Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Humorné príhody obe zažívajú aj bez kamery

K najobľúbenejším reláciám Eleny Vacvalovej patrili Ružové okuliare, ktoré štyri roky robila v nitrianskom divadle. Práve tu sa zoznámila s Oľgou Feldekovou.

Elena Vacvalová a Oľga Feldeková si zaspomínali v Nitre na humorné príhody a prvoaprílové žarty.(Zdroj: (ČE))

K najobľúbenejším reláciám Eleny Vacvalovej patrili Ružové okuliare, ktoré štyri roky robila v nitrianskom divadle. Práve tu sa zoznámila s Oľgou Feldekovou.

NITRA. Veľmi príjemný podvečer strávili Nitrania v spoločnosti Eleny Vacvalovej a Oľgy Feldekovej. Známe humoristky a glosátorky boli hosťami besedy, ktorú v kaviarni DAB pripravil Literárny klub Janka Jesenského.

Dlhoročné priateľky sa vzájomne výborne dopĺňali, doberali sa a jedna na druhú prezradili úsmevné príbehy a zážitky. Témou rozprávania bolo motto Ako sme sa s ľuďmi hrali na ulici.

Už sa im nechcelo

Eňu – ako Vacvalovú v šoubiznise volajú – urobila známou a divácky obľúbenou televízna obrazovka. Začínala v rozhlasových Variáciách, Pod Pyramídou, neskôr sa objavila v programoch Humorikon, Čo dokáže ulica, Dereš, Aj múdri schybí, Nikto nie je dokonalý, Sedem s.r.o... Jej nerozlučným kolegom bol dlhé roky Oliver Andrásy. Mnohých preto prekvapilo, keď nedávno reláciu Aj múdry schybí s Oliverom skončili.

„Už sa nám jednoducho nechcelo. Nebola za tým žiadna aféra, ani nás nikto nevyhodil. Program sme robili 17 rokov a už sme to na sebe pociťovali. Niekto múdry povedal, že ako je umenie včas prísť, tak je umením aj včas odísť. Milan Markovič poznamenal, že to sme mali urobiť už dávno,“ pousmiala sa Vacvalová.

K jej najobľúbenejším reláciám, ktoré robila, patril program Čo dokáže ulica a najmä Ružové okuliare, ktoré štyri roky sama pripravovala v DAB v Nitre. Práve tu sa prvýkrát stretla s Oľgou Feldekovou. „To bola moja srdcová záležitosť. Keď som teraz išla sem tou chodbou, mala som až taký fyzický pocit, že ma s týmto miestom niečo bytostne spája. V týchto chodbách som sa ešte pred začiatkom nakrúcania učila naspamäť úvodné texty,“ spomína Vacvalová, ktorá v DAB chvíľu robila Aj múdry schybí a Dereš.

„Nitra a špeciálne toto divadlo je mi snáď najmilšie zo všetkých miest, kde sme vôbec naše relácie nahrávali. A to nehovorím preto, že sme v Nitre. Je to pravda.“

Stovka do škatule

Vacvalová nezažívala vtipné momenty len pri natáčaní svojich relácií, ale aj bežne v uliciach a bez kamery. Často napríklad s bezdomovcami. „Išla som raz popod Michalskú bránu

a tam sedel bezdomovec so škatuľou s pár drobnými. Povedala som si - urobím veľkú vec, nech to čert berie a hodila som mu stokorunáčku,“ vraví humoristka. „Čakala som, že vyskočí celý šťastný, a on len sklonený pozeral do škatule. Hovorím si - tak toto teda nie, počkám si, možno ju nezbadal... Po hodnej chvíli však zdvihol hlavu, pozrel na mňa a vyhŕkol: A ty čo čakáš? Že ti vydám?“

S bezdomovcami má podarené príhody aj Oľga Feldeková. Oproti vchodu do ich domu vraj jeden sedáva na zemi a vykrikuje na nich. „Išli sme s manželom von a on zrazu na mňa - pani Vašáryová, nedáte aspoň na polévku? Ja som nereagovala, ale môj muž sa mu prihovoril: Tá? Taká skupaňa? Tá vám nedá ani cent. Na druhý deň som si išla sama kúpiť noviny a on zase: pani Vašáryová, tak nedáte? Keď som zase nereagovala, skríkol: Aj tak na vás zarobím. Dám vás do Nového Času, že sa vláčite s tým bradatým spisovateľom.“

Podpísala sa za Radičovú

Oľgu Feldekovú si vraj veľa ľudí pletie s inými známymi ženami. Raz si ju istý starý pán počas oslavy výročia vzniku Československej republiky pomýlil s Ivetou Radičovou. „Bolo už tak šero. Motala som sa okolo tribúny, na ktorej sa striedali viacerí rečníci,“ spomína Feldeková.

„Vtom sa ku mne priblížil starý pán o barličke, s papierom a ceruzkou a hovorí mi: Pani Radičová, mohli by ste mi dať autogram? Poobzerala som sa, Radičovú som nikde nevidela, tak som si povedala, že mu urobím radosť a podpísala som sa mu. V tej chvíli ako na potvoru moderátor zahlásil: A teraz sa vám prihovorí Iveta Radičová. Starý pán sa na mňa pozrel a vraví: A toto čo má byť? Ktorá z vás je podvodníčka?“

Nehodila sa k účesu

S bývalou pani premiérkou – i keď nepriamo – má skúsenosť aj Eňa Vacvalová. Obe chodili do jedného kaderníctva. „Pamätám sa, že keď raz išla na nejaké medzinárodné stretnutie, kaderník Peter jej veľmi dobre urobil vlasy. Na stretnutie však odišiel spolu s ňou, tak som poprosila moju kaderníčku, či by mi nespravila rovnako dobrý účes ako Ivetke,“ spomína humoristka. Plne sa odovzdala do jej rúk a posmelila ju vetou, „nech si s ňou robí, čo chce“. A to nemala.

„Bolo to niečo hrozné, čo so mnou robila. Nechápem, prečo som to nezastavila. Stále som si myslela, že výsledok môže byť nakoniec dobrý, napriek tomu, že cesta k nemu vyzerala hrozne. Keď som zbadala, čo to mám na hlave, bedákala som, že čo je to za účes, veď takto nemôžem vyjsť na ulicu. A ona, že vraj účes je v poriadku, len ja sa k nemu nehodím.“

Sadla do auta inému

Eňa na Oľgu Feldekovú prezradila, že patrí k ľuďom, ktorí zažívajú neobyčajné veci. „Keď príde k nám, porozpráva mi také príbehy, čo by som neverila, že je vôbec možné zažiť. K takým patrí aj vtipná príhoda o tom, ako sa pri všetkej počestnosti zoznámila s mojím mužom,“ prezradila Vacvalová.

„Už sme sa poznali dlhšie, keď ma Eňa pozvala k nim do Devínskej Novej Vsi. Nikdy predtým som u nich nebola. Dohodli sme sa, že ma na rohu Špitálskej a Mariánskej autom vyzdvihne jej muž Juraj,“ spomína Feldeková.

„A keďže ja všade chodím predčasne, ešte som stihla kúpiť kyticu, fľašu som už mala. Keď som sa vrátila na miesto, stále som mala nejakú časovú rezervu. Zrazu pri mne zastalo jedno auto a pán sa ma spýtal, či čakám na neho. Áno, tak zrejme na vás, povedala som mu, mysliac si, že kto iný by sa ma to pýtal, ak nie Enin muž, tak som nasadla. Cestou sa ma ten muž naraz spytuje: A kam to bude? No to musíte vedieť lepšie ako ja, tak asi k vám domov – vravím mu. On na to, že to nie je veľmi dobrý nápad. Nakoniec som zistila, že to nie je ten, na koho som čakala. Tak ma pri starom moste vyložil, fľašu som v aute zabudla a len s kyticou som ešte včas dobehla na dohovorené miesto. Už som sa bála, takže keď zastalo vedľa mňa druhé auto, spýtala som sa: Vy ste...? Samozrejme, bol to Juraj Vacval, a bol rozhodne krajší ako ten prvý muž.“

Prvoaprlílové žartíky

Humoristky pospomínali aj prvoaprílové žarty, ktoré sa im stali alebo samy vyviedli. V tomto je vraj preborníčka Oľga Feldeková. Vacvalovú napríklad nabláznila, ako vraj v rádiu hlásili, že sa nedávno havarované malajzijské lietadlo našlo v Moskve a všetci ľudia tam normálne žijú. „Povedala som si, že nemôžem byť len ja taká sprostá. Zavolala som dcére, ale tá ma hneď „odrovnala“, logika ju nepustila,“ zasmiala sa Vacvalová.

Feldekovej sa podarilo nachytať aj Jozefa Banáša – údajne hlásili v rádiu, že na Karlovu Ves, kde on býva, padnú zvyšky družice. Medzi 12. a 13. sa nemá vychádzať z domu a autá treba dať do garáže. Banáš jej poďakoval a až po niekoľkých rokoch sa priznal, že na jeho radu ľudia v celej ulici zakrývali autá dekami či matracmi. „Po 13. hodine mi zavolal a povedal, že nič tu nespadlo, čo je to za blbosť. Jaj, prepáč, zabudla som ti zavolať, na Pezinok to padlo.“

Pekný žartík sa podaril nedávno Ľubovi Feldekovi. Ich dobrú známu – istú redaktorku nabláznil, že manželka Oľga je „v tom“. Na to sa ona úplne nevinne spýtala: Vážne? To je neuveriteľné! A necháte si to?

Obe vyštudovali žurnalistiku

Elena Vacvalová sa narodila v Tisovci. Chcela študovať na VŠMU, ale ako vraví, nevzali ju pre nedostatok talentu. Vybrala si teda televíznu a filmovú žurnalistiku. Všetky relácie, ktoré kedy robila, mala rada, ale podľa jej slov v nich nebolo jej srdce. To plne vkladá do aktivít pre zvieratá, ktoré miluje. Angažuje sa za vytvorenie zvieracieho cintorína v Bratislave.

Oľga Feldeková vyrastala v Tvrdošíne. Vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. Pracovala ako redaktorka, scenáristka i dramaturgička. Okrem vlastnej tvorby sa tiež venovala prekladom z poľštiny.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 2 097
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 094
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 457
  4. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 367
  5. Rumanová na hody s Nitrou 248
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 243
  7. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 206
  8. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 192
  9. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 176
  10. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 151

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Bánovce nad Bebravou: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Trenčianskom samosprávnom kraji za okres Bánovce nad Bebravou.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť