Na výstave v galérii takmer absentujú priestorové práce, keďže dlhodobo ochorel pedagóg, ktorý na univerzite zastrešoval sochárske disciplíny.
NITRA. Zrkadlová kocka s autoportrétom, návrh uniformy fiktívnej strednej školy, originálne pokrývky hlavy, keramické listy aj obraz s postavami politickej scény. To je len zlomok študentských prác, ktoré do 22. júna môžete vidieť v Salóne Nitrianskej galérie. Ide o 16. ročník výstavy obhájených diplomových praktických prác študentov Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF.
Študenti pracovali pod vedením svojich pedagógov, z ktorých väčšina je aj umelecky činná (Jozef Baus, Róbert Bielik, Jozef Dobiš, Eva Kleinová, Martin Kratochvíl, Jan Mináriková, Adriana Récka a Daniel Szalai).
Vystavené výtvarné práce podľa kurátorky Adriany Réckej ako výsledok teoretického, praktického a didaktického riešenia zadaní záverečných prác dokumentujú činnosť katedrových ateliérov. Z techník je zastúpená maľba, kresba, textil, grafický dizajn, modelovanie a intermediálna tvorba. Takmer absentujú priestorové práce, keďže dlhodobo ochorel pedagóg, ktorý na UKF zastrešoval sochárske disciplíny.
„Myslím si, že touto výstavou celkom dobre držíme štandard. Rovnako ako po iné roky, aj teraz prevláda maľba, čo nás veľmi teší. Vedenie maliarskych prác sa harmonicky rozdelilo medzi pedagógov Jozefa Bausa a Róberta Bielika – dve významné osobnosti súčasnej maliarskej scény,“ hodnotí Adriana Récka. „Účasť umelcov nie je v umeleckom výraze prác absolventov až taká rozhodujúca. Študenti pracujú na zadané témy a úlohou školiteľov nie je vnucovať im vlastný výtvarný názor. Umelecká osobnosť však na každom študentovi zanechá veľmi výraznú stopu.“
K výstave, ktorá ponúka výber praktických prác, vyšiel i katalóg. Ten obsahuje aj mená absolventov, ktorí praktický výstup nerobili, čiže si vybrali témy zamerané na teoretický umelecko-historický alebo didaktický problém. Sú rovnako hodnotné ako práce s praktickou časťou. „Vždy zdôrazňujem, že praktické práce tu vystavené nie sú výsledkom nejakej umeleckej akademickej výtvarnej činnosti. Sú výsledkom riešenia zadania s teoretickým, praktickým a didaktickým výstupom. Práce sú pridanou hodnotu, ktoré potvrdzujú výtvarné zručnosti študenta.“
„Študenti vo všetkých dopadli na výbornú, zároveň si v praxi vyskúšali, čo to znamená posunúť svoje nápady do realizačnej roviny,“ hovorí Eva Kleinová, ktorá na PF UKF vyučuje intermediálnu tvorbu, inštaláciu a textil. Vyštudovala scénografiu na VŠMU, takže často zadáva témy smerom k odevu a scénografii. „Ide o to, aby potom študenti vedeli ten názor pretlmočiť v škole svojim budúcim žiakom. Čo sa týka intermédií, dnes sa s nimi stretávame už na vyššom stupni základnej školy.“
Ukážky praktických diplomových prác študentov UKF - vystavené sú v Salóne Nitrianskej galérie. FOTKY: (ČE)