NITRA. Z knihy Miroslava Eliáša sa dozviete o hrdinoch, o ktorých sa takmer nič nepíše v knihách dejepisu. Známy historik, spisovateľ a nadšený muzejník predstavil v nitrianskej krajskej knižnici svoju novinku Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.
Zaujímavé informácie dopĺňa bohatý obrazový materiál, najmä fotografie, za ktorými v mnohých prípadoch cestoval sám autor.
Aj učitelia sú prekvapení
Kniha obsahuje takmer 60 osobností protitureckého odboja v rámci dejín Slovenska. „Často sa stáva, že títo hrdinovia vypadávajú z histórie, tak je potrebné ich verejnosti opäť priblížiť. Žiaci sa o nich v dejepise neučia, sám som si učebnice dejepisu základných a stredných škôl pozeral. Keď robím prednášky pre školy, aj samotní učitelia dejepisu sú veľakrát prekvapení, že vôbec takéto osobnosti na Slovensku máme. Paradoxne u našich južných susedov – v Maďarsku sú oveľa viac známe ako u nás, a to pritom hovoríme o ľuďoch a období rovnako významnom aj pre Slovensko,“ konštatuje Miroslav Eliáš.
„V mnohých prípadoch však tieto dôležité postavy histórie máme priamo „pod nosom“ – sú totiž pochované v našich kostoloch s krásnymi náhrobnými epitafmi a mortuáriami. Sú to kultúrne pamiatky, ktoré tiež treba objavovať a spoznávať. V knihe som sa ich populárno-náučným štýlom snažil zachytiť opisom aj fotograficky.“
De Souches oslobodil Nitru
Mnohí z týchto významných bojovníkov sa priamo viažu k dejinám Nitry. Historik spomenul najmä Štefana Deršviho, ktorý bol v 16. storočí nitrianskym kapitánom.
„Zodpovedal za tzv. preddunajský kapitanát – za obrovské územie od Komárna po Muráň. Práve Nitra bola v tých časoch jeho sídlom. Ďalším hrdinom bol generál francúzskeho pôvodu a neskorší komárňanský kapitán Louis Raduit de Souches. Keď v roku 1663 Turci dobyli Nitru, o necelý rok sa ju generálovi podarilo oslobodiť. Predtým, ako bojoval proti Turkom na našom území, zachránil Brno od Švédov. Na Južnej Morave mal svoje majetky, tam sa usadil aj zomrel, je pochovaný v Brne,“ vymenúva Miroslav Eliáš.
„Slávnym Turkobijcom bol aj novozámocký kapitán Adam Forgách, ktorý ich porazil v slávnej bitke pri Veľkých Vozokanoch. Proti Turkom bojoval tiež Ján Topoľčiansky - na svojom náhrobku v kostole v Topoľčiankach je vyobrazený v plnej zbroji.“
Veľmi významným bol aj biskup Juraj Selepčéni. Bol dieťaťom poddaných, ktorých zavraždili Turci. Zo siroty, ktorej sa ujali príbuzní, sa vypracoval až na arcibiskupa a uhorského primasa. „Dejiny ho poznajú aj ako „záchrancu Viedne“. Po rokovaniach s Poliakmi boli aj jeho zásluhou Turci pri Viedni úplne porazení,“ doplnil Eliáš.
Na fotky rád obetoval čas
Miroslava Eliáša od detstva ho fascinovala história, hrady a zámky. Cez dejiny múzejnej kultúry sa počas školy dostal aj k problematike rodov. Zaujíma sa hlavne o Forgáchovcov - dejiny tohto šľachtického rodu sa stali aj predmetom jeho diplomovej práce. Eliáš je autorom titulov Forgáchovci – Šľachtický rod z Gýmeša, Šuriansky hrad a Šuriansky cukrovar.
Už zhruba desať rokov sa venuje téme protitureckých bojov - nazbieral veľké množstvo archívneho a obrazového materiálu, ktorý zhrnul do spomínanej knižky Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.
„Na zháňanie fotografií - najmä náhrobkov týchto hrdinov – som s radosťou obetoval voľný čas cestami po Slovensku. Sám som nafotil napríklad náhrobok Jána Topoľčianskeho v Topoľčiankach, náhrobok Štefana Štítnického v Štítniku, Mikuláša Pállfyho v Bratislave, náhrobky štyroch Esterházyovcov v Trnave, ktorí zahynuli pri Vozokanoch, či náhrobok Štefana Koháryho v kostole benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorý padol pri Leviciach,“ dodal Eliáš.