Športovci a milenci devastujú chránenú prírodu okolo Zobora

Turisti často schádzajú z vyznačených chodníkov do zakázaných lokalít. Hrozia im pokuty.

V okolí Pyramídy a Zobora si dávajte pozor, po čom šliapete.V okolí Pyramídy a Zobora si dávajte pozor, po čom šliapete. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Pokutu až do 66 eur riskujú tí, čo sa v okolí Pyramídy a Zobora pohybujú mimo vyznačených chodníkov. Porušujú zákon, ktorý ochraňuje toto územie.

Chránenou je Zoborská lesostep, ktorá sa nachádza juhozápadne od pohoria Tribeč v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za štátnu prírodnú rezerváciu vyhlásili túto lokalitu s rozlohou takmer 27 hektárov ešte v roku 1952, neskôr sa premenovala na národnú prírodnú rezerváciu.

Pokutovať ľudí, ktorí sa dostanú do lokality, kde nemajú čo hľadať, mohli teda už dávno. Strážcovia prírody ale hovoria, že húfy turistov sem prúdia iba posledné roky. Premávanie po chránenom území ako na korze má devastačné účinky na vzácne rastliny a živočíchy, ktoré v lesoch okolo Zobora žijú.

SkryťVypnúť reklamu

Od kríža vyššie sa nesmie

Rezervácia je ukážkou zachovanej lesostepnej dubiny, platí tu štvrtý, takmer najvyšší stupeň ochrany.

„Je tu možnosť pohybovať sa, ale len po vyznačených chodníkoch alebo náučných chodníkoch. Všade inde platí celoročný zákaz vstupu,“ hovorí strážca prírody Ján Klimiček.

A kde teda nesmieme vstupovať? Odporúča sa v prvom rade ostávať na jasne vyznačených trasách. Všetky cestičky 'mimo' by mali ostať tabu. Turisti tak môžu zájsť napríklad k Svoradovej jaskyni. Nad ňou je kríž. Mnohí k nemu vylezú a potom sa pustia širokou lúkou do kopca. Tento úsek je typickým príkladom Zoborskej lesostepi, do ktorej sa ísť nesmie.

Riešením je otočiť sa pri Svoradovej jaskyni, zísť naspäť k Svoradovmu prameňu a odtiaľ pokračovať namodro vyznačenou trasou smerom na Pyramídu alebo Zobor.

SkryťVypnúť reklamu

Narušiteľov strážcovia často nachádzajú aj v polceste od Svoradovho prameňa. Je tu otvorená planina, ktorá prechádza do lesostepi.

Zákon porušujú mnohí aj počas zostupu z obľúbenej Pyramídy, cestičky si skracujú cez neoznačené chodníky.

Strážcovia dohovárajú

Za pohyb mimo chodníkov pritom hrozí pokuta až 66 eur. Uložiť ju môžu strážcovia prírody. Keď sú v službe, majú odznak na viditeľnom mieste a prípadne sa preukážu preukazom, stávajú sa verejnými činiteľmi. Ak niekto neposlúchne ich pokyn, majú právo obmedziť výtržníkovi osobnú slobodu, prípadne privolať políciu.

Ján Klimiček ale hovorí, že touto cestou sa strážcovia prírody nechcú dať. Tých, čo nelegálne vstúpia na územie Zoborskej lesostepi, riešia skôr dohovorom.

„Nechceme turistov trestať, ale skôr vychovávať. Čo ale s takými, na ktorých natrafíme na rovnakom mieste trikrát? Áno, aj takých sme už mali,“ podotkol Ján Klimiček.

SkryťVypnúť reklamu

Stráž prírody už založila konskú hliadku, aby si uľahčila sledovanie rozsiahleho územia. Stretnúť ich členov však stále môžete aj na pešo.

Mnohí z turistov podľa strážcov prírody argumentujú, že na rovnaké miesta chodili roky, prechádzali po chodníčkoch a nikto sa im nevyhrážal pokutou. Klimiček pripúšťa, že majú pravdu, až na ten detail, že vyšliapané chodníčky porobili tí, čo roky ignorovali zákaz vstupu do oblasti. Bol aj jeden chodník, ktorý v minulosti slúžil turistom, neskôr ho ako oficiálny chodník zrušili.

„Zákon platil aj vtedy, ale nikto to doteraz veľmi nekontroloval. Problémom však je, že Zoborská lesostep je v čoraz horšom stave, za čo môžu návaly nezodpovedných turistov nerešpektujúcich značenia,“ povedal.

Ján Klimiček.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Kytica chránených kvetov

Za doslova davy, ktoré do okolia Pyramídy a Zobora vystúpia, môže viacero faktorov. Sú to často paradoxne pozitívne veci – napríklad vybudovanie lavičiek na Pyramíde, či vytvorenie turistickej útulne, v ktorej sa môžu schovať turisti pred nepriaznivým počasím. Tieto drobné spríjemnenia pobytu v prírode spôsobili, že do kopcov nad Nitrou chodí čoraz viac ľudí.

„Nadmerná návštevnosť sa prejavuje nadmerným zošľapom, zakladaním ohnísk, požiarmi, ilegálnymi prejazdmi motoriek a bicyklov,“ povedal Ján Klimiček.

Ohrozené sú vzácne rastliny a živočíchy, ktoré majú hodnotu stoviek eur. Rastliny turisti zašliapavajú alebo trhajú, živočíchy plašia hlukom.

„Z tohto pohľadu sú najhoršie rodiny s malými deťmi, deti sú rozlezené krížom-krážom po lúke. Zažil som už ale aj mladých milencov, chlapec bez váhania natrhal svojej milej kytičku z chránených rastlín. Povedal, že netušil, že tie kvety sú chránené,“ spomína na kurióznu scénu strážca prírody.

Našli sa ale aj drzejší turisti. K takým patrila napríklad skupinka bikerov, ktorí si v chránenej oblasti začali vytvárať duny na adrenalínové jazdy. Bez akéhokoľvek vzrušenia si terén hrabličkami upravovali pre svoje potreby.

Čo všetko ohorzujú turisti v Zoborskej lesostepi

Pošliapaním či trhaním sa ničia vzácne rastliny v hodnote stoviek eur, hlukom a neporiadkom trpí zase zver.

Medzi často ničené chránené rastliny v lesoch okolo Zobora patria kosatec nízky, jazýčkovec východný, hlaváčik jarný, ale aj mimoriadne vzácny peniažtek slovenský, ktorý sa vyskytuje len na troch lokalitách v Európe – v Zoborskej lesostepi, v Slovenskom raji a v Maďarsku.

Medzi ohrozované chrobáky patria fúzač alpský, nosorožtek obyčajný, modlivka zelená, sága stepná. Z plazov sú to jašterica zelená či náš najväčší had, užovka stromová.

Medzi vtákov, ktorých turisti rušia, patria hlavne tesár čierny, dudok obyčajný a tri druhy sýkoriek.

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 336
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 355
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 099
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 470
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 316
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 057
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 948
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 480
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu