Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Napriek hendikepu sú to veľkí profesionáli

Divadlo z Pasáže odohralo v Nitre Dobrého človeka so Sečuanu. Práca s mentálne postihnutými hercami je pre režisérov novou tvorivou skúsenosťou.

Divadlo z Pasáže v Nitre uviedlo predstavenie Dobrý človek zo Sečuanu.(Zdroj: (ČE))

Divadlo z Pasáže odohralo v Nitre Dobrého človeka so Sečuanu. Práca s mentálne postihnutými hercami je pre režisérov novou tvorivou skúsenosťou.

NITRA. Prvé tri dni uplynulého týždňa patrili v Starom divadle festivalu krajín V4. Hostia 16. ročníka festivalu Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás si mohli pozrieť tradičné i alternatívne divadelné predstavenia, bábkové inscenácie i koncerty z divadiel a divadelných škôl zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Slovinska. Horúce počasie sa v spoločnosti divadelného umenia v chladnejších priestoroch SDKS prežívalo veľmi príjemne.

Hrá v ňom 14 členov

Jedným z účinkujúcich, ktorí sa na prehliadke predstavili po prvýkrát, bolo Divadlo z Pasáže z Banskej Bystrice. Je to komunitné profesionálne slovenské divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Funguje od roku 1995, v súčasnosti v ňom hrá 14 členov vo veku od 23 do 46 rokov, pričom asi polovica z nich pôsobí v divadle od jeho začiatkov.

Divadlo z Pasáže uviedlo predstavenie Bertolda Brechta Dobrý človek zo Sečuanu. Keď sa bohovia rozhodnú, že nezničia svet, pokiaľ objavia aspoň jedného dobrého človeka, nájdu v uliciach Sečuanu Šen Te. Čím viac dobra však Šen Te s pomocou bohov vykoná, tým sa má sama horšie. Hra sa zamýšľa na večnými otázkami dobra a zla. Je možné konať iba dobro? Ako sa vôbec robia dobré skutky? Nie je podstata dobra - rovnako ako zla – subjektívna? Existuje vôbec nejaké všeobecné dobro?

Predstavenie s hercami z Divadla z Pasáže naštudoval Šimon Spišák zo SDKS. V ich divadle sa ocitol prvýkrát na stáži ešte počas vysokej školy. Nie to jeho prvá spolupráca s týmto kolektívom – pred dvoma rokmi u nich režíroval Rómea a Júliu. Ak ho vraj oslovia aj inokedy, príde k nim pracovať veľmi rád. „Robí sa mi s nimi najlepšie na svete. Sú to perfektní herci, veľkí profesionáli. Sú medzi nimi aj takí, čo sa divadlu venujú už skoro 20 rokov,“ hovorí Šimon. „Výber predstavenia vyšiel náhodne aktuálne pre obe podujatia – pre nitriansky festival Stretnutie, ale aj pre festival s témou Slabí hrajú silným, ktorý tento rok organizuje Divadlo z Pasáže.“

Keď replika vypadne, musí si poradiť sám

So Šimonom Spišákom pri naštudovaní spolupracovala Eva Ogurčáková, umelecká vedúca divadla. Na festivale uviedli svoju najnovšiu inscenáciu, ktorú premiérovali v apríli. V repertoári ich majú spolu 22, z toho 6 aktívne hrávajú.

„Pracujeme ako každé iné divadlo. Na niektoré veci však potrebujeme možno viacej času, lebo fungujeme veľmi individuálnym prístupom vzhľadom na hendikep našich hercov. Je to náročná práca a pre našich režisérov nová tvorivá skúsenosť. Je to ťažšie napríklad v tom, že veľakrát ego režiséra musí ustúpiť, ale na druhej strane objavuje schopnosť komunikácie, lebo pri naštudovaní sa medzi sebou veľa rozprávame,“ hovorí Eva Ogurčáková.

„Herci sa texty učia naspamäť – sú takí, ktorí sa ich učia bez problémov, a máme aj takých, ktorým pomáhame. Ak ale hercovi na javisku replika vypadne, musí si vedieť poradiť.“

Najnovšiu hru skúšali tri mesiace – je takou veľkou úvahou o konaní dobra, o ľudských hraniciach, pri ktorých pomoc iným začína či končí. „Túto hru sme sa rozhodli inscenovať aj kvôli situácii, ktorá je na Slovensku. Brecht píše tak, že nabáda divákov k tomu, aby rozmýšľali. Myslíme si, že téma dobra v ľuďoch je veľmi dôležitá a stále aktuálna,“ dodala Ogurčáková.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 534
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 868
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 726
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 584
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 485
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 408
  7. Sereď v úlohe profesora 338
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 238
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 205
  10. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 205

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť