Dizajn kopíruje prvky, ktoré sú na ulici.
SEREĎ. Smerom na camping by mal vzniknúť športový areál zameraný na bikros, bmx a skateboarding. Záujem vybudovať ho prejavili členovia občianskeho združenia Raketová dráha, prenájom pozemku im poslanci schválili.
Trávia na mieste voľný čas
V miestach už funguje tak-zvaný bike park, ktorý vznikol v spolupráci s mestom, podporili ho tiež rôzni sponzori. Prešiel už tromi úpravami, v októbri minulého roka na ňom pribudlo aj osvetlenie.
„Každým rokom sa snažíme dráhu zveľaďovať a upravovať. Skúšame rôzne pasáže, snažíme sa vychytať nedostatky. Naša dráha sa stáva akýmsi centrom voľného času, kde sa všetci spoločne stretávame, jazdíme, občas si spravíme spoločnú opekačku,“ hovorí Peter Olejár, jeden z prvých aktívnych bikerov v Seredi.
V priebehu leta by mal k dráhe pribudnúť aj skejtpark. Táto myšlienka vznikla z časti komunity takzvaných bmxkárov a skejterov, ktorých združenie Raketová dráha zastupuje.
„Bmxkári a skejteri na praktizovanie svojho umenia využívajú rôzne prekážky ako schody, múriky, zábradlia, čím nepriamo dochádza k ich znehodnocovaniu. Naša dráha im ale nevyhovuje a iné vhodné prostredie okrem mesta na sebarealizáciu nemajú,“ vraví Peter.
Aj pre pokročilých
Projekt skejtparku navrhoval Miloš Ogurčák, ktorý sa podieľal na výstavbe skejtparkov v Spišskej Novej Vsi, Galante, Svidníku, Kežmarku, ale aj v poľských mestách Czierwonka a Wodzislaw Slaski.
Skejtpark zafinancuje z časti mesto, z rozpočtu prispeje 15-tisíc eurami, zvyšných 11-tisíc eur uhradí podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického združenie.
„Tento návrh je určený pre začiatočníkov aj pre pokročilých jazdcov pre skateboard, BMX, in-line korčule a kolobežky. Dizajn sa snaží čo najviac kopírovať prvky, ktoré nájdete na ulici, takže tam budú schody, múriky, tyčky, rôzne šikminy a rádiusy. Nebude to klasický obdĺžnik, ale akési chodníky šesť metrov široké,“ povedal Miloš Ogurčák.