NITRA. Spoločnosť Euro City Park sa na súde domáha náhrady škody, ktorú malo svojím nesprávnym úradným postupom spôsobiť mesto Nitra ako stavebný úrad.
Jej celkovú výšku spoločnosť vyčíslila na takmer 5 miliónov eur.
Žalobu podala na Okresný súd Bratislava I ešte 20. decembra 2011. Naposledy sa pojednávalo v máji.
„Žalovaným, respektíve odporcom je štát. Mesto Nitra má v spore postavenie takzvaného vedľajšieho účastníka, ktoré nám súd priznal od 28. decembra 2012,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.
Za štát v tomto prípade koná ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, a to v zmysle zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.
Ďalšie pojednávanie je odročené na neurčito. Súd musí najskôr rozhodnúť o preddavku na trovy konania, ktorý by mal podľa ministerstva zaplatiť žalobca. Ten nesúhlasí, vzniesol námietky.
Skelety stoja na brehu rieky. Foto: (jk)
Prvé povolenie zrušil Najvyšší súd
Kauza súvisí s tým, že Najvyšší súd zrušil v roku 2010 prvé dodatočné stavebné povolenie, ktoré bolo vydané na obchodnozábavné centrum CityPark v Brezovom háji. Pri rieke dodnes stoja dva opustené skelety.
Na radnici nám povedali, že stavebník žiada takmer 5 miliónov eur ako náhradu za škodu, ktorá mu mala vzniknúť „na developerskej činnosti, v dôsledku vynaložených nákladov a v dôsledku vynaložených nákladov na marketing a právne poradenstvo“.
Žalobca sa k detailom nevyjadruje.
„Môžem potvrdiť, že takýto spor existuje, to v žiadnom prípade nepopierame. Spoločnosť Euro City Park a jej akcionári však v súčasnosti, vzhľadom na prebiehajúce pojednávania, nechcú k tomu poskytovať bližšie informácie,“ reagoval Peter Kuliffay, podpredseda predstavenstva.
V tomto prípade by podľa neho akákoľvek informácia mohla ovplyvniť ďalší priebeh sporu. „Musíme počkať, kým sa vec neuzavrie.“
Akcionármi spoločnosti Euro City Park sú aktuálne Doprastav Development a pražská spoločnosť Cedic CZ.
Na stavbe sa už niekoľko rokov nepracuje. Foto: (jk)
Stavba je opäť bez povolenia
Ministerstvo aj mesto navrhujú žalobu zamietnuť.
„Nie preto nestavali, že sa stala chyba a Najvyšší súd zrušil dodatočné stavebné povolenie, ale preto, že nemali na výstavbu peniaze,“ tvrdí zdroj z radnice.
Mesto poukázalo, že Euro City Park začal stavať na brehu rieky už v apríli 2007, keď ešte nemal stavebné povolenie.
„Predmetná stavba bola dodatočne povolená v máji 2007, no jeden z účastníkov konania to napadol. Rozhodnutie mesta ako stavebného úradu potvrdil vtedajší krajský stavebný úrad a stavebník pokračoval v prácach,“ píše sa v stanovisku radnice.
Účastník konania vzápätí napadol právoplatné dodatočné stavebné povolenie žalobou na krajskom súde. Najvyšší súd povolenie zrušil.
„Rozhodnutie Najvyššieho súdu nadobudlo právoplatnosť až v marci 2010. No stavebník ešte predtým, v júni 2009, zastavil stavebné práce a dodnes v stavbe nepokračuje, pravdepodobne pre nedostatok finančných prostriedkov,“ vyjadrili sa na stavebnom úrade.
Spoločnosť Euro City Park tvrdenia mesta nekomentovala. Medzitým získala nové dodatočné stavebné povolenie, ktoré bolo dočasné - platilo do vlaňajšieho leta. Keďže nemala investora, v stavbe nepokračovala. V súčasnosti beží ďalšie stavebné konanie.
Platiť môžu mesto aj ministerstvo
Ak ministerstvo výstavby spor so žalobcom prehrá a bude musieť platiť, sumu bude vymáhať od mesta a ministerstva vnútra. Povedal nám to hovorca Martin Kóňa.
Ministerstvo vnútra bude v prípade prehratého sporu zodpovedať za škodu z dôvodu, že Najvyšší súd zrušil nielen dodatočné stavebné povolenie vydané mestom, ale aj rozhodnutie bývalého krajského stavebného úradu. Jeho záväzky a pohľadávky zo zákona prechádzajú na ministerstvo vnútra.
Kóňa potvrdil, že pojednávanie je v súčasnosti prerušené. Dôvodom je rozhodovanie súdu o preddavku na trovy konania, ktoré by mal zaplatiť Euro City Park.
„Ministerstvo navrhlo zložiť tento preddavok v zákonnej výške päť percent z peňažnej sumy uplatňovanej navrhovateľom.“ Ide teda o 250-tisíc eur.
Euro City Park vzniesol na májovom pojednávaní námietky proti tomuto návrhu. Súd o nich zatiaľ nerozhodol.