NITRA. Krajský lekár Ľubomír Ševčík uvažuje nad obnovením celonočnej pohotovosti v Nitrianskom kraji. Ak sa dohodne so stomatológmi, mala by fungovať v Nitre a Nových Zámkoch.
Niektorí z lekárov, ktorých sme oslovili, sa s nápadom stotožnili. Ani jeden ale nechcel povedať svoje meno, tvrdia, že ide o veľmi citlivú tému. Názor regionálnej komory zubných lekárov je jednoznačný - celonočná zubná pohotovosť v Nitre nie je potrebná.
Zákon rozsah služby neurčuje
V súčasnosti v kraji funguje zubná pohotovosť niekoľko hodín denne v Nitre, Komárne, Nových Zámkoch a Leviciach. Len cez víkendy a sviatky majú zubnú pohotovosť v Topoľčanoch a Šuranoch.
Krajský lekár si myslí, že do budúcna by bolo ideálne, keby v kraji fungovali plnohodnotne, teda aj v noci, dve zubné pohotovosti. Nitrianska by slúžila pre obyvateľov okresov Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa a Topoľčany.
Prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Nitre Július Ladický považuje obnovenie celonočnej pohotovosti za veľký luxus. Poukázal, že v krajskom meste Trnava nemajú žiadnu zubnú pohotovosť.
Zákon neurčuje, v akom rozsahu má fungovať. „Ide o dohodu medzi organizátormi lekárskej služby prvej pomoci a lekárom samosprávneho kraja,“ dodal Ševčík.
V zlom stave do nemocnice
„Pacienti sa dnes starajú o svoje orálne zdravie a výrazne ubúda tých, ktorí by potrebovali ošetrenie mimo pracovnej doby. Približne deväťdesiat percent prípadov, ktoré sa dostavia na zubnú pohotovosť, tvoria zanedbané prípady. Pýtam sa, prečo z našich daní a odvodov do zdravotnej poisťovne by sme mali financovať niekoho, kto sa nestará o svoje zdravie?“ povedal Ladický.
Ak je pacient v stave, ktorý ohrozuje jeho zdravie, a zubná pohotovosť je zatvorená, môže ísť podľa Ladického na centrálny príjem do nemocnice. Odtiaľ by ho mali poslať na stomatochirurgické oddelenie do nitrianskej nemocnice.
„Vo funkcii prezidenta Regionálnej komory zubných lekárov Nitra som už vyše dvanásť rokov a za toto obdobie nebola žiadna oficiálna sťažnosť, respektíve žiadosť o nepretržitú zubnú pohotovosť,“ povedal Ladický.
Z hľadiska efektivity a súčasného mechanizmu financovania zo strany zdravotných poisťovní sa podľa neho nepretržitá zubná pohotovosť ani nedá prevádzkovať.
V noci musel vyhľadať svoju zubárku
Väčšina Nitranov, ktorých sme oslovili, by obnovenie nočnej pohotovosti privítala. Zhodli sa, že by mali lepší pocit, keby vedeli, že v prípade problému sa majú na koho obrátiť.
„O zuby sa starám poctivo. Niekoľko hodín po tom, ako mi moja zubárka zaplombovala stoličku, som dostal neznesiteľné bolesti. Na urgentný príjem v nemocnici to však nebolo. Musel som až do rána trpieť, lieky mi nezabrali,“ povedal 45-ročný Karol.
Igor bol zase nútený neskoro večer vyhľadať svoju zubárku a poprosiť ju o pomoc. „Nebola nadšená, pretože musela pracovať bez asistencie sestričky. Najskôr som išiel na pohotovosť, no bola už zatvorená. Myslím si, že by štát mal zabezpečiť pohotovosť aj v noci - peniaze sa míňajú na oveľa väčšie nezmysly.“
„Ja by som žiadnu pohotovosť nerozširoval, nech sa ľudia starajú viac o prevenciu. Keby som potreboval v noci zubára, vycestujem do Bratislavy,“ povedal Peter.
„Ak by som si mala vybrať, či bude v Leviciach fungovať zubná pohotovosť len zopár hodín denne, alebo ju zrušia a budeme mať k dispozícii po celú noc pohotovosť v Nitre a Nových Zámkoch, vybrala by som si prvú možnosť,“ reagovala Katarína z Levíc.
Mesačne ošetria do šesťsto prípadov
Zubná pohotovosť v Nitre v súčasnosti funguje v pracovných dňoch od 16. do 19. hodiny a cez víkendy a sviatky od 8. do 13. hodiny. Oficiálne zastrešuje okresy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa. Mesačne tu ošetria do šesťsto pacientov.
„Musím konštatovať, že až 85 percent pacientov, ktorí prídu, sa o svoj chrup nestará, nechodia na pravidelné preventívne prehliadky a nedávajú sa ošetriť u svojich zubných lekárov,“ povedala organizátorka LSPP Lucia Pániková zo spoločnosti Dentamax.
Niektorí pacienti tvrdia, že ich lekár, ku ktorému patria, odmietol. Hoci boli bolestivý prípad, dal im vraj termín o dva týždne až mesiac „s tým, že nemá na nich čas a poslal ich na pohotovostnú ambulanciu“.
Na LSPP robia aj veľa neplánovaných chirurgických zákrokov. „Dosť prípadov je aj takých, že pacient je objednaný na stomatochirurgiu, ale nakoľko má termín až o jeden – dva mesiace, dožadujú sa ošetrenia v rámci pohotovostnej služby,“ povedala Pániková.
V naliehavom prípade môže vycestovať do Bratislavy
Na zubnej pohotovosti nemôžu vykonávať plánované zákroky, medzi ktoré patrí aj plombovanie. „Väčšinou robíme extrakcie trvalých a mliečnych zubov, incízie, výmeny drenov, ošetrenie sťaženého prerezávania zubov múdrosti.“
Okrem dvoch eur, ktoré sa platia za návštevu pohotovosti, pacienti doplácajú za podanie anestetika, liečiva do zubov, prečisťovanie koreňových kanálikov či potvrdenia do práce. „V prípade, že sa nemôžu preukázať platnou zdravotnou kartičkou, platia ošetrenie v plnej výške,“ dodala lekárka.
Rozšírenie fungovania zubnej pohotovosti na celú noc považuje za zbytočné, zdôvodnila to tým, že v minulosti bolo pacientov v noci minimum. Dodala, že v naliehavom prípade môže pacient vycestovať do Bratislavy, kde nepretržite fungujú až tri zubné pohotovosti: „Je to len 30-40 minút cesty autom.“