ŠAĽA. Leitmotívom tretieho inovačného maratónu bola opäť téma zlepšenia života v meste. Počas 48 hodín vznikli v coworkingu ďalšie zaujímavé projekty, ktoré vymysleli Šaľania. Niektoré z nich sa uchádzajú aj o grant.
Informačný portál
„Maratónci“ mohli aj tentoraz vychádzať nielen z vlastných nápadov, ale aj tém, ktoré im vopred zadal viceprimátor Jozef Mečiar. Navrhol pripraviť akcie pri príležitosti osláv 90. výročia knižnice Jána Johanidesa, či vytvoriť webovú aplikáciu určenú najmä pre stredoškolákov, ktorá by im doplnila znalosti o Novembri '89, ale aj o období pred revolúciou.
Šaľanov však zaujala možnosť vytvoriť informačný internetový portál na spôsob Wikipédie. Obyvatelia by po registrácii mohli pridávať obsah, ktorý by predtým schválili administrátori. Obsah by bol členený do viacerých kategórií: história mesta a regiónu, fotogalérie, fungovanie samosprávy, osobnosti regiónu, šport, neziskové organizácie a podobne.
Inšpirovali sa tiež témou 25. výročia Nežnej revolúcie. Park 17. novembra pri dome kultúry by totiž chcela radnica dotvoriť tak, aby sa stal miestom oddychu a kultúrno-spoločenských podujatí.
„V parku chceme vhodne osadiť lavičky, smetné koše a vysadiť ďalšiu zeleň. V priebehu leta budeme v tomto priestore premietať dokumentárne filmy z filmového festivalu Jeden svet s tematikou ľudských práv. Vyvrcholením aktivít bude vytvorenie inštalácie z fotografií týkajúcich sa Novembra '89. V budúcich rokoch chceme v tejto lokalite každoročne organizovať v letných mesiacoch filmový festival Jeden svet,“ vyplynulo z projektu, ktorý predkladal Meetpoint Šaľa.
Aby sa projekt mohol realizovať, občianske združenie sa bude uchádzať aj o grant z nadačného fondu SPP.
Prvky majú byť z odpadu
Možnosť získať externú dotáciu využije aj Občianske združenie Šaľa-Tvoje mesto na projekt výstavby multifunkčného streetparku pre deti a mládež na Cintorínskej ulici a realizáciu oddychovej zóny v mestskej časti Šaľa - Veča. Tá by mala pozostávať zo šiestich lavičiek, troch smetných košov a z výsadby novej zelene.
„Streetpark by mal slúžiť pre Bmx, inlinistov a skejterov. Bude tam sedem prvkov, z toho budú dve rampy. Projekt robili 13- až 16-roční chlapci, vo Veči totiž nie je žiadna vyhovujúca plocha pre mládež. Ráta sa aj s pomocou rodičov, časť bude robená svojpomocne,“ povedal Róbert Andráši. Prvky sú naprojektované tak, že budú zo stavebného odpadu, ktorý bude zakrytý betónom. Je to nová metóda, ktorá má recykláciou ušetriť financie.
Výdavky sú prehľadnejšie
Z inovačných maratónov vzniklo už niekoľko zaujímavých a prospešných projektov, ktoré v praxi fungujú. Počas prvého, ktorý symbolicky odštartoval 1. mája 2013, vznikla napríklad aj mobilná aplikácia smartŠaľa, cez ktorú je možné sťahovať informácie o dianí v meste.
Vďaka maratónu sú „výdavky mesta na webovej stránke“ v prehľadnejšej forme, z „Behu nočnou Šaľou“, do ktorého sa zapojili vlani stovky bežcov, sa stáva tradícia a „Noc občianskych združení“ spojila na moment ľudí z neziskového sektora.