Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Nech z detí vyrastú milujúci rodičia. Rodina je základ

V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

S Campanou Batucadou si zahrali aj domováci.(Zdroj: (ČE))

Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

NITRA. Na všetkých tvárach sa zračila radosť, dobrá nálada a hrdosť na to, že niečo dokážu. Zhruba sto detí z detských domovov a náhradných rodín sa na pódiu predstavilo v tom, čo im ide najlepšie – tancovali balet, hip-hop, moderný tanec, spievali, bubnovali, predviedli beatbox. Odmenou za Najmilší koncert roka, ktorý moderoval Roman Juraško,im bol búrlivý potlesk zaplnenej sály Starého divadla Karola Spišáka.

Publikum tlieskalo aj temperamentnému výkonu nitrianskej Campany Batucady s Igorom Holkom, ktorý svoj ansámbel tentoraz doplnil o deti z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre a detského domova v Kolíňanoch. Bodku za vydareným koncertom dal Štefan Itcho Pčelár a Jamestown.

Dodáva deťom sebavedomie

Prehliadku umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín už po 24-krát pripravil Úsmev ako dar.V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, po ktorých sa 5. júna v Bratislave uskutoční celoslovenské finále. Postúpia doň tí najlepší z regionálnych prehliadok.

„Na koncerte sa predstavili deti z detských domovov Žitavce, Skalica, Kolíňany, Topoľčany, z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre, deti z reedukačného centra vo Vrábľoch, z nízkoprahového centra MAK v Trnave a voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave,“ vymenoval Roman Hajdák, predseda nitrianskej pobočky Úsmev ako dar.

K „Úsmevu“ sa dostal pred 13 rokmi cez svojho spolužiaka. V marci tohto roka nitrianska pobočka oslávila už 15. výročie svojho vzniku a na koncerte v Starom divadle Roman Hajdák prevzal symbolický občiansky preukaz pobočky. K výročiu si zaželal, aby z detí, ktorí sa zúčastňovali na „úsmeváckych“ podujatiach, vyrástli raz zodpovední a milujúci rodičia, lebo rodina je základ.

Najmilší koncert roka je zameraný na vyhľadávanie talentov. Umožňuje deťom rozvíjať ich fantáziu, tvorivosť, sebarealizáciu, dáva im pocit väčšieho sebavedomia. Deti sa tu rady stretávajú, utužujú staré priateľstvá a nadväzujú nové.

Výkony detí posudzuje regionálna i celoslovenská porota. „Regionálni porotcovia vlastne ocenia každé dieťa, ktoré vystúpi v regionálnej prehliadke. Dostane malú drobnosť, ktorá mu bude pripomínať jeho úspech,“ doplnil Roman Hajdák.

Život je o pocitoch

Medzi členmi regionálnej poroty v Nitre boli aj Ján Greššo a Ján Herák. Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v nej nebol po prvý raz. „Dostávam sa pomaly do veku, kedy sú pre mňa spomienky milšie ako súčasnosť. To je šialené... Ale mám úžasné spomienky na tie rané začiatky tohto podujatia. Vtedy s nami chodili ešte aj Jožko Dóczy, Milanko Kiš, prvýkrát sme sa stretli aj s Mekkym Žbirkom,“ zalovil v pamäti Ján Greššo.

„Tých 15 rokov, čo je koncert v Nitre, tak vždy, keď mi vyjde čas a dovolia moje povinnosti, som tu. Tá myšlienka akcie je úžasná. Život je o pocitoch a keď si jeden druhému vieme dať pekný pocit, radosť a lásku, to je to najkrajšie.“

Nakoniec vyjadril prianie, aby už detské domovy nemuseli byť. Aby mamy a otcovia mali v sebe toľko zodpovednosti, že keď ich deti prídu na svet, budú ich ľúbiť a budú im chcieť vytvoriť jednu krásnu rodinu.

Ján Herák nespieval

Účastníci predchádzajúcich ročníkov Najmilšieho koncertu roka si Jána Heráka pamätajú ešte ako účinkujúceho speváka, ktorý žil v detskom domove v Žitavciach. Spievať mal aj tentoraz, ale technika pred jeho vystúpením „zaštrajkovala“ a z pesničky nebolo nič.

„Spolu s vychovávateľom Petrom Bartom a ostatnými deťmi som v tomto koncerte účinkoval ešte ako 9-10-ročný. Do 17 rokov som aktívne vystupoval na každom koncerte,“ zaspomínal si Herák.

„Dnes pracujem ako sociálny pracovník s cieľovou skupinou mladých dospelých v Domovskom vzdelávacom centre v Dunajskej Lužnej. Spolu s riaditeľom Danielom Mikloškom sa snažíme pomáhať tým, ktorí už opustili brány detských domovov.“

Deti z DD Žitavce.

Moderátor Roman Juraško a Ján Herák.

Deti z tanečnej skupiny TLOB z voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave.

Deti z nízkoprahového centra Mak v Trnave.

Mladí umelci z DD Topoľčany. FOTKY: (ČE)


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 2 075
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 810
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 391
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 375
  5. Zsebi porazil Čeľadice 265
  6. Vrábľania v derby naplno 248
  7. Hokejisti ako deň a noc 216
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 190
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 188
  10. V nedeľu bude v Nitre reprezentačná hádzaná 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Zsebi porazil Čeľadice

IV. LIGA JV: Prvá výhra Kozároviec. Na dno klesol Veľký Meder. Čeľadice prehrali tretí zápas v rade.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Kasai Slovakia plánuje postaviť nový výrobný závod v Leviciach

Spoločnosť Kasai Slovakia plánuje v Géni postaviť závod na výrobu plastových interiérových komponentov pre automobilový priemysel.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Radivojevič: Do Slovana som nemal ísť. Zničil ma Krikunov, ktorý bol blázon

Mrzí ma len jedno, že nám ušla medaila z olympiády, priznáva hokejista Branko Radivojevič, od tejto sezóny hráč Dukly Trenčín.

Kam vyraziť