NITRA. Súťaž SuperTrieda pre školy z celého kraja sa konala nedávno v Dome kultúry v Nitre - Dražovciach. Témou na tento rok boli myšlienky Musíme si pomáhať a Človek objaviteľ. Podľa organizátorov bolo tohtoročné 9. nitrianske krajské kolo jedno z najlepších.
Do finále, ktoré bude 19. júna v Bratislave, z Nitry postúpili 2. B zo ZŠ Devínska v Nových Zámkoch, 5. A zo ZŠ Topoľová v Nitre a 8. A zo ZŠ Pri Podlužianke v Leviciach. „Druhé“ miesto a pozíciu finálového náhradníka získali triedy 3. A zo ZŠ v Nesvadoch, 5. B zo ZŠ Viliama Záborského vo Vrábľoch a 7. B zo ZŠ Topoľová v Nitre. Ceny si za zaujímavé spracovanie príbehov odniesli aj ďalšie školy.
Supertrieda je súťažou triednych kolektívov základných a stredných škôl v tvorbe vlastných umeleckých hudobno-dramatických a filmových útvarov. Deti sa v krajskom kole predstavili kvalitnými autorskými príbehmi. Svoje súťažné príspevky naštudovali pod vedením učiteľov počas viacerých mesiacov na rôznych vyučovacích hodinách. Písali scenáre, skladali melódie, texty, spievali, hrali na hudobných nástrojoch, tancovali, maľovali kulisy, vyrábali rôzne pomôcky, pracovali s multimédiami.
Na rozdiel od výberových umeleckých aktivít zapája Supertrieda všetky deti bez rozdielu a miery nadania. Je príležitosťou tvorivo sa prejaviť pre každé dieťa. V kolektíve využíva spoluprácu a komunikáciu, pracuje s pocitom spolupatričnosti a empatie voči druhému. Odborníci oceňujú vplyv súťaže na prevenciu šikany, na zlepšenie vzťahov v triedach.
Vyhlasovateľom súťaže je MŠ SR, organizátorom OZ SuperTrieda, partnermi projektu sú Zastúpenie EK v SR a Slovenský výbor pre UNICEF. SuperTrieda sa stala oficiálnou a odporúčanou súčasťou osnov umeleckých predmetov v školách. Projekt prebrali aj školy v zahraničí a získal niekoľko európskych ocenení. Ako jediný vzdelávací projekt zo strednej Európy získal titul Good Practice Model of European Educational Network.
Získava na popularite v celej Európe - momentálne je aj v Českej republike, Francúzsku, Luxembursku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Švajčiarsku i na Ukrajine. Taktiež ho využívajú v Indonézii pri práci s deťmi z ulice.
FOTKY: (ST)
Autor: st