Do projektu, ktorý moderne vybaví odborné školské učebne, sa zapojilo sedem škôl z Nitrianskeho kraja.
NITRA. Základná škola Fatranská a Základná škola na Nábreží mládeže sa spolu s ďalšími piatim školami v ďalších mestách Nitrianskeho kraja zapojili pilotne do projektu, ktorý školám prinesie vybavenie učební za stovky tisíc eur. Informoval o tom Norbert Čeri, regionálny pracovník Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
Do národného projektu sa zapája 49 pilotných základných škôl zo siedmich krajov. Vďaka tomuto projektu získajú školy vybavenie pre odborné učebne fyziky, pričom 28 vybraných škôl získa aj učebňu biológie-chémie.
V rámci biológie ide napríklad o zbierky nerastov a hornín, makety orgánov človeka, kvetov, mikroskopy aj s preparátmi alebo resuscitačnú figurínu. Školy cez národný projekt získajú aj nové edukačné sady učebných pomôcok zamerané na magnetizmus, termodynamiku, mechaniku, optiku a elektrostatiku. Na hodiny chémie pribudnú nové pracovné stoly, chemikálie, trojrozmerné skladacie modely zlúčenín, laboratórne váhy, závažia, laboratórne sklo či ochranné pomôcky.
Žiaci v nových učebniach realizujú rôzne pokusy a zdokonaľujú svoje technické schopnosti. „Moderné vybavenie dáva vyučovaniu nový rozmer, a to vďaka tomu, že pomôcky názorne demonštrujú preberané učivo,“ povedal Michal Kaliňák, hovorca ministra školstva.
Podobne bude vybavených aj sedem škôl, ktoré sa do projektu zapojili v Nitrianskom kraji – konkrétne v mestách Komárno, Nové Zámky, Levice, Topoľčany, Želiezovce a Nitra. „Každá škola dostala vybavenie - na dva roky sa jej to prenajíma, po skončení projektu to prejde do majetku školy. Vybavili sa im odborné učebne fyziky, chémie, biológie a techniky. Materiálne vybavenie v školách nášho kraja je široké – od pílok či kladív cez počítače až po senzory na meranie atmosferického tlaku,“ povedal Norbert Čeri.
Cieľmi projektu sú hlavne odborné vzdelávanie a príprava žiakov a tiež zvýšenie záujmu žiakov v oblasti odborného vzdelávania.