karantény. Úrady potom vyšetrovali nielen zdravotníkov, ale aj ich rodiny a pacientov. Inkubačná doba nepríjemného ochorenia je 7 až 21 dní, príznaky sa preto môžu prejaviť pomerne neskoro. Žiadne nové prípady nakazených ľudí zatiaľ nie sú známe.
Časť interného oddelenia, na ktorom infekčné ochorenie zaznamenali, nemocnica uzavrela a začala s jeho maľovaním a dezinfekciou. Pacientov z uzavretého traktu presunuli inam. Žiadne ďalšie opatrenia na iných oddeleniach nespravili, keďže v nemocnici sú podľa vedenia „nadštandardné hygienické pomery“.
„Stery, ktoré odobrala hygiena, boli negatívne. Na internom oddelení je momentálne k dispozícii približne polovica lôžok. Uzavretá časť bude otvorená v priebehu tohto týždňa,“ informoval šéf nemocnice Martin Cimrák.
Do normálu sa postupne dostáva aj personálna kapacita oddelenia. Pracovníkov z dotknutej časti oddelenia špitál postupne zaraďuje do služieb. „Zamestnanci, ktorí boli infikovaní, musia doniesť potvrdenie od príslušného lekára, že môžu vykonávať svoju profesiu,“ povedal Cimrák.
Pacientov z oddelenia mestská nemocnica nemusela presúvať do iných zdravotníckych zariadení. Porozmiestňovala ich do iných priestorov v rámci nemocnice, tých, ktorým to umožňoval zdravotný stav, prepustili do domáceho ošetrenia.
Zdroj marcovej nákazy stále nie je známy, úrady ho hľadajú. Isté je len to, že opatrenia, ktoré nemocnica prijala, vyjdú zdravotnícke zariadenie na 1 500 €.
Svrab podľa riaditeľa v doterajšej histórii nemocnice neútočil ani raz. Zatiaľ nie je jasné, či nemocnica alebo samotní zdravotníci dostanú za výskyt svrabu nejakú sankciu. Martin Cimrák povedal, že o zodpovednosti aj o prípadných sankciách je predčasné hovoriť, keďže stále sa nezistil zdroj nákazy.
Výskyt svrabu v nemocniciach nie je ani v dnešnej dobe zriedkavým javom. Svrbivé ochorenie kože prinášajú do zdravotníckych zariadení zväčša asociáli alebo bezdomovci.
Nemocnica už teraz na epidémiu reaguje sériou školení pre svojich zamestnancov. Zdravotníci majú byť „dôrazne preškolovaní“ z hygienických zásad. Školenia sa zamerajú na infekčné choroby, dôraz sa má klásť na „skorú identifikáciu možných rizikových pacientov a na zvýšenú opatrnosť pri ich ošetrovaní“. Martin Cimrák ubezpečil, že zlatomoravská nemocnica urobí všetko preto, aby sa podobný prípad infekcie v nemocnici v budúcnosti neopakoval.