Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Vo Výtvarnom spektre bol víťazom každý

Porota udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní.

Tatiana Karvayová, držiteľka hlavnej ceny, s víťaznou čajovou súpravou.(Zdroj: (ČE))

NITRA.V Krajskom osvetovom stredisku vyhodnotili Výtvarné spektrum 2014 - krajskú postupovú súťaž pre neprofesionálnych výtvarníkov Nitrianskeho samosprávneho kraja. Bol to už 51. ročník súťaže, ktorá je najstaršou svojho druhu na Slovensku. Akcia bola spojená s otvorením výstavy výtvarných diel účastníkov a s prezentáciou fotografií z bývalého ročníka súťaže. Súčasťou boli tiež tvorivé dielne, venované veľkonočným sviatkom.

Výstavili 126 diel

Podľa zmeny v štatúte súťaže boli súťažiaci zaradení do štyroch vekových kategórií - A do 25 rokov, B do 60 rokov, C nad 60 rokov a D od 15 rokov so špecifickým výtvarným vyjadrením. V tomto roku do krajského kola postúpilo z 95 autorov so 189 dielami, na krajskú výstavu sa dostalo 126 prác.

Práce posudzovala odborná porota v zloženíKarol Felix, Eva Dénesová, Klára Šmídová, Daniel Szalai a Marián Žilík. Udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní. Dohodla sa na tom , že v krajskom kole vystaví aspoň jedno dielo od jedného autora. Celoštátne kolo súťaže bude v septembri v Trenčíne.

Minulý štvrtok si ocenenia v KOS v Nitre prebralo spolu 30 neprofesionálnych výtvarníkov z Nitry, Močenku, Veľkého Zálužia, Pohraníc, Velčíc, Topoľčian, Levíc, Komárna, Polárikova a ďalších miest a obcí kraja. Ceny si odniesli za originálne maľby, drevorezby, grafiky, monotypie, drôtované výrobky, maľby na hodváb, linoryty, pastely či keramiku. Práce Výtvarného spektra si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Nie je to beh na 100 metrov

Ako povedal predseda poroty – akademický maliar Karol Felix, snažili sa uprednostniť práce s autenticitou autorského myslenia a výtvarného prejavu. „V porovnaní s predošlým ročníkom súťaže nás potešilo, že k tradične prevládajúcej maľbe pribudlo viac grafických prác, voľnej plastiky či keramiky. Medzi vystavujúcimi sa objavili nové mená so sľubným potenciálom. Pri autoroch, ktorých práce sme mali možnosť hodnotiť už v predchádzajúcich ročníkoch, bolo zaujímavé sledovať ich výtvarný posun,“ hovorí Felix.

„U niektorých ide o kontinuálne rozvíjanie osobného výtvarného programu, u iných vidieť snahu o zmenu a tvorivý experiment. Aj tento pohľad sme sa snažili zohľadniť pri našom hodnotení. Kvalita jednotlivých diel bola pomerne rôznorodá, čo je prirodzené, vzhľadom na vekové a skúsenostné rozdiely. Toto je však výtvarná súťaž, nie beh na 100 metrov či hokej, takže si pri udeľovaní cien neosobujeme právo jedinej svätej pravdy. To, že niekto nezískal cenu, nie je žiadna prehra. Budúci rok to môže byť inak.“

Prvýkrát a hneď ceny

Hlavnú cenu si odniesla Tatiana Karvayová z Topoľčian. Vyštudovanú aranžérku vždy bavilo kresliť, cenu si však neodniesla nie za obraz, ale glazovanú keramickú čajovú súpravu. „Šťastie v súťaži som skúsila po prvýkrát, nahovorili ma kamaráti,“ hovorí víťazka.

„V poslednom čase som sa venovala najmä keramike, to ma tak chytilo. Baví ma na tom tá práca s materiálom. Cena ma, samozrejme, veľmi potešila. Zrejme sa porote páčilo to, že čajová súprava nie je bežného vzhľadu. Pri jej tvorbe som sa inšpirovala geometriou, je v nej výrazný kontrast hranatého tvaru a jemnej ružovej farby.“

Mária Dičérová z Močenku získala Cenu riaditeľky KOS Nitra za drôtovaného anjela a misku. Umeleckej práci s drôtom sa ako lektorka venuje osem rokov, do súťaže sa zapojila po prvýkrát. Drôtovať sa naučila počas štúdia na Univerzite tretieho veku. „Nie je na tom nič zložité, treba však dávku fantázie, trpezlivosti a veľmi dobrý drôt,“ prezradila Mária Dičérová, ktorá pred vernisážou v KOS predvádzala ukážky drôtovania.

„Najradšej robím s medeným drôtom, ale používam aj taký technický drôt, z akého sa robia ploty. Z takého je aj ocenený anjel a miska.“

Z Čestného uznania sa za obraz Jeseň tešila aj novinárka Henrieta Ďurovová, ktorá vo Výtvarnom spektre súťažila prvý raz - v kategórii autorov od 25 do 60 rokov. „Z ocenenia mám veľkú radosť, nečakala som ju. Nesmierne ma to posúva dopredu, povzbudzuje v ďalšej tvorbe. Ale tu je vlastne každý víťazom bez ohľadu na cenu,“ skonštatovala Ďurovová.

Vyhlasovateľom súťaže Výtvarné spektrum je každý rok Národné osvetové centrum a jej cieľom je aktivizovať a podporovať rozvoj výtvarnej tvorivosti a poskytovať priestor autorom pre prezentáciu a konfrontáciu.

Porota udeľuje ceny a diplomy oceneným neprofesionálnym výtvarníkom.

Výstavu si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Objavila sa aj maľba na hodváb.

Pred svojím obrazom Jeseň držiteľka Čestného uznania Henrieta Ďurovová s predsedom poroty Karolom Felixom.

Ocenený drôtovaný anjel od Márie Dičérovej.

Mária Dičérov

Počas vernisáže zahrali žiačky SZUŠ Tralaškola. FOTKY: (ČE)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 1 218
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 942
  3. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 416
  4. Rumanová na hody s Nitrou 290
  5. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 255
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 203
  7. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 186
  8. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 158
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 155
  10. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 141

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Medializácia zabrala, nezvestného muža už našli

Polícia pátrala po Igorovi Tvaroškovi, naposledy ho videli v polovici septembra.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť