Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Obľúbený učiteľ prežil 13 súrodencov. Zomrel ako 96-ročný

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

Pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

NITRA. Učiteľ srdcom aj dušou. Tak opisujú profesora Karola Jedličku z obchodných akadémií v Nitre a Nových Zámkoch tí, čo ho poznali. Zanietený pedagóg a riaditeľ zomrel začiatkom apríla vo veku 96 rokov v Nitre.

Pritom pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života. Milada však tento svet opustila v januári 2012 a krátko po nej odišiel aj Karol.

Šesť holičov v rodine

Pán Jedlička sa narodil v Osľanoch pri Partizánskom. Pochádzal z početnej rodiny – mal až trinástich súrodencov, dospelosti sa však štyria nedožili. Karol bol tretím najmladším a súčasne už posledným žijúcim spomedzi štrnástich detí.

Odmalička bol zvyknutý pomáhať mame v domácnosti, inak sa ani pri toľkých deťoch nedalo. Starý pán si spomínal, ako mu doma dali na starosti zásoby dreva. Jeho úlohou bolo narúbať ho a dopĺňať do debničiek. V miestnom holičstve zase pomáhal otcovi. A keďže o vode z kohútika mohli vtedy len snívať, Karol holičstvo zásoboval vodou z neďalekého potoka.

Päť z jeho bratov pokračovalo v otcových šľapajach, stali sa holičmi. Spomedzi chlapcov bol v rodine výnimkou iba Karol a jeho najstarší brat. Karola zlákalo štúdium histórie a geografie a keďže bol šikovný, dostal štipendium. Bez neho by na vzdelávanie mohol zabudnúť, v mnohodetnej rodine nemali rodičia šancu finančne potiahnuť ešte aj vzdelávanie všetkých detí.

Hirošima z Nových Zámkov

Práve počas univerzitného štúdia v Bratislave stretol Karol svoju 'femme fatale'. S mladou maturantkou Miladou to boli najskôr len ostýchavé stretnutia, až neskôr zaľúbenci neváhali a vymenili si prstienky. Také, ktoré im vyrytými číslicami pripomínali dátum svadby.

Obaja manželia sa venovali vzdelávaniu mladých, Karol dostal miesto profesora na vtedy vychytenej Obchodnej akadémii v Nitre, Milada učila v Kovarciach. Neskôr Karola vymenovali za riaditeľa Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch. „Po vojne to mesto vyzeralo ako malá Hirošima – videli sme na námestí len ruiny. Všetko sme museli zakladať odznovu. Prvý deň sme miesto veľkých parád trhali burinu na školskom dvore,“ spomínal pred troma rokmi dlhoročný pedagóg na pohnuté a vojnou výrazne ovplyvnené školské roky.

Z Nových Zámkov prešiel Karol znovu do Nitry, akadémiu ale komunisti premenovali na Vyššiu hospodársku školu. Slovo 'obchod' vtedajší režim naozaj nemusel. Karol na tie roky nespomínal rád. V škole panovalo napätie, tajní do nej chodili ako na hodiny klavíra.

Napriek ťažkostiam sa manželia snažili viesť normálny život. Vychovávali tri dcéry, jedna zomrela, keď mala 40 rokov.

Láska až za hrob

S láskou na Karola Jedličku spomínajú aj jeho študenti. Označujú ho za „priekopníka v počiatkoch výchovy stredoškolských komerčných odborníkov“.

„My sme nastúpili do 1. ročníka Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch v roku 1947, teda ešte za neskonsolidovaných pomerov po vojne. Boli sme tretím maturitným ročníkom akadémie. Do školy sa denne dochádzalo aj zo vzdialenosti 30 kilometrov. Mnohí sme pochádzali zo skromnejších pomerov, a možno aj preto sme sa o to zanietenejšie snažili ukončiť školu a načerpať čo najviac vedomostí,“ opisuje Ľudovít Priecel, bývalý študent akadémie pod vedením Karola Jedličku.

Podľa neho mali študenti veľké šťastie na učiteľov, zvlášť na riaditeľa, ktorý súčasne učil dejepis, zemepis a telesnú výchovu. „On úspešne riadil profesorský zbor nielen po pedagogickej a odbornej stránke, ale kládol dôraz aj na sociálne cítenie. Nenápadne, ale o to účinnejšie nám vštepoval základy mravného postoja k životu,“ povedal Priecel. Silné sociálne cítenie riaditeľa pripisovali študenti tomu, že samotný Jedlička pochádzal zo štrnástich detí. Okrem učenia kládol riaditeľ akadémie dôraz aj na šport, kolektívnu a krúžkovú činnosť.

Ľudovít Priecel označil Karola Jedličku za prísneho, ale súčasne ústretového a spravodlivého pedagóga. „Aj preto sme ho mali radi, že nám bol všetkým blízky, ľudský – akoby bol náš druhý otecko...“

V partnerskom živote Karol vždy veril na lásku až za hrob. Aj preto možno až prirýchlo nasledoval svoju Miladu.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 312
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 123
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 522
  4. Hokejisti ako deň a noc 477
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 293
  6. Vrábľania v derby naplno 202
  7. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 200
  8. Kladivo 192
  9. Zsebi porazil Čeľadice 162
  10. Spadol z neba 161

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Všetky správy

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Kam vyraziť