NITRA. Od mája platia nové pravidlá pre prednostné ošetrenie u lekára za poplatok. Krajský lekár Ľubomír Ševčík stanovil na tento účel čas od ôsmej do deviatej hodiny a potom od jedenástej do dvanástej.
Výnimiek je minimum, a to v prípadoch, ak má lekár kratší pracovný úväzok, alebo ak ordinuje popoludní. Čas vyhradený pre platiacich pacientov musia mať lekári vyznačený v ordinačných hodinách. Tie musia byť umiestnené pred vstupom do ambulancie.
„Pre pacienta to znamená väčšiu informovanosť o poskytovaní prednostných vyšetrení. V prípade podozrenia z porušenia svojich práv sa môže obrátiť na samosprávny kraj a požiadať o prešetrenie,“ povedal Ľubomír Ševčík.
Cieľom nových pravidiel je zabrániť lekárom, aby ošetrovali platiacich pacientov na úkor neplatiacich. Poplatok za prednostné vyšetrenie sa v kraji nezmenil, môže dosiahnuť maximálne 6,63 eura.
Lekár samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.
Foto: (mh)
Najskôr pôjde za očnými lekármi a neurológmi
Doteraz mohli lekári prednostne ošetrovať pacientov v prvých pätnástich minútach každej ordinačnej hodiny. Nové pravidlá zjednodušia kontrolu.
Ľubomír Ševčík povedal, že už vyčlenil pracovníka župy, ktorý ju bude od mája vykonávať. „Bude chodiť do terénu. Sadne si do čakárne a bude sledovať, čo sa deje. Najskôr pôjde k lekárom, ktorí pracujú v určitých odboroch, napríklad očné a neurológia.“
Pacienti sa často sťažujú, že si odborní lekári urobili z prednostného objednávania výhodný biznis: „Zoberú len tých, čo si zaplatia, ostatní sa na rad nedostanú dlhé týždne.“
V niektorých prípadoch sa nemýlia, no podľa Ševčíka sú odbory, kde z kapacitných dôvodov „skutočne nie je možné byť vyšetrený bez čakania, pretože pacientov je veľa“.
Nové opatrenie podľa Ševčíka situáciu sprehľadní a niektorí lekári, ktorí doteraz porušovali pravidlá, si „vstúpia do seba“. Zvlášť, keď zistia, že župa postup pri prednostných vyšetreniach kontroluje.
Zneužívanie nezistili
Župný lekár práve v týchto dňoch uzavrel podnet od pacientky z Nitry, ktorá sa sťažovala na postup lekárov v poliklinike na Chrenovej.
„Zneužívanie prednostného poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti za poplatok v očných a neurologickej ambulancii sa preukázať nepodarilo. Dotknutí poskytovatelia akékoľvek zneužívanie zákona odmietli a systém svojej práce zdôvodnili,“ povedal Ľubomír Ševčík.
Očná lekárka napríklad argumentovala, že denne vyšetrí priemerne tridsať pacientov. Bezplatne objednáva tých, ktorí sú u nej dispenzarizovaní, berie všetky pozápalové a poúrazové kontroly až do skončenia liečby, doskúšania okuliarov, akútne stavy. Tvrdenie, že samoúčelne vyberá poplatok za prednostné ošetrenie, lekárka odmietla.
V neurologickej ambulancii napríklad reagovali, že z kapacitných dôvodov nie je možné vyšetriť každého pacienta okamžite, aj keby zaplatil poplatok. Niekdy treba čakať aj 3-4 týždne.
Trestné stíhanie zastavili už pred rokom
Sťažovateľka z Nitry dala podnet aj na súkromné zdravotnícke zariadenie na Chrenovej, kde pacienti platia sedem eur. Poukázala, že za prednostné ošetrenie je dovolené inkasovať len 6,63 eura.
Prevádzkovateľ zariadenia reagoval, že poplatok vyberá za nadštandardné služby, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Odvolal sa na Občiansky zákonník.
„Napísali nám, že klientom, ktorým poplatok za nadštandard nevyhovuje, poskytujú zdravotnú starostlivosť v rozsahu zmluvného objemu od zdravotných poisťovní, ale bez služieb recepcie,“ dodal krajský lekár.
V súvislosti s vyberaním 7-eurového poplatku zaznamenal množstvo sťažností aj v minulosti, preto podal ešte v októbri 2012 podnet na Krajskú prokuratúru v Nitre. Žiadal v ňom prešetriť „právnu dôvodnosť výberu poplatku“. Ševčík nám povedal, že o výsledku nebol dodnes informovaný.
„Trestné stíhanie v uvedenej veci bolo zastavené uznesením vyšetrovateľky zo dňa 25. februára 2013, pretože tento skutok nie je trestným činom,“ reagoval Jaroslav Maček, hovorca krajskej prokuratúry.