ZLATÉ MORAVCE. S nástupom teplých letných dní rastie aj nespokojnosť rodičov so stavom viacerých detských ihrísk a pieskovísk v mieste. Mamičky sa sťažujú, že viaceré z nich sú v žalostnom stave. „Mám problém s tým, aby som brala svoju dcérku na pieskovisko. V tráve sú pohádzané odpadky, najčistejší nie je ani piesok, nepotrebujem, aby sa malá niečím nakazila. Občas tam vidím výkaly po psoch, kamarátkin malý minule skoro skočil na sklo,“ povedala náhodne oslovená mamička v lokalite medzi Duklianskou a Mojmírovou.
Jej slová potvrdila aj náhodná prehliadka niekoľkých pieskovísk v meste. V piesku sme odpad nevideli, fľaše a obaly sa ale váľali tesne vedľa kruhov s pieskom.
Rovnako zdevastované boli aj niektoré atrakcie na detských ihriskách. Hojdačka za panelákmi na Duklianskej bola zlomená uprostred, na Hviezdoslavovej zase chýbali rebriny v preliezke a vytrhnutá bola aj polovica schodíka v rebríku smerujúcom na šmýkačku.
Záhradnícke služby, ktoré majú na starosti detské ihriská a pieskoviská hovoria, že ihriská musia opravovať každoročne, pretože ich ničia vandali. Mestský podnik tvrdí, že pieskoviská 2-3x mesačne prekopáva a podľa potreby dezinfikuje, piesok celkovo obmieňa raz do roka.
Ročné náklady na výmenu piesku sú 1 300 až 1 500 eur. „Záhradnícke služby piesok nakupujú vo veľkosklade v Nitre, alebo menšie množstvo v predajniach stavebnín v Zlatých Moravciach. Piesok musí byť jemný, bez prímesi štrku alebo zeminy,“ povedala právnička radnice zodpovedná za komunikáciu s médiami Mária Vozárová.
Na území mesta je dnes 33 detských ihrísk, súčasťou väčšiny z nich sú aj pieskoviská – tých je dokopy 34. Ročná údržba ihrísk a pieskovísk vyjde na približne 10-tisíc eur.
V rokoch 2004 až 2011 zakúpili nové zostavy na detské ihriská za 52-tisíc eur. Nové ihriská sú na uliciach Rovňanova, Hviezdoslavova, Staničná, Obrancov mieru, Ulica 1. mája, Duklianska a Mojmírova. Tie podľa šéfa Záhradníckych služieb Mariána Tomajka úplne vyhovujú normám Európskej únie.
Problémom však naďalej ostáva znečisťovanie ihrísk psami a vandalizmus, ktorý sa len ťažko preukazuje. „Vhodným riešením by bolo zmodernizovanie a následné oplotenie týchto ihrísk, čo však predpokladá schválenie takýchto výdavkov mestským zastupiteľstvom,“ podotkla Vozárová.
Právnička pripomenula, že primátor Peter Lednár je s prácou Záhradníckych služieb dlhodobo nespokojný - Tomajka navrhol niekoľkokrát odvolať, podnik chcel úplne zrušiť alebo zlúčiť s inými mestskými podnikmi. Mestský parlament s tým ale nesúhlasil, Tomajka doteraz vždy vo funkcii podržal.
„Vlani v júni primátor navrhol, aby sa finančné zdroje vo výške 17-tisíc eur, ktoré malo mesto k dispozícii z Fondu národného majetku, použili na výstavbu veľkého moderného detského ihriska v hornej časti amfiteátra,“ povedala Vozárová. Peniaze ale nakoniec poslanci odklepli na výstavbu odvodňovacieho rigola v Prílepoch, ktorý „v konečnom dôsledku ani sami Prílepčania nechceli“.
Radnica preto odporúča nespokojným mamičkám, aby si prečítali zápisnicu zo zastupiteľstva konaného vlani v júni a aby sa so svojou nespokojnosťou obrátili „priamo na poslancov, ktorí nehlasovali za vybudovanie nového ihriska“.