NITRA. Do predajne v Mlynoch prišiel počerný zarastený muž a bez slova nám ukázal hárok s prefotenými logami humanitárnych organizácií.
Bolo na ňom niekoľko podpisov ľudí, od ktorých získal peniaze do zbierky pre hluchonemých. Eurá očakával aj od nás. Keď sme povedali, že ide o podvod, bez slova odišiel.
„Naozaj je to podvodník? Ja som mu dala desať eur,“ zostala zaskočená mladá žena. Naletela a určite nebola v ten deň v Nitre jediná.
Na falošné zbierky pre hluchonemých opakovane upozorňujú UNICEF, Slovenský Červený kríž a Svetová zdravotnícka organizácia. Podvodníci zneužívajú ich logá.
Organizácie podali trestné oznámenie
„Ľudia nám telefonujú, upozorňujú nás na falošné zbierky,“ potvrdil riaditeľ slovenského výboru UNICEF Miroslav Kaňa.
Kým príde polícia, podvodníci väčšinou zmiznú, prípadne nie sú vzhľadom na nízky vek trestne zodpovední.
UNICEF, SČK a SZO podali už v roku 2012 trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu a poškodzovania dobrého mena. Polícia v Bratislave ho vlani odmietla, nenašla dôvod na začatie trestného stíhania.
„Vzhľadom na skutočnosť, že nie je preukázateľná výška spôsobenej škody, nie je možné zatiaľ uvedené konanie kvalifikovať ako prečin podvodu,“ píše sa v uznesení polície.
Humanitárne organizácie pritom nehovoria len o podvode, ale aj o poškodzovaní ich mena.
Rumuni sa v minulosti preukazovali takýmto papierom. Foto: MsP
Rumuni sa mali tváriť, že nepočujú
V uznesení polície sa spomína aj konkrétny prípad z roku 2012, keď sa v Bratislave podarilo zadržať dve 17-ročné osoby z Rumunska. Mali pri sebe hárky s nápisom Spolok pre hluchonemé aj s logami.
Dvojica tvrdila, že prišla na Slovensko žobrať. Tu ich vraj stretol neznámy Róm, ktorý im dal hárky s logami do ruky a vysvetlil im, aby predstierali, že sú sluchovo postihnutí. Mali ukazovať na hárky, „kde sa mali okoloidúci ľudia podpisovať a následne im dávať rôzne finančné čiastky“.
Rumuni na polícii tvrdili, že nevedia, čo nápisy na hárkoch znamenajú.
„Obidve osoby boli po podanom vysvetlení odovzdané riaditeľstvu cudzineckej a hraničnej polície, kde boli prelustrované a prepustené,“ píše sa v uznesení polície.
Na základe získaných informácií vykonali policajti previerku v bývalom erotickom salóne v Bratislave, „kde sa mali zdržiavať občania Rumunska, ktorí by mali vykonávať predmetné zbierky“. Cudzincov ale už nezastihli.
Peniaze vyberali v Nitre aj v minulosti
Rumunov, ktorí sa tvárili, že zbierajú peniaze pre hluchonemých, zadržali v minulosti aj v Nitre. Predviedli ich na mestskú políciu, ktorá kontaktovala cudzineckú políciu. Nakoniec vyviazli len s blokovou pokutou za priestupok.
„Zastavovali predovšetkým starších ľudí, ktorí sa nechali oklamať fiktívnou zbierkou a mnohí prispievali zo svojich dôchodkov v priemere 10 až 20 eur. Rumuni darované peniaze neukladali do pripravených pokladničiek, ale do podprseniek alebo zadného vrecka nohavíc,“ povedali nám v roku 2012 na mestskej polícii.
Rumuni aj vtedy používali už na prvý pohľad amatérsky vyrobený „hlavičkový“ papier s logom UNICEF-u, Červeného kríža a Svetovej zdravotníckej organizácie.
V tomto roku zatiaľ ľudia mestskú políciu v súvislosti s falošnou zbierkou nekontaktovali. Povedal nám to náčelník Erik Duchoň. Dodal, že ľudia by si mali vždy preveriť, či je zbierka povolená a či osoba, ktorá od nich žiada peniaze, je oprávnená ju vykonávať.
Ak máte podozrenie, že zbierka je falošná, kontaktujte políciu.