Veterinári náboje v tele zvierat často ponechávajú – za predpokladu, že cudzie teleso nespôsobuje problémy.
NITRA. Lov na mačky. Tak to momentálne vyzerá vo viacerých častiach Nitry, aj v iných mestách nášho kraja.
Ozvali sa nám majitelia mačiek, ktoré sa stávajú obeťami bezcitných ľudí. Tí neváhajú na bezbranné zvieratá vytiahnuť zbraň a bez milosti stlačiť kohútik.
Na mačky berú rovno zbrane
Jeden z posledných takýchto prípadov sa odohral počas nedávneho víkendu v Janíkovciach. Trojročný kocúr Bubko schytal strelu priamo do hlavy. V krátkom živote chlpatého miláčika rodiny je to už druhý raz, čo sa niekto pokúšal kocúra odstreliť.
A tentoraz mal chlpáč naozaj na mále. Strela len tesne minula oko. Aj po niekoľkých dňoch od incidentu vidieť výraznú okrúhlu dierku po guľke, ktorá sa kocúrovi zavŕtala do hlavy. Iba výraznej kosti môže kocúr vďačiť za svoj život. Ak by ho náboj zasiahol kúsok vedľa, vypichne mu oko a prerazí lebku.
Keď sa to stalo, majitelia si na kocúrovi všimli, že priviera oko a okolo neho mal zaschnutú krv. „Najskôr sme si mysleli, že sa len pobil. Nechcel žrať, uhýnal do strany. Veľmi rýchlo som začala mať podozrenie, že zase nám nášho Bubka niekto postrelil. Utekali sme s ním hneď v tú nedeľu k veterinárovi, ktorý si najskôr tiež myslel, že je možno len pohryznutý. Až keď mu spravil röntgen, zistili sme, že v hlave má náboj,“ povedala Mária.
Bubko dostal antibiotiká a v najbližších dňoch bude pod dohľadom veterinára. Jeho majiteľka si stále nevie vysvetliť zlobu, ktorá vedie niekoho k tomu, že schytí zbraň a páli do nevinných zvierat. „Snažím sa to pochopiť, ale takéto správanie mi je úplne cudzie. Neviem, či sa niekto nudí, či má niekto niečo proti mačkám. Ak áno, tak predsa mohol chytiť kameň a hodiť ho, mačku by to odplašilo a nie rovno brať zbraň.“
Poľovačka na domáce zvieratá je na viacerých miestach
Majitelia z Janíkoviec netušia, kto mohol po ich kocúrovi strieľať. Oba prípady streľby sa odohrali hlbšie v mestskej časti, presné miesto ale nepoznajú.
Prípad streľby na ich kocúra však nie je v Nitre jediný. Mačky ktosi kántri aj v lokalite Na prameni oproti Šúdolu. „Svoju mačku som našla sedieť na terase. Išla som ju nakŕmiť a keď som ju hladkala, zistila som, že má krvavé bruško,“ povedala obyvateľka lokality Monika.
Mačky niekto strieľa aj jej susedom, dobu, počas ktorej niekto systematicky poľuje na mačky, odhadla na štyri mesiace. Jedna z mačiek streľbu z konca marca neprežila.
Monika sa vybrala na políciu, kde jej povedali, že v obciach je zakázané strieľať. Polícia Monike sľúbila, že do lokality pošle niekoho, kto prípad preverí.
Krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková povedala, že prípady streľby na zvieratá môžu byť kvalifikované rôzne. „V žiadnom prípade si netrúfam kvalifikovať, či ide o trestný čin alebo o priestupok. Je to individuálne,“ povedala.
Polícia nemá k dispozícii štatistiku útokov na zvieratá.
Kocúr prišiel o oko
Strieľanie po mačkách sa nevyskytuje iba v Nitre, skúsenosti s ľuďmi, čo toto robia, majú aj v iných mestách a obciach Nitrianskeho kraja.
„Nášho kocúra Benyho postrelili pred pár rokmi. Najskôr sme si mysleli, že sa pobil s ďalšou mačkou, ale röntgen ukázal, že priamo do oka ho trafil brok pravdepodobne zo vzduchovky,“ povedal Tomáš z Rybníka pri Leviciach.
Hoci Benymu lekári nedávali šancu, kocúr prežil, no o oko definitívne prišiel. „Žije s brokom v hlave. Veterinár povedal, že sa zrejme nedožije veku ako keby ten zásah nedostal,“ hovorí Tomáš. Tomu, kto to urobil, by „ruky dolámal“.
Veterinár: Broky často ostanú v tele
Známy nitriansky veterinár Ivan Inštitoris sa pri svojej práci stretáva hlavne s postrelenými mačkami a malými psami. Mesačne len on rieši jeden až dva prípady postreleného domáceho miláčika.
Kto za streľbou stojí? Veterinárny lekár si myslí, že deti, ktoré to robia zo zábavy a dospelí, ktorí strieľajú z podráždenosti, že cudzie zviera si dovolilo behať po ich pozemku.
Ivan Inštitoris sa ale nedomnieva, že by v Nitre počet postrelených maznáčikov stúpal. „Je to približne rovnaké ako v minulosti,“ povedal.
To, že zviera má v sebe náboj, zistí veterinár často až pri riešení úplne odlišného zdravotného problému zvieraťa, najčastejšie vtedy, keď sa zvieraťu robí röntgen. Prax je taká, že ak brok nespôsobuje zápaly či iné problémy, ponechá sa v tele zvieraťa. Vždy sa však dá na želanie majiteľa zvyšok streliva zo zvieraťa vyoperovať. Čo to stojí? „Ak je to nejaký podkožný zákrok, tak do 10 €, ak je to niečo komplikované, napríklad v dutine hrudnej, tak tam tá cena môže ísť do oveľa vyšších cifier,“ povedal Ivan Inštitoris.