Poslanci rozhodnú, čo bude s poslednou mestskou nemocnicou

Nemocnica nebude existovať, ak sa zásadne nezmení jej spôsob financovania.

(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Nemocnica nebude existovať, ak sa zásadne nezmení jej doterajší spôsob financovania.

ZLATÉ MORAVCE. Mestská nemocnica sa pripravuje na veľké zmeny. Aké presne, nie je ešte celkom vyjasnené. Príspevkovou organizáciou mesta, akou je doteraz, ale pravdepodobne neostane. Ročný príspevok za posledné dva roky sa pohybuje od 180-tisíc € do 240-tisíc €, čo znamená pre mesto priveľkú záťaž a pre malú samosprávu typu Zlaté Moravce je takýto spôsob udržiavania nemocnice pri živote dlhodobo neudržateľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemocnica sa tak v najbližšej dobe dočká zrejme transformácie na inú právnu formu. Do úvahy pripadá spoločnosť s ručením obmedzením, ktorú presadzuje vedenie mesta aj nemocnice, alebo nezisková organizácia, za ktorú sa zasadzuje značná časť poslancov. Je tiež možné, že po liste, ktorý dostal primátor od Sveta zdravia patriaceho finančnej skupine Penta, vstúpi do nemocnice súkromný investor.

SkryťVypnúť reklamu

Galaba: Stačí, ak budú plniť uznesenia

Rozhodnutie, čo bude s nemocnicou, je teraz na poslancoch. Tí pred dvomi rokmi schválili transformáciu nemocnice na neziskovku. Prelomili aj veto primátora, ktorý sa zasadzoval za eseročku.

Tento spor prispel aj k rozpadnutiu koalície na primátora, vystúpil z nej Smer.

Neziskovka mala byť z nemocnice od roku 2012. Zákon ale umožnil, že nemocnica mohla ostať príspevkovou organizáciou mesta – tak ako doteraz. Uznesenie o transformácii na neziskovku mestský parlament nikdy nezrušil.

Podľa skupiny poslancov zo strán Smer a KDH, ktorá má v mestskom parlamente väčšinu, je diskusia o transformácii na eseročku presadzovanú mestom zbytočná.

„Aj na poslednej mestskej rade som informoval, že trváme na tom, aby sa plnili platné uznesenia, čiže aby sa pokračovalo v transformácii nemocnice na neziskovku,“ povedal Milan Galaba, šéf poslaneckého klubu Smeru a KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Galaba vidí len tri možné scenáre, ktorými sa nemocnica vydá – transformácia, zrušenie alebo prenájom. Zrušenie nechce nikto, transformácia je podľa Galabu „najjednoduchší proces“. Obavy z netransparentnosti alebo slabej kontroly mesta v prípade vzniku neziskovky väčšina poslancov nemá.

Mesto: Pacienti nič nepocítia

Mesto avizovalo, že „po posledných negatívnych skúsenostiach“ už nebude zastupiteľstvu predkladať žiadne návrhy na zmenu právnej formy nemocnice. Rozhodnutie necháva vedenie mesta na poslancoch.

„Očakávame, že na štvrtkovom zastupiteľstve sa poslanci jednoznačne vyslovia za to, akým smerom sa bude transformácia uberať,“ povedala právnička mesta Mária Vozárová, ktorá je poverená komunikáciou s médiami. Nemocnica podľa nej musí pri zmene právnej formy vykonať inventarizáciu majetku a zabezpečiť licenciu a dohody so zdravotnými poisťovňami.

SkryťVypnúť reklamu

Vozárová ubezpečila, že zmenu právnej formy pacienti nepocítia. Pocíti ju ale mesto, podľa právničky všetky možné varianty znižujú vplyv mesta v riadení špitálu. „Primátor jednoznačne presadzuje myšlienku, aby nemocnica zostala mestskou,“ povedala.

Neziskovka je mačkopes, tvrdí Cimrák

Riaditeľ nemocnice Martin Cimrák hovorí, že zbor sa doteraz jasne nevyjadril, či sa má nemocnica transformovať podľa dva roky starého uznesenia, alebo či chce s nemocnicou niečo iné. „Akákoľvek snaha o diskusiu vždy narazila na mlčanie,“ povedal Cimrák o poslancoch. Podľa neho je uznesenie, ktoré prijali poslanci „nevykonateľné a nepriechodné“. Zdôvodnil to nedotiahnutím po procesnej stránke, uznesenia podľa riaditeľa napríklad neriešia, čo s dlhom, ktorý po vzniku novej spoločnosti prejde zo zákona na mesto.

Riaditeľ povedal, že bude plne rešpektovať rozhodnutie mestského parlamentu, ak sa ten „k nejakému odhodlá“. Podľa jeho názoru je ale spoločnosť s ručením obmedzeným transparentnejšia ako nezisková organizácia.

„V eseročke by boli nastavené jednoznačné majetkové pomery a konateľa by vždy volilo mestské zastupiteľstvo, čím by bol zachovaný vplyv mesta na správu mestského majetku. V prípade poslancami preferovanej neziskovky ide o ekonomicko-právneho 'mačkopsa', ktorý v prípade minimálnej šikovnosti nového riaditeľa vie byť dokonale neprehľadným a nekontrolovateľným subjektom,“ hovorí Martin Cimrák.

Upozornil, že v prípade neziskovky by riaditeľa nevolili poslanci, ale správna rada. „Taktiež podľa zákona riaditeľa neziskovky nemožno odvolať bez udania dôvodu, pri konateľovi eseročky je to bez problémov možné,“ podotkol súčasný riaditeľ.

Navyše, správna rada neziskovky môže bez súhlasu zastupiteľstva rozhodnúť o zlúčení s inou, napríklad súkromnou neziskovkou, čím by došlo k privatizácii a strate kontroly nad nemocnicou. „Ide samozrejme o extrémny prípad, ale aj ten ukazuje, že zákon o neziskovkách je deravý a umožňuje široký výklad. Nebránim sa ale ani transformácii na neziskovku, ale v takom prípade treba dôkladne nastaviť kontrolné mechanizmy,“ upozornil Cimrák.

Neziskovku obhajuje aj bývalá riaditeľka

Neziskovku nedávno okrem poslancov obhajovala aj Marta Eckhardtová, bývalá šéfka mestskej nemocnice, ktorá v súčasnosti stojí na čele krajskej neziskovky ovládajúcej nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach.

Eckhardtová povedala, že by mala obavy, či v prípade vytvorenia eseročky ako obchodnej spoločnosti budú zdravotné poisťovne ochotné zazmluvniť nemocnicu.

Cimrák ale takéto obavy nezdieľa. Poisťovne podľa neho sledujú, či si nemocnica plní povinnosti zo zmlúv, a to je pre ne podstatné.

Do úvahy by pripadala ešte aj akciovka, pri jej zakladaní sú však vyššie náklady. Okolité obce aj zamestnanci by si mohli nakúpiť akcie, čím by nemocnica získala dodatočné zdroje a obce a zamestnanci vplyv na chod nemocnice. „Je ale otázne, či obce budú mať k dispozícii voľné finančné zdroje na tento experiment, ktorý na Slovensku ešte pravdepodobne nebol – doteraz akcie respektíve podiely obce vždy dostali od štátu a nemuseli si ich kupovať. V tomto prípade by ich zadarmo dostať nemohli, lebo mesto by porušilo zákon,“ dodal.

Zachráni nemocnicu investor?

Primátorovi minulý týždeň napísala akciovka Svet zdravia a prejavila záujem o prevzatie mestskej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia patrí do skupiny Penta Investments, prevádzkuje viaceré nemocnice na Slovensku.

Vedenie mesta v reakcii na list navrhlo komisiu zloženú z poslancov. Ak komisiu vo štvrtok schváli mestský parlament, začnú sa rokovania s potenciálnym investorom o podmienkach spolupráce.

„Súkromný a dostatočne silný investor je z nášho pohľadu dobrým riešením pre ďalšie zachovanie mestskej nemocnice a pre odbremenenie daňových poplatníkov od pravidelného sanovania dlhov nemocnice,“ povedal šéf zdravotníckeho kolosu Martin Cimrák.

Dohoda poslancov a investora by podľa Cimráka znamenala koniec neistoty v otázke zachovania nemocnice, ktorá trvá už takmer desať rokov. „Budeme ale rešpektovať názor poslancov, najmä v prípade, ak budú mať lepšie riešenie problémov nemocnice,“ podotkol riaditeľ.

Situácia v nemocnici je kritická už niekoľko rokov. Istú dobu jej hrozil úplný koniec, mesto ju ale podržalo tým, že si na splatenie dlhov nemocnice vzalo úver vo výške 1,33 milióna eur.

Pre finančné problémy skončili v roku 2008 tri zo siedmich oddelení nemocnice, zavrelo sa napríklad detské oddelenie, skončila aj dobre hodnotená pôrodnica. V lete 2011 hrozil nemocnici zánik, Všeobecná zdravotná poisťovňa vtedy navrhla nezazmluvniť kľúčové oddelenia nemocnice.

A problémy má nemocnica aj v tomto volebnom období. Doteraz hľadá približne 600-tisíc eur, ktoré zmizli za pôsobenia exriaditeľa Michala Grujbára v rokoch 2011-2013.

Posledná mestská nemocnica na Slovensku má v Zlatých Moravciach dlhú tradíciu. Fungovať začala ešte v roku 1875, v tom čase bola nemocnicou Tekovskej župy.

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu