Fotografická výstava pacientov upozorňuje na existenciu viacerých ochorení, ktoré sa dajú riešiť len transplantáciou orgánov.
NITRA. Putovnú výstavu fotografií Krása okamihu otvorili v piatok v Divadle Andreja Bagara. Snímky sú neobyčajné tým, že za každou z nich je jeden ľudský príbeh – ich autormi sú totiž pacienti pred a po orgánovej transplantácii.
Výstava, ktorá vznikla na základe súťaže pacientov, ponúka pohľad do ich sveta – na to, čo ich teší, trápi, z čoho majú radosť, čoho sa obávajú, po čom túžia... Ako povedala Zuzana Vajdová, fotografka a členka porota, do súťaže dostali snímky od zhruba 60 autorov. Deväť cien víťazom v dvoch kategóriách odovzdali v marci na vernisáži v Bratislave.
Zadýchavala sa aj chôdzou po rovine
Do projektu Krása okamihu sa zapojilo päť pacientskych organizácií – jednou z nich je Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, ktoré akciu v Nitre zastrešilo.
Vernisáži v DAB dopoludnia predchádzala odborná časť podujatia, v rámci ktorej sa konal seminár s prednáškami a premietaním filmov. Lekári účastníkov informovali o príznakoch pľúcnej hypertenzie, ktorá sa často zamieňa za iné ochorenia a mnohí ľudia ani netušia, že ňou trpia. Pomôže iba transplantácia pľúc.
Jednou z prvých pacientiek po transplantácii pľúc v dôsledku pľúcnej hypertenzie je aj Iveta Makovníková, predsedníčka Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou. Zhruba pred 10 rokmi začala mať vážnejšie problémy s dýchavičnosťou. Pri stúpaní do kopca alebo schodov sa stále viac zadýchavala. neskôr už aj počas chôdze po rovine.
„Vtedy som sa začala vážne zamýšľať nad tým, či to nebude príznak nejakého ochorenia. Navštívila som praktického lekára, ktorý však tomu neprikladal žiadnu vážnosť a neposlal ma na žiadne odborné vyšetrenie. Ešte niekoľkokrát som potom s mojím problémom navštívila praktického lekára, stále bezúspešne,“ spomína na začiatky ochorenia Iveta Makovníková.
Správna diagnóza až po roku
Trvalo to takmer rok, kým jej popri inom ochorení v Univerzitnej nemocnici v Martine stanovili správnu diagnózu. To už mala problém prejsť pár metrov.
„Počas množstva vyšetrení, ktoré som absolvovala, sa mi diagnóza postupne menila z kardiomyopatie, cez pľúcnu embóliu, sarkoidózu, až nakoniec vyslovili podozrenie na pľúcnu artériovú hypertenziu. Túto mi po ďalších odborných vyšetreniach na Oddelení zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave spresnili a potvrdili. Verdikt znel idiopatická pľúcna artériová hypertenzia ťažkého stupňa.“
V prvom momente bola rada, že jej konečne po dvoch mesiacoch v nemocnici stanovili nejakú diagnózu. Dostane lieky a vylieči sa, myslela si. No táto predstava sa veľmi rýchlo rozplynula. „Keď som sa dozvedela, že je to nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa rýchlo zhoršuje a výrazne skracuje život, zaskočilo ma to. V tom čase ešte na Slovensku neboli lieky na pľúcnu hypertenziu. No mala som šťastie - o rok som dostala špeciálnu liečbu, ktorá spomalila postup, ale aj tak som vedela, že mojou jedinou šancou je transplantácia pľúc.“
Transplantácia vo Viedni
Dnes je Iveta Makovníková takmer tri roky po obojstrannej transplantácii pľúc, ktorú absolvovala v Allgemeines Krankenhaus vo Viedni.
„Cítim sa výborne, energia, ktorá mi tak veľmi chýbala, sa mi vrátila. Nemôžem povedať, že som zdravá, pretože doživotne musím brať imunosupresívnu liečbu, ale život sa mi podstatne zmenil,“ hovorí pacientka. „Teším sa, že dokážem voľne dýchať a môžem žiť ako ostatní ľudia, nepotrebujem kyslíkový dýchací prístroj 24 hodín denne, nie som odkázaná na pomoc druhých. Teraz mi chôdza po schodoch nerobí žiadny problém. Ja už pľúcnu hypertenziu nemám.“
Práce učiteľky sa však musela vzdať, pretože školské prostredie je veľmi rizikové. Ešte pred transplantáciou založila Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou a v súčasnosti sa snaží pomáhať všetkým, ktorí trpia týmto ochorením. „To je moja práca, ktorú robím s radosťou a zároveň je to moje poslanie,“ dodala Iveta Makovníková.
Výstavu tvoria fotografie od zhruba 60 autorov.
Svoj životný príbeh nám vyrozprávala Iveta Makovníková, predsedníčka Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou.Je jednou z prvých pacientiek po transplantácii pľúc.
Návštevníkom vernisáže sa prihovoril MUDr. Milan Luknár, kardiológ z Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Príbeh ženy po orgánovej transplantácii predniesla herečka DAB Renáta Ryníková.
K výstave fotografií pár slov uviedla aj členka poroty a fotografka Zuzana Vajdová. FOTKY: (ČE)