Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
Pridajte si svoje mesto

Cesty vody, cesty k sebe: DNA vŕba aj Vlnenie

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach. V nitrianskom regióne sú v Lukáčovciach, Alekšinciach, Hruboňove, Čabe i v Nových Sadoch.

Soňa Mrázová žije a tvorí vo svojom ateliéri v Lukáčovciach.(Zdroj: ŠAŇO DANIŠ)

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach. V nitrianskom regióne sú v Lukáčovciach, Alekšinciach, Hruboňove, Čabe i v Nových Sadoch.

NITRA. Slovenských a českých výtvarníkov spojil medzinárodný umelecký projekt Cesty vody, cesty k sebe, ktorý finančne podporuje EÚ. Projekt sa začal ešte vlani, ale pre rozsiahle záplavy v Čechách sa jeho realizácia posunula. Stretnutia umelcov sa u našich západných susedov konali v októbri, spoločné umelecké diela začali na Slovensku vznikať v máji. Slovenskí výtvarníci sa začiatkom júna presunú do Čiech, kde bude projekt pokračovať workshopmi a inštaláciu ďalších spoločných diel.

Plány prekazili povodne

Autorkami myšlienky projektu je Renáta Lelovská za slovenskú stranu a Kateřina Hejduková za českú. V rámci neho sa vyše desať slovenských a českých výtvarníkov podieľa na vytváraní spoločných exteriérových objektov u nás i v Čechách.

„Cieľom projektu je spojiť oba národy, vytvoriť spoluprácu, nadviazať priateľstvá a skultúrniť obyčajné priestranstvá. Je to po prvýkrát, čo sa Slovensko do takéhoto niečoho zapojilo,“ hovorí výtvarníčka Soňa Mrázová, ktorá tvorí v Lukáčovciach. „Dúfam, že týmto projekt neskončí. Bol pre mňa obohatením a zároveň výzvou, lebo ja sa skôr venujem scénografii, maľbe a objektom v interiéri.“

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach – najmä v oblasti povodí, kadiaľ vedú cyklotrasy. Paradoxne, mnohé tieto lokality zaliali povodne - Čechách pred realizáciou projektu, na Slovensku po inštalácii diel. Preto v Česku mnoho z plánovaných objektov ani nevzniklo.

Kamene z Váhu v lavičke

V rámci projektu sa v nitrianskom regióne podarilo vytvoriť niekoľko zaujímavých diel. Michaela Kuželová, Roman Režo a Juliana a Elena Hadvigové urobili v Alekšinciach náučný chodník, Les rýb a Rákosníka. Na zatopených miestach v Hruboňove český umelec Lukáš Gavlovský postavil Zelené tunely a Labyrinty z vŕbového prútia so zvukovodmi, vďaka ktorým môžu deti medzi sebou komunikovať.

„S českými tvorcami sme si symbolicky vymenili kamene a vŕbu. Okruhliaky z Váhu, ktoré som nazbierala na brehu rieky v Piešťanoch, budú súčasťou lavičky v školskej záhrade v obci Pečky. Českí umelci nám zas darovali vŕbu, ktorú sme navzájom spoločne preplietli so slovenskou a tvorí v Nových Sadoch, časti Kotrbál, takzvanú DNA vŕbu. Je to autorské dielo už spomínaného Lukáša Gavlovského,“ hovorí Soňa Mrázová, ktorá do projektu ponúkla tri návrhy. Dva sa realizujú - z toho jeden v Lukáčovciach a druhý v obci Dobříchov.

„V Lukáčovciach sme inštalovali Rytmickú vlnu. Je to umelecký objekt, ktorý v sebe spája lavičku a odkladač bicyklov s hracími prvkami. Dá sa chápať ako vlna vody, ale aj hudobná skladba na tému voda, ktorú svojou improvizáciou do života uviedli hudobníci Barbora Kolářová, Ján Kostolány a Štefan Haládik. Na tvorbe jej komponentov sa podieľali viacerí autori. Najvyššie tóny predstavujú kovové oblúky zapustené do zeme, ktoré vyrobil český umelecký kováč Leo Pivoňka. Slúžia na odkladanie bicyklov. Drevenú časť - lavičku, ktorá predstavuje stredné tóny, vytvoril český umelecký rezbár Martin Matěj Holub. Poslednú hraciu časť, skoro „utopenú“ v zemi, tvoria porcelánové časti, ktoré som robila s keramičkou Vierou Fusekovou.“

Táto časť spoločného výtvoru ešte nie dokončená – dorábať sa budú väčšie, zhruba pol metra vysoké komponenty, ktoré explodovali vo vypaľovacej peci v Čabe. „Pravdepodobne neboli dostatočne vyschnuté, porušili sme tak technológiu spracovania porcelánovej hliny,“ vysvetľuje Mrázová.

„Technológ z Čabu vyšpekuloval, že ich budeme robiť zo suchej hliny. Bloky budeme opracovávať dlátkami, šmirgľami a rašpľami. Bude to náročnejšie ako práca s mokrou hlinou.“

Vlnenie na zatopenom mieste

Mrázovej druhé dielo s názvom Vlnenie bude krášliť prostredie Dobřichova. Na jeho tvorbe priamo v tejto obci v stredných Čechách sa budú podieľať Soňa Mrázová, Viera Fuseková a český výtvarník a reštaurátor Jarmil Plachý.

„Objekt bude tvoriť chodník z pieskovcových barokových schodov, ktoré uložíme do štrkového lôžka. Dielo symbolizuje spojenie vody a zeme – brehu a vody potoka, pretože celá táto lokalita bola vlani zatopená,“ popisuje Mrázová. „Tento priestor slúži ako ihrisko pre deti, tadiaľto idú aj cyklistické preteky, pretože práve na mieste, kde bude Vlnenie, je brod.“

Ako Soňa Mrázová v závere dodala, medzinárodný projekt jej umožnil stretnúť a spoznať veľa nových umelcov, nahliadnuť do ich tvorby, čo je pre ňu ako výtvarníčku veľmi inšpirujúce.

„Spomeniem Zdeňka Hůlu, ktorého dielo v Čabe sa bude ešte len bude realizovať, Lukáša Gavlovského, ktorého cit pre prírodu je výnimočný. Michaelu Kuželovú, ktorá riešila ako architektka realizačné procesy, Jarmila Plachého aj charizmatických umelcov Matěja Holuba a Lea Pivoňku."

Fotky dokumentujú poces výroby a inštalácie Rytmickej vlny - umeleckého objektu, ktorý v sebe spája lavičku a odkladač bicyklov s hracími prvkami.

FOTKY: ROMAN HRAŠKA

Hniezdo z vŕb od Lukáša Gavlovského. FOTO: (SM)

Česko-slovenská DNA vŕbam, autorom návrhu je tiež Lukáš Gavlovský. FOTO: (SM)


  1. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 11 419
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 8 940
  3. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 618
  4. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 530
  5. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 350
  6. Bilkó chytil dve penalty 326
  7. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 302
  8. Domáce hradby odolali Foto 234
  9. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 218
  10. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 204

Najčítanejšie správy

Nitra

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Blízke regióny

Pri autonehode zahynula 58-ročná žena

Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena.

Policajti pátrajú po mladíkovi, môže byť ozbrojený a nebezpečný +video, foto

Iba 19 ročný Patrik Žigo z Váhoviec je podozrivý zo spoluúčasti na ozbrojenom prepade čerpacej stanice v Pustých Úľanoch.

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

Všetky správy

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Developer, ktorý mal vlani dokončiť rekonštrukciu hlavnej stanice, výpoveď nájmu pozemkov spochybňuje.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

Udavačská aplikácia EEI možno porušuje zákon

Či je problémová, o tom sa môže rozhodnúť iba v konaní o ochrane osobných údajov.

Minúta po minúte: Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie

Hurikán Maria už dosiahol piatu kategóriu a smeruje na Portoriko.

Kam vyraziť