ŠAĽA. Podnety, ktoré by mala riešiť polícia, Šaľania neoznámia, hovoria o nich iba na internete. Na sociálnych sieťach sa potom sťažujú na bezpečnosť v meste. Šaľu prirovnávajú k Seredi. Zo štatistiky však podľa polície vyplýva, že v Šali sa stalo zhruba sedem trestných činov na tisíc obyvateľov, v Seredi dvakrát toľko.
Polícia v meste, ktoré má okolo 16-tisíc obyvateľov, riešila 245 trestných činov, v zhruba 25-tisícovej Šali ich bolo 171. Na stretnutí, ktoré iniciovalo mesto prioritne pre „internetových Šaľanov“, to povedal policajný riaditeľ v Šali Peter Révay. O stretnutie bol však minimálny záujem, prišlo sedem ľudí.
„Neriešime podnety, ktoré sú len filozofickými úvahami Jahoda 66 na Facebooku,“ podotkol riaditeľ. Narážal na Šaľanov, ktorí o svojom probléme napíšu na sociálnu sieť, namiesto toho, aby sa obrátili priamo na políciu.
Dôkazom toho je príklad nedávnej streľby z čierneho auta na cyklistu pravdepodobne z airsoftovej zbrane, o ktorej sa polícia dozvedela až o pár dní z internetu. Pozeranie spätného kamerového záznamu však už podľa slov kompetentných nebolo efektívne.
„Nič nespravím preto, aby bol chytený, ale idem domov napísať na FB. Mne to pripadá už také trošku scestné, sociálna sieť predsa problémy nevyrieši,“ povedal aj na ostatnej komisii životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti náčelník Peter Krokavec, kde sa táto téma tiež načrtla.
„Odmietam reagovať na nejaké anonymné podnety na sociálnych sieťach. Keď niekto napíše, že predvčerom sa niečo stalo, vieme to riešiť už ťažko,“ dodal zástupca Ladislav Papp. Apeloval na ľudí, aby políciu informovali o problémoch v reálnom čase, osobne alebo telefonicky na číslach 158 a 159.