S prácami by mal začať kamenár pravdepodobne už v letných mesiacoch.
MOČENOK. Vyše štyridsať rokov sa v súčasnosti najväčšia obec v Šalianskom okrese, Mo-čenok, nazývala Sládečkovce. Tento názov niesla po Michalovi Sládečkovi, predstaviteľovi robotníckeho hnutia. Pri majeri Hrúšťov ho 5. augusta 1922 zastrelili žandári počas štrajku poľnohospodárskych robotníkov.
„Povereníctvo vnútra Slovenskej národnej rady svojím rozhodnutím od 1. júla 1948 zmenilo názov obce Močenok na Mučeníky. Toto pomenovanie však nemalo dlhé trvanie, v auguste 1951 bola obec úradne premenovaná na Sládečkovce. Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia obyvatelia obce hlasovaním rozhodli, aby sa vrátila k pôvodnému názvu. Na základe takto vyjadrenej slobodnej vôle vláda Slovenskej republiky prijala rozhodnutie o premenovaní obce Sládečkovce na Močenok od 1. júla 1992,“ píše sa na stránke obce.
Michal Sládeček je v obci aj pochovaný. Jeho hrob s náhrobníkom, ktorý sa nachádza na dolnom cintoríne, je národnou kultúrnou pamiatkou.
„Hrob s náhrobníkom je v narušenom technickom stave. Vzájomné ukotvenie kamenných kvádrov je uvoľnené. Betónový múrik je opatrený nevhodnými obkladačkami, ktoré sú z väčšej časti opadané,“ povedal starosta Marián Borza.
Na obnovu pamiatky získali od Nitrianskeho samosprávneho kraja štyristo eur, žiadali tisíc.
„Rozpočet na celkovú obnovu máme vo výške dvetisíc eur, zahŕňajú aj prekrytie hrobu,“ dodal Borza.
Práce bude podľa jeho slov realizovať odborný kamenársky remeselník, začne s nimi pravdepodobne už v letných mesiacoch.
Obec sa pravidelne uchádza o granty, ktoré poskytuje nitrianska župa. Ide napríklad o festival Gorazdov Močenok, publikáciu o obci, folklórnu skupinu Močenčanka, minifutsalovú ligu a iné.
Kraj v tomto roku rozdelil 30-tisíc eur medzi 22 žiadateľov.