Kluby vojenskej histórie predvedú boje zo SNP a 2. svetovej vojny

Život za vojny, vojenskú techniku aj boje, ktoré sa rozpútali, si návštevníci môžu pozrieť už koncom tohto týždňa.

Ukážky bojov spred roka.Ukážky bojov spred roka. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Život za vojny, vojenskú techniku aj boje, ktoré sa rozpútali, si návštevníci môžu pozrieť už koncom tohto týždňa.

NITRA. Vojenské motorky, štábne vozidlá, pancierová technika, zbrane a výzbroje. To všetko čaká nadšencov histórie už tento piatok a sobotu v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea v areáli Agrokomplexu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podujatie je vhodné aj pre rodiny s deťmi. Vstup je zo zadnej brány výstaviska Agrokomplex (smerom na Janíkovce).

Na treťom ročníku podujatia priblížia boje partizánov a slovenskej povstaleckej armády proti Nemcom počas Slovenského národného povstania v roku 1944, boje Červenej armády s Nemcami pri oslobodzovaní Slovenska v apríli 1945, historické zbrane, vojenskú techniku, uniformy, ale i spôsob života vojakov v dobových frontových táboroch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na podujatí, ktoré organizuje Klub vojenskej histórie (KVH) Zobor v spolupráci s KVH Carpathia, KVH Dubná Skala, Klub Histórie Slovenska a desiatka ďalších klubov zo Slovenska i z Čiech, sa bude prezentovať viac než 70 nadšencov vojenskej histórie. Zúčastnia sa ho nielen členovia už spomínaných klubov - ako vojaci a partizáni - ale i komparzisti, predstavujúci dobové civilné obyvateľstvo.

Vlani na podujatí predvádzali boje medzi sovietskymi vojakmi a nemeckou armádou. Sovieti mali obsadenú dedinu, Nemci ju spätne dobyli. V tomto roku sa ukážky zamerajú na niečo iné.

„Pri príležitosti 70. výročia SNP a 69. výročia oslobodenia Slovenska Červenou armádou je scenár ukážok v tomto ročníku zameraný na zobrazenie historických udalostí, ktoré sa mohli obdobným spôsobom odohrávať počas 2. svetovej vojny na území Slovenska,“ hovoria organizátori z KVH Zobor. Nadšenci z klubov vojenskej histórie chcú takto pripomenúť najmä mladším generáciám nielen historické udalosti z obdobia 2. svetovej vojny, ale aj hrôzy, ktoré táto vojna so sebou priniesla.

SkryťVypnúť reklamu

Podujatie sa začína už v piatok zhruba o 9. h. ukážkami zo života vojakov v dobových nemeckých a ruských vojenských táboroch. Približne od 17.30 h. je naplánovaná ukážka historických bojov Červenej armády a jednotiek nemeckého Wehrmachtu počas oslobodzovacích bojov.

Ukážky pokračujú aj v sobotu, v tento deň na návštevníkov čakajú historické boje zo SNP – menšia ukážka bojov partizánov a slovenských vojakov proti nemeckým jednotkám je plánovaná na 13.30 h. a hlavná ucelená ukážka bojov zo SNP bude v sobotu o 15.30 h. Organizátori sľubujú, že pozerať sa bude na čo počas celej doby dvojdňového podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  2. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  3. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  4. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  5. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  6. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  7. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 9 227
  2. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 490
  3. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 5 181
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 032
  5. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 3 768
  6. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 3 396
  7. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 1 945
  8. Slovenská značka získala Obal roka 2025 1 919
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (17. - 23.10.1925)
  2. Soňa Fröhlichová: Cappadocia – poďme spolu lietať do tureckej rozprávky
  3. Martin Fronk: Talianske mesto, ktoré vonia po víne, histórii a horách
  4. Štefan Šturdzík: Politici sa navzájom obviňujú , kto má väčšiu vinu.Ale ani jeden nepredstavil víziu , pre budúcnosť tejto krajiny. To nahráva krajnej pravici.
  5. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  6. Juraj Sališ: Sú Francúzi lepší ako my?
  7. Tadeáš Ďurica: Slovensko potrebuje svojho druhého Dzurindu
  8. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži.
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 34 210
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 19 147
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 14 395
  4. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 11 083
  5. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 7 966
  6. Ján Valchár: Niet dňa bez rafinérie (alebo Pray for Hatatitla!) 6 219
  7. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 6 015
  8. Miroslav Daniš: Dymová clona Oskar Rósza 4 986
  1. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  2. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
  3. Radko Mačuha: Ficove vlastenectvo je ako riedené mlieko.
  4. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
  5. Monika Nagyova: V lete som ešte nevedela, či som feministka
  6. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
  7. Post Bellum SK: Samizdat – symbol vzdoru v čase neslobody
  8. Marcel Rebro: Keď vojna vezme manžela a otca, hory pomáhajú nájsť nádej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Eivind Hettervik je prvým Nórom v histórii nitrianskeho klubu.

Hru volejbalistov Slávie SPU bude dirigovať legionár zo severu.


Počet predaných automobilov na sekundárnom trhu sa v deviatom mesiaci medziročne zvýšil o 0,7 percenta na 41 726 kusov.


Nový rok 2023 sa začal tragicky.

Muža prepustili z práce, kauzu vyšetruje policajná inšpekcia.


1

Srdce našej ekonomiky.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu