NITRA. Vodár, ktorého stíhajú za usmrtenie Vanesky Jánošíkovej, vypovedal na súde. Vypočuli ho ako svedka v civilnom spore, v ktorom rodičia dievčatka žiadajú od vodárenskej spoločnosti 120-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu.
Trestné konanie prebieha nezávisle od tohto súdneho sporu, obvinení sú dvaja zamestnanci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Súvisí to so skutočnosťou, že na vodárenskej šachte chýbal poklop, prekrytá bola len doskou. Keď na ňu trojročná Vaneska skočila, prepadla sa dolu. Prúd splaškov ju odniesol až do čistiarne odpadových vôd.
Podľa miestnych bol kanál dlhodobo nezakrytý. Vodárne ale zodpovednosť za nešťastie odmietajú. Podľa ich právničky je zodpovedný najmä zlodej, ktorý poklop ukradol.
Deň pred pojednávaním našiel odkrytý kanál
Tragédia sa stala v máji 2012 v Krškanoch. „Išiel som na vychádzku k rieke so synom Filipom a Vaneskou, prechádzali sme sa po násype,“ vypovedal na súde strýko Marek.
Keď prichádzali k provizórne prekrytému kanálu, povedal deťom, aby išli ďalej od neho - po cestičke. „Syn ma obehol, Vaneska išla za ním a v poslednej chvíli znenazdajky skočila na ten kanál.“
Marek o chýbajúcom poklope vedel, pretože býva asi 500 metrov od šachty. „Predtým rok sme boli na prechádzke pri rieke a poklop tam chýbal. Nenahlásil som to, nemal som pri sebe mobil a potom som zabudol,“ povedal.
Právna zástupkyňa vodární sa ho pýtala, či miesto považuje za bezpečné na prechádzku s deťmi. „Pokiaľ by bol kanál riadne zakrytý, tak áno. Chodia tam rodiny s deťmi, inde sa tam ísť nedá,“ reagoval svedok.
Právnička tiež chcela vedieť, či cíti podiel viny na tom, čo sa stalo, keďže mal Vanesku na starosti. „Áno, cítim a ľutujem, že som vtedy išiel na prechádzku na to miesto,“ odpovedal Marek.
Paradoxom je, že práve deň pred pojednávaním našiel pri rieke kanál bez poklopu: „Išiel som na prechádzku smerom k čistiarni odpadových vôd a jeden kanál je prekrytý len pletivom zo starej brány.“
Vaneskin otec na súde. Vľavo jeho právna zástupkyňa, v strede právnička vodárov. Foto: (mh)
Svedkyňa je vraj zaujatá, lebo prepustili jej syna
Skutočnosť, že kanál, do ktorého spadla Vaneska, nebol dlhodobo zakrytý, potvrdila aj pani Kristína, ktorá býva v susedstve. „Keď bolo teplo, išiel odtiaľ strašný pach, tak som kanál prekryla igelitom, doskou a opakovane aj pneumatikou,“ vypovedala svedkyňa.
Vodárom chýbajúci poklop nehlásila, ale na jeseň 2011 o ňom hovorila na schôdzi. „Bol tam náš poslanec aj vedenie mesta. Upozornila som, že sa môže stať nešťastie. Po týždni som sa stretla s poslancom Ferkom a povedala som, že sa s tým kanálom nič nerieši. Povedal, že sa na to pozrie.“
Nič sa však nezmenilo a poklop chýbal na kanáli aj v máji 2012. Keď v jeho blízkosti pani Kristína uvidela dvoch vodárov, išla sa pozrieť, čo tam robia. „Privárali mrežu. Hovorím - aj tuto budete dávať mrežu, na ten kanál? Povedali, že to nemajú v kompetencii. Do tváre som im nevidela, mali zváračské okuliare.“
Údajne práve v súvislosti s výpoveďou tejto svedkyne boli vlani v decembri obvinení dvaja vodári z prečinu usmrtenia. Ak by totiž vedeli, že na kanáli chýba poklop, bolo ich povinnosťou to nahlásiť.
Právna zástupkyňa vodární ale výpoveď svedkyne spochybňuje. Podľa nej je zaujatá, pretože jej syn dostal v roku 2005 výpoveď z vodární.
„V októbri 2011, keď informovala o chýbajúcom poklope, predsa nemohla vedieť, že v máji niekto spadne do kanála. Nechápem, v čom je jej zaujatosť,“ reagovala právnička Vaneskiných rodičov.
Pri kontrolách chýbajúce poklopy nezistili
Poslanec František Bečica na polícii potvrdil, že bol upozornený na chýbajúci poklop. Schôdza sa konala 17. októbra 2011. Zaujímavé je, že vodári chýbajúci poklop nezistili pri kontrole 1. októbra a ani v decembri 2011. Vyplýva to vraj z ich záznamov, ktoré má k dispozícii právna zástupkyňa Vaneskiných rodičov.
Na októbrovej schôdzi bol podľa svedkyne prítomný aj viceprimátor Štefan Štefek, ktorý je zároveň predsedom dozornej rady Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Vec mal podľa právničky z titulu svojej funkcie riešiť.
„Na nič také si nespomínam. To, čo sa stalo, ma veľmi mrzí,“ reagoval Štefek, ktorého sme sa na schôdzu spýtali po pojednávaní.
Vodár tvrdí, že ho na chýbajúci poklop nikto neupozornil
Na súde vypovedal aj Ivan K. (57), zamestnanec vodární, ktorý šesť dní pred tragédiou čistil spolu s kolegom mrežu v susedstve osudnej šachty.
„Zdržali sme sa tam asi desať minút,“ povedal. Vo vodárňach v tom čase robil len siedmy mesiac, preto vraj o kanáli nevedel a ani okolo neho neprechádzal.
„Zišli sme ku korytu hneď vedľa mosta, aj naspäť sme tade išli. Nikoho sme nestretli, tú pani vidím po prvýkrát v živote,“ povedal na adresu svedkyne Kristíny, ktorá vypovedala, že vodárov upozornila na chýbajúci poklop. Tvrdil tiež, že počas čistenia mreže s kolegom na tvárach nič nemali.
Právna zástupkyňa Vaneskiných rodičov sa ho spýtala, či je trestne stíhaný. „Ja neviem,“ odpovedal. Na otázku, či mu bolo doručené uznesenie o obvinení pre prečin usmrtenia, odpovedal kladne. Potvrdil aj to, že jeho sťažnosť proti obvineniu zamietli.
„Táto výpoveď spochybňuje dôveryhodnosť svedka. Keďže je v tejto veci trestne stíhaný, je zaujatý,“ povedala právnička Jánošíkovcov.
Druhý trestne stíhaný vodár Miroslav G. (53) sa ospravedlnil, je práceneschopný. Súd ho chce ako svedka vypočuť v septembri. Vypovedať majú aj dvaja ďalší pracovníci vodární, ktorí robili kontrolu poklopov.