NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka v týchto dňoch organizuje už 16. ročník divadelného festivalu krajín V4. Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás sa začalo dnes 9. júna, zhruba 180 hostí a účastníkov festivalu v Nitre zotrvá do stredy 11. júna.
Na festivale s 18 predstaveniami vystúpi 10 súborov a divadelných škôl zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Domáce Staré divadlo festival otvorí úspešnou inscenáciou Tri prasiatka, trochu upravenou do verzie pre dospelých, v pondelok podvečer uvedie aj svoju najnovšiu hru Dogville.
Žánrová aj tematická pestrosť
Zaujímavé je, že takmer všetky inscenácie, ktoré sa na prehliadke predstavia, vznikli v sezóne 2013/2014. „Divadelníci z Vroclavi mali premiéru len pred pár dňami. Ich rozprávkové predstavenie Fľak sme zazmluvňovali, keď ešte len bolo v procese tvorby. Je to multimediálny projekt, ktorého zárukou kvality je renomovaná režisérka. Na festival takéto dielo patrí rovnako ako bábkarina, alternatívne či hudobné projekty,“ hovorí dramaturgička SDKS Veronika Gabčíková.
„Divadelná prehliadka bude pestrá aj tematicky – či už to bude pocta kinematografii, téma donquijotstva či boj dobra a zla. Sociálny rozmer podujatiu dáva účasť mentálne a telesne postihnutých hercov, ktorí sa na festivale predstavia po prvýkrát s Divadlom z Pasáže.“
Trojdňový prehliadka prináša predstavenia a projekty hlavného aj off programu. Osem predstavení denne, ako kedysi bývalo počas festivalu bežné, tento rok nehrozí, ale šesť ich v jeden deň je. „Dá sa to zvládnuť preto, lebo sa využívajú štyri hracie priestory – veľká sála, Štúdio Tatra, Študovňa a mestská tržnica,“ vysvetľuje dramaturgička.
„Tento rok je na tržnici len jedno predstavenie, ale o to exkluzívnejšie. Postavia tu šapitó, v ktorom brnenské divadlo Líšeň odohrá ruské predstavenie s politickou tematikou Putin lyžuje. Chvíľu predtým – a to bol náš zámer vzhľadom na súčasné rusko-ukrajinské vzťahy - odohrajú v Študovni ukrajinské herečky predstavenie Zvesť. Cez tanec, hudbu a obrazy vyjadrujú postavenie ženy v ukrajinskej spoločnosti kedysi a dnes.“
Nosnou témou je dobro a zlo
Nosnou témou väčšiny predstavení je riešenie otázky dobra a zla v každom z nás i v spoločnosti. „Mladá generácia tvorcov si so sebou nenesie traumy zo socialistickej minulosti. Všetko si musí vydobyť sama a keď bude na sebe tvrdo pracovať, má šancu potiahnuť tento svet dopredu. Nech robí aj chyby – aj my sme ich robili, len to nebolo také viditeľné,“ pokračuje Gabčíková.
„My sme neboli slobodní, ale paradoxne sa nám žilo jednoduchšie, lebo sme mali nalinkované pravidlá. Oni dnes slobodu majú a musia s ňou vedieť zodpovedne narábať.“ A to je podľa Gabčíkovej práve príčinou toho, prečo sa zamýšľajú nad dobrom a zlom a snažia sa zodpovedať mnohé otázky. To, čo je prejavom slobody jedného, môže ubližovať druhému. Hranica je veľmi krehká, musia sa naučiť neprekročiť ju.
Dramaturgičku teší, že na festival príde veľa mladých ľudí, ktorí prinesú novú energiu. „Rok čo rok na Stretnutí vidím, že sú títo ľudia čoraz múdrejší a zodpovednejší. Neboja sa nových vecí, práve naopak, vyhľadávajú ich. Dúfam, že atmosféra na festivale – rovnako ako na minulých 15 ročníkoch - bude opäť o slobode, priateľstve a a komunikácii. Keby ju mohol zažiť Karol Spišák, ktorý festival s týmito myšlienkami kedysi koncipoval, bol by nesmierne šťastný.“
Menší rozpočet
Tento rok festival s rozpočtom zhruba 27-tisíc eur finančne podporili ministerstvo kultúry SR, NSK a mesto. Višegrádsky fond, rovnako ako vlani, nie.
„Máme teda k dispozícii menší balík peňazí, takže si nemôžeme dovoliť takého exotického hosťa ako predvlani thajský divadelný súbor. Príde však výborný slovinský bábkár Matija Solce, svetobežník, ktorý študoval a momentálne učí na KALD DAMU v Prahe. Robí nápadité predstavenia, ale je aj skvelým muzikantom, takže sa návštevníci festivalu majú na čo tešiť,“ dodala dramaturgička.